Avustralya Açık yarı finalinde Tommy Paul ile Novak Djokovic karşı karşıya geliyor.

Brown

Global Mod
Global Mod
MELBOURNE, Avustralya – Tommy Paul ve Amerikalı arkadaşları teniste çığır açmaya devam ediyor.

Taylor Fritz, geçen yıl Indian Wells, California’da düzenlenen BNP Paribas Open’da Masters 1000 unvanını kazanan akran grubundaki ilk kişi oldu.

Birkaç ay sonra, Frances Tiafoe, nihai şampiyon Carlos Alcaraz’ı beş sete yenerek, grubunda teklerde bir Grand Slam yarı finaline ulaşan ilk kişi oldu.

Şimdi, Greenville, NC’de ailesi tarafından yönetilen küçük bir tenis akademisinin yanında büyüyen çok yönlü bir yetenek olan Paul, 2009’da Andy Roddick’ten bu yana Avustralya Açık’ta tekler yarı finaline ulaşan ilk Amerikalı oldu.

Çarşamba günü çeyrek finalde Amerikalı yeni gelen Ben Shelton’ı 7: 6 (6), 6: 3, 5: 7, 6: 4 mağlup eden Paul için bu tesadüf değil.

Paul, “Bence bu çok doğru,” dedi. “Fritz’in Masters 1000 kazandığını görüyorsunuz ve bence hepimiz onun için mutluyuz, ama hepimiz ‘Tamam, o yaptı. Bunu yapabiliriz.’

“Ve sonra ‘Düşman’ ABD Açık’ta yarı finalde ve yarı finalde şansı vardı ve o maçı kazansaydı kim bilir neler olurdu? Bunun olduğunu görüyorsunuz ve ‘Pekala, bu harika. Onun adına mutluyum ama yapabilirim.’”

Avustralya Açık 2023

Yılın ilk Grand Slam etkinliği 16-29 Ocak tarihleri arasında Melbourne’da gerçekleşecek.

25 yaşındaki Paul, Eylül 2019’da Paul ilk 100’ün dışındayken onunla çalışmaya başlayan ve kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri Tenis Birliği’nden fon ve koçluk desteği aldığında kaybetmiş ve reddedilmişken onunla çalışmaya başlayan deneyimli koçu Brad Stine’den büyük bir teşvikle ipucu aldı. ABD Açık 2019’da bir joker karakter.

Stine, “Bazı disiplin meselelerine dayanıyordu,” dedi.

Ancak Stine, Paul’ün koçluk ve değişime açıklığından ve başlangıçtan itibaren birinci sınıf hızı idare etme becerisinden etkilendi ve bazı aksilikler ve çok sayıda kısa mesaj olmasına rağmen Stine, Paul’ün oyununun olgunlaştığını ve bağlılığının arttığını düşünüyor.

“Kendisini kontra atak olarak tanımlayan bir adamdan, forehand ile sahayı dikte etmeye ve sahaya hükmetmeye çalışan bir adama geçtik, bu büyük bir değişiklikti çünkü Tommy’nin ters vuruşu her zaman oyununun daha sağlam tarafı olmuştur.”

Stine, genç bir Amerikalının Down Under’da başarılı olmasına çoktan yardım etti.

1992 ve 1993 yıllarında, Courier Avustralya Açık’ta arka arkaya tekler şampiyonluklarını kazandığında, kutlamak için Stine ile Yarra Nehri’ne atladığında, Jim Courier’in koçluk ekibinin bir parçasıydı.

Paul, Stine için “Oyunum için çok şey yaptı,” dedi. “Geçtiğimiz dört yılda, beni gerçekten birçok seviyede ileriye itti. Çok minnettarım ve umarım devam edebiliriz. Bu şeyi kazanırsak onu Yarra’ya atlatacağım. Ben gitmiyorum ama bunu ona yaptıracağım.”

Bu yüzme, Yarra’nın kirliliği göz önüne alındığında belki de en akıllıca fikir değil, uzak bir ihtimal.

Paul’ün Cuma günkü ilk Grand Slam yarı finalindeki rakibi, Avustralya Açık’ta dokuz tek erkekler rekoru kazanan ve galibiyet serisini Perşembe gecesi Melbourne Park’ta 26 maça çıkaran ve bir para cezasını yıkan Novak Djokovic’ten başkası olmayacak. oyuncu, 5 numaralı seribaşı Andrey Rublev, 6-1, 6-2, 6-4.

“Tenisimle daha mutlu olamazdım,” dedi Djokovic, sol diz kirişi hala sıkıca sarılıydı, ancak hareketi ve top vuruşu kusursuzdu.

Paul, Djokovic ile antrenman yaptı ama onunla turda hiç karşılaşmadı. Djokovic ve Rublev, Paul’ün galibiyet sonrası basın toplantısında hala sahada olsalar da, Paul nihai Melbourne mücadelesini istediğini söyledi.

Paul, “Rublev olursa muhtemelen kazanma şansım daha yüksek olur, ancak burada, Avustralya’da Novak oynamak harika olur,” dedi.

Başladığından daha fazla desteği var. East Carolina Üniversitesi’nde eski bir kolej oyuncusu olan ve ilk koçu olan annesi Jill MacMillan, Newark’tan Los Angeles’a ve Melbourne’a ekonomi sınıfını çalılıklarıyla uçurduktan sonra Çarşamba sabahı Melbourne’a geldi. O bir odyolog ve ancak Paul dördüncü turda Roberto Bautista Agut’u yendikten sonra kısa sürede yoluna devam ettikten sonra devam etti.

“Yolda Tommy’ye kısa bir mesaj attım ve ‘Annen bugün gerçekten çılgınca bir şey yaptı. İşten uçağa yeni bindim, ” dedi MacMillan. “Ve ‘Gerçek dışı!’ dedi.”

Yirmi dört saat ve fazla uyumadan sonra, oyuncu kulübesinde oturuyordu.

“Aman Tanrım, o kadar adrenalin doluydum ki hissetmedim” dedi. “Ama Ben işini onun için oldukça zorlaştırdı.”

Gainesville, Florida’dan 20 yaşındaki bir solak olan ve ilk Avustralya Açık’ta oynayan Shelton, tur seviyesindeki dördüncü etkinliğinde de etkiledi, kırılma noktalarında aslara veya agresif ikinci servislere ve slam için geri vuruşlara vurdu. Paul’ün servisine karşılık vermek için oyunun büyük bölümünde mücadele etmesine rağmen dördüncü bir set gücü.

Paul, Shelton’la iki kez el sıkıştıktan ve ağda ona sarıldıktan sonra, “Bence herkes bu çocuk için gerçekten heyecanlanmalı,” dedi.

Bu yükselen Amerikalı nesil arasında gerçek bir dostluk var ve Paul’ün Pazartesi günü Fritz ve Tiafoe ile birlikte ilk 20’ye girmesi garanti.

2022’de en iyi rakiplerini şimdiden yendi: Rafael Nadal ve dünyanın 1 numarası Carlos Alcaraz 2015’te kil, finalde Fritz’i yenerek. Geçen yıl Wimbledon’da çimde dördüncü tura ulaştı.

Şimdi sert bir kortta en derin Grand Slam koşusunu yaptı. Hala Melbourne Park’ın yanından akan Yarra Nehri, Paul’ün zorlukları (ve Djokovic’i) yenip akran grubunda büyük bir şampiyonluk kazanan ilk kişi olup olmayacağını bekliyor.

Stine sırıtarak, “Aslında, eğer kazanırsa, yüzmeye gidecek olanın o olacağını düşünüyorum,” dedi.