Avustralya Açık’ta tenis maçları neden hiç bitmiyor?

Brown

Global Mod
Global Mod
MELBOURNE, Avustralya – Avustralya Açık’ta Cuma sabahı saat 4:00 idi ve Andy Murray ve Thanasi Kokkinakis hala tenis oynuyorlardı.

Özellikle nadir bir maraton maçı ya da turnuvanın uzak zaman diliminin kaprisi değildi. Geçen Eylül ABD Açık’ta Carlos Alcaraz ve Jannik Sinner sabah 3’te hala oynuyorlardı.

Profesyonel tenis, sporcuların bütün gece yarıştığı ve 48 saatten daha kısa bir süre sonra geri dönmelerini ve zihinlerini ve bedenlerini tekrar harekete geçirmelerini gerektiren tek büyük spordur.

Bu uzun süredir devam eden bir problem. Ancak oyunlar daha sonra erken saatlere sarktıkça, oyuncular fiziksel ve zihinsel sağlıkları ve performanslarıyla ilgili endişelerini dile getirerek giderek daha fazla geri adım atıyorlar. Dünyanın dört bir yanındaki tribünlerde veya koltuklarında uyuyan hayranlardan bahsetmiyorum bile.

Amerikalı kız yıldız Jessica Pegula Cuma günü “Bu çılgınlık” dedi.

Murray’in ikinci turda Kokkinakis’i 5 saat 45 dakikada kazandığı galibiyet 4:05’te sona erdi. Bu, profesyonel tenis tarihinde sondan üçüncü kaydedilen sonuçtu ve yalnızca Alexander Zverev’in Acapulco, Meksika’da Jenson Brooksby’yi yenmesiyle geride kaldı. Geçen yıl 4:54’te sona eren ve Lleyton Hewitt’in Marcos Baghdatis’i 2008 Avustralya Açık’ta 4:34’te sona eren galibiyetiyle

35 yaşındaki Murray’in geç kariyerinin en önemli olaylarından biri olacak. Ama bunu gereksiz yere karışık duygularla yaşadı.

Murray, “Çocuğum bir turnuva için top çocuğuysa ve eve sabah 5’te gelirse, bir ebeveyn olarak bundan rahatsız olurum” dedi. “Onun için yararlı değil. Hakemlere, yetkililere faydası yok. Hayranlar için şaşırtıcı olduğunu düşünmüyorum. Oyuncular için iyi değil.”

Daha sonra, “Epik bir Murray-Kokkinakis maçı gibi olmak yerine, biraz saçmalıkla bitiyor” diye ekledi.

Her gece seansında hem erkekler hem de bayanlar tekler maçı, cinsiyet eşitliği, bilet satışları ve yıldız gücü için büyük bir adımın yer aldığı Avustralya ve ABD Açıkları özellikle zorluydu.

Hewitt, 2008 Avustralya Açık’ta gece yarısından hemen önce başlayan ve şafaktan hemen önce sona eren bir maçta sonunda Baghdatis’i mağlup ettiğinde, Hewitt’in maç sonrası basın toplantısı sabah 5:30’a kadar başlamadı.

Avustralya Açık 2023

Yılın ilk Grand Slam tenis turnuvası 16-29 Ocak tarihleri arasında Melbourne’da yapılacak.

Hewitt o sırada “Açıkçası, herhangi bir oyuncu için bu kadar geç devam etmek kolay değil çünkü bu, tüm ritminizi ve zamanınızı neredeyse alt üst ediyor” dedi.

Sporcular, antrenörler ve düzenli işleri olan seyirciler için fatura ağır, ancak 4:15’te Murray maçından çıkan çok gayri resmi bir taraftar anketi herhangi bir öfke ortaya koymadı.

Avustralya, Canberra’dan Kathie Griffith, “Asla erken ayrılmayız” dedi. “Muhteşem tenis.”

Gece geç saatlere kadar oynama gerekliliği, sporun oyuncuların zihinsel sağlığını desteklemeye artan odaklanmasıyla çelişiyor gibi görünüyor. Avustralyalı yıldız Nick Kyrgios, geçen yıl ABD Açık’taki son maçlarının özellikle vergilendirici olduğunu söyledi.

Kyrgios, “Her zaman son maçtım, saat 22.00’de sahaya çıktım, maçları saat 1 civarında bitirdim, ardından medya ve tedaviyi yaptım ve yemek yedim” dedi. “Her gece saat 4’e kadar uyumak istemiyordum. Ve sanki bir gece kulübüne falan gidiyormuşum gibi hissettim. Ertesi gün performans sergilemek için yeterince uyumuyor gibiydim.”

Geç bir oyundan sonra dekompresyon zordur.

Kyrgios, “Uzaya bakıyorum,” dedi. “Çok fazla adrenalininiz var ve bir Grand Slam’i kazanmak için bunu kapatıp günde yedi kez yapmak inanılmaz derecede zor. Kesinlikle çok yorucu.”

Spor, daha iyi, daha aklı başında bir yaklaşım hakkında hiçbir zaman resmi bir kolektif tartışmaya sahip olmadı. Hem erkek hem de kadın turlarının maçlara gece yarısından sonra başlamama politikaları vardır, ancak bu, gece yarısından sonrayı da dışlamaz. Ve erkekler normal turda en iyi üç set oynarken, kısmen dört ana dalda en iyi beş set oynamaya devam ediyorlar çünkü bu, Grand Slam turnuvaları için bir ayrım noktası olmaya devam ediyor.

Erkeklerin en iyi üç maçına geçmek (kadınlar şimdiden her yerde en iyi üç maç oynuyorlar), hedef sürelerini kontrol etmenin en etkili yollarından biri olacaktır. Bununla birlikte, oyuna daha erken başlamak, sokağa çıkma yasağı uygulamak veya her zamanki iki yerine bir gece seansında tek bir oyun oynamak gibi daha az aşırı önlemler mevcuttur.

