Bahçesinde 11 köpeğin cansız vücudu bulunan bayan tutuklandı

Sinsinati

New member
Bahçesinde 11 köpeğin cansız vücudu bulunan bayan tutuklandı Başkentte, konutunun bahçesinde 11 köpeğin cansız vücudu bulunan bayan tutuklandı.

Çankaya ilçesi Ön Cebeci Mahallesi Samur Sokak’ta oturan Meral T’nin (55) bahçesinde, “kötü koku” ihbarı üzerine yapılan aramada, çöp torbaları ortasında gömülmüş 11 köpek ölüsü bulundu.

Köpekleri öldürdüğü teziyle gözaltına alınan Meral T, Ankara Emniyet Müdürlüğündeki süreçlerin akabinde adliyeye çıkarıldı.

Savcıya söz veren bayan, hırsızlık ve 5199 sayılı Hayvanları Müdafaa Kanunu’na karşıtlık cürmünden tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

“Hayvanları fazlaca severim, eziyet etmiş değilim”

Üzerine atılı cürümleri kabul etmeyen Meral T, savunmasında şunları söylemiş oldu:

“Hayvanları fazlaca severim, eziyet etmiş değilim. Sokak hayvanlarına bakan hayvan gönüllüsüyüm. Köpeklerin bulunduğu yerde uzun yıllardır ikamet etmekteyim. Hayvanları tedavi ettirdiğime dair evrakım var. Konutumda 7 köpek vardı. bir daha sokak kedisi vardı. Bahçeden 2 tane meyyit hayvan çıktı. Mecbur kaldığım için hayvanları bahçeye gömmek zorunda kaldım. Yaklaşık 1,5- 2 ay evvel meyyit köpeklerin 2’sini oraya ben gömdüm, başkalarını ben gömmedim. Bütün ömrümü hayvanlara adadım. 30 yıldır bu adreste kiracıyım. Hatasızım, hür bırakılmamı istiyorum.”

Hakimlik, Meral T’nin Hayvanları Muhafaza Kanunu’na terslik cürmünden tutuklanmasına hükmetti.

Öbür hayvanlara Bakanlık yetkilileri tarafınca el konuldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, kuşkulu Meral T’nin konutuna köpek doldurup, eziyet ettiği, konuttan inleme ve bağırma sesleri duyulduğu tarafında yapılan ihbar kararı, ikametin etrafında yapılan araştırmalarda köpek seslerinin geldiğinin anlaşılması üzerine arama yapıldığı açıklandı.

Arama kararında 3’ü küpeli olmak üzere, bakımı ihmal edilmiş 7 köpek bulunduğu aktarılan açıklamada, hayvanlara Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarafınca el konulduğu, etraftan koku gelmesi sebebiyle de bina bahçesinde hafriyat yapıldığı bildirildi.

Hafriyatta bahçede 11 meyyit köpek bulunduğu ve gömülmesi için Çankaya Belediyesi nazaranvlilerine teslim edildiği anlatılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“İşlemler devam ederken, kuşkulu Meral T. ikametine gelmiş, olay yerinden ayrılmak ve kıyafetlerini çıkartmak istemesi üzerine yakalama süreci yapılmıştır. Tıpkı binada müşteki Mehmet Ç’nin, şüphelinin kendisinden habersiz ikametine girdiğini, konutuna kedi, köpek aldığını, konutuna ziyan verdiğini, banyoda bulunan bakır kazanı çaldığını, elektrik sayacını değiştirip, elektrik ve suyu kullandığını beyan etmesi üzerine kuşkulu hakkında konut dokunulmazlığını ihlal, hırsızlık, mala ziyan verme ve Hayvanları Müdafaa Kanunu’na muhalefet hatalarından soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturma kapsamında kuşkulu gözaltına alınmış, kanuna muhalefet ve bina dahilinde hırsızlık hatasından tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilmiştir. Burada yapılan sorgusu kararında Hayvanları Muhafaza Kanununa muhalefet hatasından tutuklanmasına karar verilmiş, bina dahilinde hırsızlık cürmü bakımından tutuklama talebinin reddine karar verilmiştir.”