11 saat enkaz altında kalan depremzede AFAD gönüllüsü oldu

Sinsinati

New member
11 saat enkaz altında kalan depremzede AFAD gönüllüsü oldu Van’da 23 Ekim 2011’de meydana gelen ve 604 kişinin hayatını yitirdiği sarsıntıda 11 saat daha sonra enkazdan çıkarılan 32 yaşındaki Murat Güneş, kendisi üzere kurtarılmayı bekleyenlere umut olabilmek için AFAD gönüllüsü oldu.

Merkez üssü Tabanlı Mahallesi olan 7,2 büyüklüğündeki zelzelenin en epey yıkıma niye olduğu Erciş ilçesinde, binaların enkazında yaralananlar, ortadan geçen vakte karşın acı dolu o günü unutamıyor.

Arama kurtarma takımlarınca 11 saat daha sonra enkazdan yaralı kurtulan Güneş, kurtarılmayı beklediği süreçte her dakikanın kendisine bir yıl üzere geldiğini söylemiş oldu.

“Benim üzere yardım bekleyenlere umut olmak için istekli oldum”

Bu müddette hayatının bir sinema şeridi üzere gözlerinin önünden geçtiğini anlatan Güneş, umudunu kaybettiği anda arama kurtarma gruplarının “Kimse yok mu, sesimi duyan var mı?” biçimindeki davetiyle yine yaşama tutunduğunu lisana getirdi.

Yanındaki arkadaşlarından birini kaybettiğini, birinin de felç kaldığını aktaran Güneş, yaşadıklarını şöyleki özetledi:

“Bitlis itfaiyesi ve arama kurtarma grupları enkaz altından beni çıkardı. Kolumdan yaralanmıştım. Üzerimde beton blok vardı. 11 saat boyunca aç, susuz biçimde bir umut kurtarılmayı bekliyordum. Sanki bizi bulabilecekler mi diye düşünüyorduk. 11 saatin sonunda takımların sesiyle umutlandık. Sağ olsunlar bizi enkazdan çıkardılar. Bu müddette arkadaşlarımla metanetli olalım diye birbirimize moral veriyorduk. Bu mühletin ne kadar güç olduğunu anlatmak imkansız.”

Zelzeleden daha sonra ikinci bir acıyı da babamı kaybederek yaşadım. 2 yıl daha sonra evlendim. Artık bir çocuğum var. Zelzelesi ve enkaz altında kalmanın hissini yaşadığım için AFAD gönüllüsü olmaya karar verdim. İmtihanlara girdim, eğitimlere katıldım. Hem birinci yardım birebir vakitte AFAD gönüllülük kartı aldım. Şu anda AFAD gönüllüsüyüm ve bu vazifeme devam edeceğim. Bir umut insanları her vakit ayakta tutuyor. Bende insanlara umut olabilmek için bu yolu seçtim.” (AA)