Avustralya Açık: Göz kamaştırıcı servis atışı yapan Amerikalı Ben Shelton geri dönüyor

Brown

Global Mod
Global Mod
Her şey, eğer Bryan Shelton doğru hatırlıyorsa, şöyle bir şeye giden basit bir kısa mesajla başladı:

O zamanlar 20 yaşında olan oğlu Ben, geçen yıl Avustralya Açık'ta ilk tur maçını kazanmak için Zhizhen Zhang'a karşı beşinci sette eşitliği bozmayı kazandıktan kısa bir süre sonra “Bu gerçekten ilginç olabilirdi” diye yazdı.

Bu galibiyet olmasaydı, sabah başlayan ve akşam ışıklar altında biten ve Shelton'ın sıcak hava değişimini, yağmur gecikmesini ve maç puanını atlattığı bir maçta, geçen yıl yaşadığı çıkış sezonunu asla yaşayamayabilirdi.

“Bunu bu şekilde hatırladığımdan emin değilim çünkü yaptı Shelton, 2024 sezonuna Avustralya Açık öncesinde bir ısınma turnuvasıyla başlamak için Aralık ayının sonlarında babasıyla Florida'daki evlerinden Avustralya'nın Brisbane kentine gittikten kısa bir süre sonra telefonda “Biraz ilginç olacak” dedi. . Ancak Shelton, beşinci sette 4-5, 30-40'lık skorla vurduğu geri dönülemez servisi hatırladı.

Shelton, arkadaşı ve Amerikalı Tommy Paul'a yenildikten sonra geçen yılki ilk yurt dışı gezisi olan Avustralya Açık'tan çeyrek finalist olarak ayrıldı. Sezonun sonunda Shelton, Amerika Açık'ta dünyanın en iyi üç oyuncusu Novak Djokovic, Carlos Alcaraz ve Daniil Medvedev ile birlikte yarı finale yükseldi ve ATP'de ilk 15'e girdi. Genç Amerikalı, turnedeki ilk yılı olan 2023'e başlamış ve ilk 100'ün hemen içinde bitirmişti.

Shelton hala gelişiyor. Geçen yıl ABD Açık'ta saatte 249 kilometrelik azami hıza ulaşan servis atmasına rağmen toprak ve çim kortlara alışmakta zorluk yaşadı. Bu, oğluna tam zamanlı koçluk yapmak için geçen baharda Florida Üniversitesi'ndeki baş antrenörlük görevinden ayrılan babasıyla birlikte, sezon dışı dönemde özenle üzerinde çalıştıkları bir konu.

Esas olarak 1990'larda oynayan tur oyuncusu Bryan Shelton, “Onun için en önemli şey harekettir” dedi. “Bu verimlilik ve daha fazla denge ile ilgili. Bugünkü erkeklerin oyunu tamamen servis atma, geri dönüş ve ilerlemek için fırsatlar yaratmayla ilgili ve Ben bunu yapabilir.”

Ebeveynlerin çocuklarına koçluk yapması hassas bir danstır ama Shelton'lar bunda çok iyi ustalaşmışlardır. Ben, Florida'da birinci ve ikinci yıllarında babası için teklerde oynadı, Gators'ın son puanını alarak 2021 NCAA takım şampiyonluğunu kazandı ve bir yıl sonra NCAA tekler şampiyonluğunu kazandı. Kısa bir süre sonra profesyonel oldu.

Bryan, oğlunun şimdiye kadar tanıştığı en rekabetçi kişi olduğunu belirterek, “Bu bazen zor olabilir, ancak her koçun oyuncusuyla iyi iletişim kurması gerekir” dedi. “Sadece baba olduğumun ve onun bazı şeyleri iyi kabul ettiğini, bazılarını ise kabul etmediğini bilmem gerekiyor. Bazen soru sormak daha iyidir. Bu şekilde kontrolü ele alır ve bölgede kalabilir. Biz buna analiz yoluyla felç diyoruz.”

Shelton'lar genellikle kesik kesik bir şekilde iletişim kurarlar. Bryan'ın adliyede söylediği bir veya iki kelime, bir ders kadar etkilidir.

Üniversitede finans bölümü okuyan ve yönetimini kurduğu şirkette çalışan bir risk sermayedarı ile haftalık görüşmeler yapmayı planladığını söyleyen Ben, “Sanırım tenisi oldukça iyi biliyorum, nasıl oynamak istediğimi, nasıl rekabet etmek istediğimi biliyorum” dedi. Ajans. “Bazen tam bir cümleye ihtiyacım olmuyor çünkü bağlamsal ipuçlarını kullanabiliyorum ve babamın söylemeye çalıştığı her şeyi anlayabiliyorum. Bazen bir konuşmanın tamamını dinlemek zorunda kalmaktansa sadece bir kelimeyi duyup devam etmek daha iyidir.”

Shelton kendisini eleştirenlerin, özellikle de geçen yılki ABD Açık'ta sahadaki bağırışlarını veya telefon kapatma taklitlerini takdir etmeyenlerin olduğunun farkında. Ancak davranışını değiştirmeye hiç niyeti yok.

“Bu sene benden başkasını göreceğini bilmiyorum” dedi. “Sadece gerçek benliğim olmak istiyorum. Dışarıdaki hiç kimse ya da insanların söyledikleri yüzünden değişmeyeceğim.

Shelton için her şey ilerlemeyle ilgili.

Shelton'ın bir maçta oynamayı en çok istediği oyuncu olan Rafael Nadal ile antrenmana çıkmadan kısa bir süre önce, “Sadece oyunumu geliştirmeye, geliştirmeye ve ilerlemeye odaklandım” dedi. “Genel olarak daha iyi bir yıl ve iyi bir iş geçirmek istiyorum. Gösteri devam ediyor.”