Bağışlarınızın emin ellerde olduğu yer

Nicea

New member
Ev
İşletme
Deprem felaketinden sonra yardım: Bağışlarınızın emin ellerde olduğu yer

Birçok kişi Türkiye ve Suriye’deki deprem krizinin kurbanlarına bağış yapmak istiyor. Doğru yardım kuruluşunun DZI mührü olmalıdır.

Almanya’dan ISAR Germany ve Technisches Hilfswerk’ten (THW) kurtarma görevlileri ilk depremin ardından afet bölgesinde sahada.Joran Steinsiek/imago

“Lütfen hızlıca açın – her yardım önemlidir!” bağış mektubunun üzerinde “Yıkıcı deprem” ibaresi yer almaktadır. Metin, yıkılmış bir evi gösteren, önünde yardımcıların kırık camları kaldırdığı bir fotoğrafın üzerine monte edilmiştir. Türkiye ve Suriye’deki depremden sonra Welthungerhilfe’den gelen mektup, alıcının yardım etme isteğine ve şefkatine hitap ediyor. Ciddi felaketler insanları sarsar ve yerel halka yardım etme isteği uyandırır. Berlin’deki Alman Merkezi Sosyal Sorunlar Enstitüsü’nün (DZI) Genel Müdürü ve Bilimsel Direktörü Burkhard Wilke, “Böyle durumlarda, bağış kararı aciliyet ve yüksek duygusallıktan etkilenir” diyor. DZI, artık kâr amacı gütmeyen kuruluşlar (NPO) olarak da bilinen hayır kuruluşlarını inceler ve güvenilir kuruluşlara bir mühür verir. Afetlerden sonra bağış yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sorduk.

Yardım kuruluşunun seçimi: Hayır kurumlarını düzenli olarak inceleyen Stiftung Warentest’te uzman olan Stefan Fischer, “DZI’nin bağış mührü, bir hayır kurumu seçerken önemli bir kriterdir” diyor. DZI’nin yeterliliği, sosyal yardım kurumlarının değerlendirilmesindeki 130 yıllık deneyimden kaynaklanmaktadır. Enstitünün kendisi federal hükümet, Berlin eyaleti, Alman Şehirler Birliği, Alman Sanayi ve Ticaret Odası ve bağımsız sosyal yardım kuruluşunun temsilcilerinin sorumluluğundadır. ADRA Almanya’dan Çadır Okul Derneği’ne kadar 230 yardım kuruluşu şu anda DZI mührüne sahip. Bunu alabilmek için, bağışların adil kullanımı ve şeffaflık da dahil olmak üzere yedi standardı karşılamaları gerekiyor. Standartlar DZI web sitesinde (www.dzi.de) bulunabilir. Bağış toplamak için bir arama motoru da var.

Wilke, son 20 yılda şeffaflık açısından çok şey olduğunu vurguluyor. “Birçok kuruluş yasal olarak zorunlu olmasa da yıllık raporlar yayınlıyor” diyor. Projeler hakkında bilgi içerir, ancak aynı zamanda projelerin etkililiği hakkında beyanlarda bulunan etki raporları veya mali raporlar içerir. Yıllık bağışları beş milyon avro veya daha fazla olan DZI mührü taşıyan daha büyük kuruluşlar, web sitelerinde bir şikayet prosedürü sağlamalıdır.

Bağış ittifakları: Bir afet durumunda ARD ve ZDF, çeşitli kuruluşların güçlerini birleştirdiği üç büyük ittifak olan “Aktion Deutschland Hilft!”, “Bündnis Entwicklung Hilft” ve “Action Alliance for Disaster Relief”e bağış yapılmasını tavsiye ediyor. Üçünde de DZI mührü var. Fischer, bu ittifakların “bağışları sulama kovasıyla dağıtacağından” korkuyor. Yönetim ve reklam için olağan maliyetlere ek olarak, ittifak organizasyonu için maliyetler de vardır. Wilke hala ittifaklara bağış yapılmasının haklı olduğunu düşünüyor: “Büyük organizasyonlara ek olarak küçük organizasyonlar da var.”

