Altın Öngörüleri Çıkabilen İsim, Bomba Kestirimler Yaptı!

Tr52Tr

New member
Federal Reserve’in tarihi doruklara ulaşan enflasyonu denetim altına almak için agresif faiz artışlarına devam edeceğine yönelik sinyaller, altın piyasasını sarstı. Öte yandan, dolar endeksi (DXY), tarihi doruklarına tırmandı. Bu ortamda TL ile fiyatlanan gram altın meblağlarında geri çekilme oldu. Piyasa uzmanı İslam Memiş, son gelişmeleri yorumladı ve iddialarını paylaştı.

“Dolar karşısında tüm öteki yatırım enstrümanları ucuz”

İslam Memiş, şahsi Youtube kanalında, piyasadaki son gelişmeleri ele alıyor. Global iktisattaki gelişmelerden bahsederek, bunların ons ve gram altın fiyatları üstündeki tesirini pahalandırıyor. Bu ortada, sarı metal, Cuma gününü %1,64 kayıpla 1.643 dolardan kapattı. tıpkı vakitte Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, dolar 20 yılın doruklarına tırmandı. Lakin, piyasa müdahalelerinin tesiriyle Dolar/TL’deki yükseliş hudutlu kaldı. bu biçimde olunca da gram altın meblağlarında düşüş gerçekleşti.

Dolar güç kazansa da Memiş, dolardan uzak durma taraftarı. Dolar yerine Euro ve Strelin’i tercih ediyor. DXY’nin 20 yılın doruğunda olduğunu hatırlatan Memiş, bu yüzden dolardan uzak duruyor. Bunula bir arada, dolar karşısında tüm başka yatırım enstrümanları ucuz buluyor. Uzman, “Bir 20 yılın tepesinde olan doları düşünün, bir de 13 ayın düşüğünde olan onsu düşünün,” diyor. ondan sonrasında Memiş, gram altına yönelik şu değerlendirmeyi yapıyor:

Gram altın, ekranlarda 980. 998-1.001 TL düzeyinde görünüyor. Ekranlardaki sayılara inanarak altın düştü diyenlere belirtmek isterim…Bu hafta 970 ile 1.020 TL bant aralığını takip edeceğim. Dolar/TL kurunda sert düşüşler olursa 970’in altına sarkması mümkün. Lakin şu anda bu biçimde bir ihtimal fazlaca zayıf.

“Dolar aslına bakarsanız tepede, altın, gümüş tercih ederim…”

İslam Memiş, jeopolitik risklerde de bahsediyor. Memiş, “Fed’in faiz sonucu fazlaca konuşulsa da Putin’in açıklaması fazlaca epeyce önemliydi” diyor. Fed’in yılın son çeyreğinde 50 bps, devamında da 25 bps artırım yapacağını kestirim ediyor. Bunların akabinde, Fed faiz sonucu daha sonrası altının 1.660-1.680 dolar düzeyine sıkıştığını söylüyor. Bu düzey kırılmazsa 1.700 dolara kadar toparlanmanın mümkün olacağını iddia ediyor.

Öte yandan, altın Cuma günü 1.643 dolarla kapattı. Bu yüzden, uzmanın üst taraflı iddiası şimdilik geçersiz üzere. Uzmana bakılırsa, Fed’in daha düşük faiz artırımı yapması, DXY’de gerilemeyi gündeme getirecek. Bu doğrultuda DXY’de 104-105’e geri çekilmeyi mümkün görüyor. Bu niçinle de, muhtemelen, ons altın ve ons gümüşte hareketlilik olacağını söylüyor. “Ekim hazırlığına başlamamız lazım” diyen Memiş, şu öngörülerini ve tavsiyelerini paylaşıyor:

‘Elimde dolar var, ne yapayım?’ soruları geliyor. Dolara sıcak bakmıyorum. Dolar 20 yılın doruğunda, euro 20 yılın taban düzeyinde. Zirvedekini mi satın alırsın, diptekini mi satın alırsın? Buna karar vermeniz lazım. Ben, parite üzerinden süreci tercih ediyorum. Bu yüzden, eline dolar geçen, altının ons fiyatı düşük olduğu için bununla %50-%50 altın ve gümüşe yatırım yapabilir…Ben alırım altınımı, KKM’ye koyarım, aylık getirimi alırım. Altınım aslına bakarsan altın olarak duruyor. Haliyle kaybım olmayacak.