Uzun maçlar daha yaygın hale geliyor ve birkaç faktör var. Avustralya Açık’ın turnuva direktörü Craig Tiley, oyunu hızlandırmak için tasarlanan 25 saniyelik şut saati kurumunun mutlaka bu şekilde çalışmadığını söyledi. “Artık birçok oyuncu, zamanı görebildikleri için puanlar arasında tam zaman alıyor” dedi. “Ayrıca pek çok iyi oyuncunun olduğu eşit şartlar da var.”

Antrenör ve televizyon analisti Nicolás Pereira, analizin son zamanlarda profesyonel teniste yaygın olarak kullanılmasının maçları daha dengeli hale getirmiş olabileceğine inanıyor.

Tiley, sporun geçiş sürelerini kısaltmak veya puanlar arasındaki süreyi 20 saniyeye indirmek gibi değişiklikleri dikkate alması gerektiğini söyledi. Ancak yine de en büyük engel, Avustralya Açık ve ABD Açık’ın her gece seansında bir tek erkekler maçı ve bir tek bayanlar maçı programlaması gibi görünüyor. Bu, bunun ön saflarında yer alan bir sporda cinsiyet eşitliği için olduğu kadar eğlence değeri için de geçerli. Bir maç bir mağlubiyetse veya sakatlık nedeniyle erken bitiyorsa, diğeri yine de bir klasik olabilir.

Tiley, pazar araştırmasının bir akşam seansında bir kortta sadece bir oyun sunmanın riskli olacağını gösterdiğini söyledi.

Cuma günü verdiği bir röportajda, “Bir oyuncunun başka bir oyuncuyu devirebileceği bir maçı izleme riskini almak için bilet alan yayıncılar ve taraftarlarla çok şey kaybettiğinizi düşünüyorum” dedi. “Bu konuda sahip olduğumuz tüm veriler ve araştırmalar, bunun etkinliğin başarısı üzerinde önemli bir etkisi olacak bir seçenek olduğunu gösteriyor. İlk maçımızın 56 dakika sürdüğü birkaç örneğimiz var ve o geceki tek maçınız buysa, sağladığınız değer konusunda risk aldığınızı düşünüyorum.”

2021’e tek maçlık gece oturumlarıyla başlayan Fransa Açık, bu alanda çoğunlukla erkek oyunları planlayarak cinsiyet eşitsizliğine ilişkin şikayetlere yol açtı (beşin en iyisi genellikle size üçün en iyisinden daha fazla içerik verir ). Ancak 20:45’lik bir başlangıçla Paris, bazı geç bitişler de gördü ve seyircileri toplu taşımadan mahrum bıraktı ve oyuncuları çok tanıdık gece geç saatlere kadar rutine bıraktı.

Melbourne ve New York’taki diğer bir seçenek de, her gece erkek ve kadınların yer aldığı bir tekler maçı planlamak ve bu oyunu, tekler maçı bir maratona dönüşürse başka bir sahaya taşınabilecek bir çiftler oyunuyla birleştirmek olacaktır.

Tiley, sorunun çiftler etkinliklerinin turnuva başladıktan birkaç gün sonra başlaması olduğunu söyledi. “Bununla ilk üç veya dört geceyi kaçırırsın” dedi ve ana tekler maçını tamamlayacak bir gösteri çiftler maçı planlama fikrine de karşı olduğunu ifade etti.

“İlgiyi baltalayacağınızı düşünüyorum ve veriler bize bunu gösteriyor” dedi.

Ancak Tiley ve ABD Açık turnuva direktörü Stacey Allaster, Alcaraz’ın New York’ta ve Murray’in Melbourne’da olduğu gibi geç bitişlerin sorunlu olduğu konusunda hemfikir. Tiley, “Sabahın bu kadar erken saatlerinde hazırlanmak ideal değil,” dedi. “Kimin bu kadar geç orada olması gerektiğine tamamen sempati duyabiliyorum.”

Tiley, Avustralya Açık’ın ışıklar altında oynanan oyunların saat 23:00’e kadar bitmesini gerektiren bir şehir yönetmeliğine sahip Wimbledon’daki gibi bir sokağa çıkma yasağına açık olabileceğini söyledi. Ancak Tiley, oyuncuların bir maçın başladığı gece için durdurulması fikrine geleneksel olarak karşı çıktığını söyledi.

Bu, bir zamanlar Fransa Açık ve Wimbledon’da ışıkların olmadığı zamanlarda rutin bir şeydi ve kesinlikle oyuncuların sınırlarını test etmekten ve sonraki maçlarda iyi bir toparlanma şanslarını azaltmaktan daha iyi bir çözüm gibi görünüyor. Alcaraz, gece 2’den sonra biten maçlarda Marin Cilic ve Sinner’ı yenerek geçen yılki ABD Açık’ı kazanmayı başardı, ancak bu bir istisna ve Alcaraz’ın son mücadelelerine ve sakatlıklarına bu yorucu çaba katkıda bulunmuş olabilir.

Tiley, “Oyuncular sokağa çıkma yasağı istiyorsa, o zaman bizde var,” dedi. Her şeye açığız ve her zaman da öyle olduk. Bu yeni bir şey değil. Her zaman ayarlamalar yaptık.”

Avustralya Açık kısa bir süre önce gece seanslarının başlangıcını 19:45’ten 19:00’a getirdi, ancak bu, Murray’in sözleriyle “gülünç derecede geç” bir bitişi önlemek için yeterli bir değişiklik değildi.

Matthew Futterman raporlamaya katkıda bulundu.