Akraba İlgileri

Survyy

Global Mod
Global Mod
Akraba İlgileri Akraba münasebetlerini yürütmek sıkıntı zanaat. Hele ki ülkemizde akraba alakalarına dair bu kadar fonksiyonsuz inançlar ve davranışlar varken daha da güç. Kimisine nazaran bu zorluklara karşın akraba ilgileri yürütülmelidir, kimisine bakılırsa de inceldiği yerden kopmalıdır. Roller ve misyon tarifleri da her aile, her kültüre nazaran farklılaşınca işler biraz daha ortasından çıkılmaz bir hal alıyor.

Akraba münasebetlerindeki en değerli kıstas “ilişkinizin kendi çekirdek aile yapınıza ziyan vermemesidir.” Lakin bu kural aile ortasındaki bütün bireyler için geçerlidir. Çekirdek ailede rol sahibi olan her birey kendi ben alanında olaya dahil olarak sorunun sağlıklı tahlilini ortaya koymalıdır. “ Hocam bu cümlenin pratikteki karşılığını bir örnekle açıklar mısınız lütfen?” sorusunu sizin için sordum kendime. Örneğin; kayınvalidenle ilgili bir sorun yaşadın. Bunu evvel kendi dünyanda gerçeklik mihenginden geçir. Yaşadığın sorun gerçek bir sorun mu yoksa ortasında tetiklenen inançlardan dolayı olaya farklı manalar mı katıyorsun? Olay gerçek bir meseleyse bunu şikayet etmek yerine çözmeye odaklan. Eşinle şikayet odaklı değil tahlil odaklı konuş bu durumu. bir daha ben alanında kalarak bu sorunu eşinin çözmesini talep etme. Sen kendin sağlıklı bir biçimde yapabilirsin. Fakat eşin sana takviye vermek istiyor ve tahlil sürecine dahil olmak istiyorsa bunu kabul et. Tahlil odaklı olduğunuz sürece, sağlıklı sonlar oluşturduğunuz sürece, kendinize olan bedeli, yeterlilik inancını akrabalarının davranışlarında aramayı durdurduğunuz sürece sağlıklı bir akrabalık bağı ortasında olacaksınız. Aradığınız pahası, yeterliliği ve özgürlüğü kendinize yaptığınız yatırımlarla ( eğitim, çalışma, şahsi düzgün olma çalışmaları vb.) sağladığınız sürece sizi sıkan ve boğan akrabalık bağları yerini sağlıklı bir yapıya bırakacaktır. Sorusu olan yorum kısmına bırakabilir.