Babasını gözlemeyle zehirleyerek öldüren Betül Karabulut ve sevgilisi Sezgin Kahraman ağırlaştırılmış müebbet

Sinsinati

New member
Babasını gözlemeyle zehirleyerek öldüren Betül Karabulut ve sevgilisi Sezgin Kahraman ağırlaştırılmış müebbet Aydın’ın Didim ilçesinde, ‘hayır’ için dağıtılmasını isteyerek taksiyle gönderdiği böcek ilaçlı gözlemeyle zehirlediği babası Ali Karateke‘nin (69) vefatına, ağabeyi Birol Karateke‘nin (45) de hastanelik bulunmasına niye olan Betül Karabulut (36), sevgilisi Sezgin Kahraman (34) ve ortak arkadaşları İdris Yetişkin‘in (31) tutuklu yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, Betül Karabulut ve Sezgin Kahraman’ı ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl mahpus cezasına çarptırdı. İdris Yetişkin’in ise, inandırıcı kanıt bulunamadığı için beraatine karar verildi.

Olay, 3 Nisan 2020’de, Efeler Mahallesi’nde meydana geldi. Ali Karateke ile birebir konutu paylaştığı oğlu Birol Karateke, meskende rahatsızlandı. Didim Devlet Hastanesi’ne kaldırılan baba ile oğluna zehirlenme teşhisi konuldu. Tedavilerinin akabinde baba ve oğlu taburcu edildi. Fakat konutta yeniden rahatsızlanan Ali Karateke hayatını yitirdi.

Ali Karateke’nin mevtini kuşkulu bulan Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü takımları, Birol Karateke’nin sözüne başvurdu. Birol Karateke’nin, konutlarına ‘hayır’ emeliyle getirilen gözlemeden yiyerek zehirlendiklerini söylemesi üzerine polis, soruşturmayı derinleştirdi. Polis takımları, gözlemeyi dağıtan kişiyi tespit etmek için etraftaki güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye aldı.

Güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen polis, gözlemelerin Mikail Akçay‘ın kullandığı 09 T 2088 plakalı bir taksi ile getirildiğini belirledi. Plakadan yola çıkan gruplar, müşahedeleri getiren taksiciyi Nazilli ilçesinde buldu. Taksici sözünde, gözlemeleri ‘hayır’ için dağıtması maksadıyla veren kişinin Betül Karabulut, Sezgin Kahraman ve ortak arkadaşları İdris Yetişkin olduğunu söylemiş oldu.

“Mirasın bize kalacağını söyleyince öldürmeye ikna oldum”

Taksicinin sözü üzerine, 11 Nisan 2020’de, Betül Karabulut, Sezgin Kahraman ve İdris Yetişkin’i gözaltına alınarak, Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gdolayıldü. Sözünde, olayı sevgilisi Sezgin Kahraman’ın planladığını belirten Betül Karabulut, “Bana; babam ve ağabeyimin ölmesi halinde tüm mirasın bize kalacağını söylemiş oldu. İkna oldum. Babam gözlemeyi hayli seviyordu. Sezgin’in yaptığı gözlemelere bu niçinle böcek ilacı koyup, ortak arkadaşımız İdris ile gönderdik” dedi.

Gözaltına alınan 3 kuşkulu emniyetteki süreçlerinin akabinde tutuklandı.

Soruşturmanın akabinde 3 kuşkulu hakkında ‘tasarlayarak taammüden öldürme’ hatasından dava açıldı. Söke 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6’ncı duruşmasında mahkeme sonucunı verdi. Karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Betül Karabulut, Sezgin Kahraman ve İdris Yetişkin SEGBİS ile katıldı. Sanıkların avukatları ise duruşmada hazır bulundu.

İsimli tıp raporu ve kanıtları inceleyen mahkeme heyeti, sanık Betül Karabulut’a ‘üst soyu tasarlayarak taammüden öldürme’ ve ‘tasarlayarak kardeşe karşı taammüden öldürme’ cürümlerinden farklı ayrı ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verdi. daha sonrasında mahkeme, ‘tasarlayarak kardeşe karşı taammüden öldürme’ kabahatinden verilen cezada, ‘suçun teşebbüste kalması’ niçiniyle indirime gidip 15 yıl mahpusa çevirdi.

Mahkeme heyeti, sanık Sezgin Kahraman’ı ise ‘tasarlayarak taammüden öldürme’ kabahatinden iki farklı ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Birol Karateke için verilen ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası, ‘suçun teşebbüste kalması’ niçiniyle 15 yıl mahpus cezasına çevrildi.

Başka sanık İdris Yetişkin ise inandırıcı kanıt bulunamadığı için beraat etti. (DHA)