Bağışları düş: Bağışlar ancak kar amacı gütmeyen kuruluşlara, yani derneklere, vakıflara veya kar amacı gütmeyen limited şirketlere (gGmbH) yapılırsa düşülebilir. Kâr amacı gütmeyen statüsü vergi dairesi tarafından onaylanır. Bağış makbuzu, yalnızca bağış yılda 300 Euro’yu aşarsa gereklidir. Aksi takdirde banka ekstresi yeterlidir.

Özel şahıslara yapılan bağışlar: Depremden kısa bir süre sonra, çok sayıda insan Türkiye’ye ulaşım için çağrı toplamaya başladı. Uyku tulumları, çadırlar, bebek maması ve diğer bebek ihtiyaçları talep edilen ve toplama noktalarına bırakılabilen ürünlerdi. Kendileri veya ebeveynleri depremden etkilenen şehirlerden gelen göçmen kökenli kişiler, genellikle malları yerinde teslim etmek için eylemler düzenlediler. Wilke, “Afetlerde, doğrudan ve somut bir şekilde bağış yapmak istemek insanidir” diyor. Bağış yaptığınız kişiler tam güveninizin tadını çıkaracaksa, özel kişilere bağış yapmanın uygun olduğunu düşünüyor. “Mahallemde yetkin bir girişimim varsa, bu geçerli bir güven köprüsüdür” diyor. Ancak, bu durum oldukça nadirdir.

İskender Kral:

Alexander King: “Tüm Direnişlere Rağmen Başarılı Barış Seferberliği”

Ayni bağışlar reddedilir

Ayni bağışlar: Ayni bağış konusu, “özel kişilere yapılan bağışlar” konusu ile yakından ilişkilidir. Afet bölgelerinde her şeyden bir eksiklik var. Aynı zamanda birçok evde artık ihtiyaç duyulmayan battaniye veya giysi gibi eşyalar bulunmaktadır. Wilke ayni bağışlara karşı tavsiyede bulunur. “Para bağışlamak çok daha etkili ve ekonomik” diyor. Malların Türkiye’ye taşınması ekonomik değildir, gümrük formalitelerinin dikkate alınması gerekir ve bağışlar genellikle yanlış yerlere gider.

Ayni bağışlar, ancak bir derneğin bağış makbuzu vermesi durumunda mahsup edilebilir. Vergi dairesi, kötüye kullanımı ortaya çıkarmak için bu tür makbuzları yakından inceler. Ayni bağış yanlış olarak değerlendirilirse, bağışı alan kişinin başı belaya girer.

Uwe Steimle nedir: sağ domuz, sol ekmek veya vegan şnitzel?

Uwe Steimle nedir: sağ domuz, sol ekmek veya vegan şnitzel?

Daha sonra yardıma da ihtiyaç duyulacak

Bağışın yerinde hızlı uygulanması: Birçok bağışçı, paralarının kurbanlara olabildiğince çabuk ulaşmasını istiyor. Bu, küçük kuruluşlar için geçerli olma eğilimindedir. Ama Wilke burada fren yapıyor. Bir organizasyonun yetkinliği hızdan daha önemlidir. Yardıma sadece afetin hemen ardından değil, sonrasında da ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiyor. Türkiye ve Suriye’deki insanların 2024’te de yardıma ihtiyacı olacak.”

Ayrılmış bağışlar: Wilke, “Bu istisna olmalı” diye tavsiyede bulunuyor. Banka havalesine “Türkiye ve Suriye’ye deprem yardımı” yazan herkes örgütün karar alma alanını daraltıyor ve ek idari işlere neden oluyor. Ayrılmış bağışlar genellikle güven eksikliğinin bir işaretidir. Wilke burada bağışçıları da trende görüyor. “Bugünlerde ciddiyet hakkında çok şey öğrenebilirsiniz” diyor.