‘Ayıpsız’ küçük serisinin birinci kısmı yayında

Sinsinati

New member
‘Ayıpsız’ küçük serisinin birinci kısmı yayında T24 Hayat

veren kadinhaklari.org’un yeni girişimi Gözlemevi‘nin Youtube kanalında yayınlanan olan ‘Ayıpsız‘ küçük serisinde cinsellik tabusu toplumsal cinsiyet açısından ele alınırken, izleyenlere de cinsel sıhhat ve haz ile ilgili bilgiler sunulduğu söylendi.

Cinselliği tabulaştırmanın toplum ve bireyler üzerine oluşturduğu ziyanları irdeleyen küçük serinin yapımcılığı ve direktörlüğünü Handan Uslu üstlenirken, seride ‘Mental Klitoris‘in imalcisi Hazal Sipahi, bayan hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Irmak Saraç, psikiyatrist Dr. Seven Kaptan, Melis Turanlıgil ve avukat Yıldız Tuğçe Erduran görüşlerini ve deneyimlerini paylaşıyor.

“Tabular şiddet doğuruyor”

kadinhaklari.org’un kurucusu, direktör Handan Uslu, ‘Ayıpsız’ ile ilgili olarak şunları söylemiş oldu: “Cinsel tabir ve cinsellik hakkında konuşmak ayıplandıkça, şiddeti yasallaştıran bir tabanın oluştuğunu görüyoruz. Lakin bize göre ayıp olan şiddet uygulamak, taciz etmek, istek almamaktır. Konuşmamız gereken epey şey var. Yetişkin nüfusun birçoklarında olan cinsel hastalıklar ya da vajinismus üzere acı veren sıhhat sorunları üzere biroldukça mevzuda farkındalık oluşturulması gerektiğine inanıyorduk ve projeyi hayata geçirdik.”

3 binden çok bayana ulaşıldı

2018’de Bayan Hakları Dijital Data Platformu ismiyle kurulan, dünyadan ve Türkiye’nin farklı vilayetlerinden ve meslek kümelerinden bayan hakları aktivistlerinin örgütlenmesiyle oluşan kadinhaklari.org, yürüttüğü dijital hak irtibatı çalışmalarıyla bugüne dek 3 binden çok şiddet görmüş bayana ulaştığını belirtti. Arama motorlarına şiddet gördüklerini yazarak yardım isteyen bayanlara yönlendirme ve bilgi sağlayan platform; internet ekosistemini teknolojiyle güzelleştirmenin yanı sıra şiddet datalarını izleme ve raporlama çalışmaları da yapıyor.

1 0cak 2020 – 31 Aralık 2020 tarihleri içinde şiddet gören bayanların Google’da yaptığı arama sonuçlarından elde edilen bulgulardan kimileri şöyleki:

En az 7800 bayan, şiddet gördüğünü belirterek Google’da arama yaptı. 3549 bayan, Google’a “kocam beni dövüyor” diyerek aramada bulundu.

3549 bayan, Google’a “kocam beni dövüyor” diyerek aramada bulundu.

Türkçe konuşan bayanlar en az 49 ülkede şiddet gördü.

2020 İnternette Şiddet Aramaları Raporu’nun tamamına ulaşmak için