BASF ve Vodafone Schwarzheide’de yerel bir 5G ağı kuruyor

Nicea

New member
Schwarzheide–Kimya şirketi BASF, Schwarzheide (Oberspreewald-Lausitz) tesisini dijital mobil iletişim altyapısını içerecek şekilde genişletiyor. 2024 yılı sonuna kadar tesis genelinde bir 5G kampüs ağı kurulacak. Mevcut 5G test alanının genişletilmesine yönelik başlangıç sinyali Çarşamba günü verildi. BASF, bu projede Vodafone ile iş birliği yapıyor ve tek haneli milyonluk bir yatırım yapıyor. Ağ, genel mobil ağdan bağımsız olarak çalışıyor ve bilgilere göre, özellikle şirket ve üretim lokasyonlarına ekstra hızlı mobil iletişim sağlıyor.

Fabrika tesislerinin tamamına 5G teknolojisi sağlamak için toplam altı anten direği dikilecek. Kendi bilgilerine göre şirket, bunun özellikle üretim tesislerinin izlenmesi ve bakımı ile üretim süreçlerinin optimize edilmesi için faydalı olmasını bekliyor. Vodafone Almanya Kurumsal Müşteriler Genel Müdürü Alexander Saul, yerel 5G ağında sensörler, makineler, robotlar ve drone’ların gelecekte birbirleriyle gerçek zamanlı olarak iletişim kuracağını açıkladı. “Bu, BASF’ın Lusatia’daki lokasyonunu Avrupa proses endüstrisinde öncü kılıyor.”

Buna ek olarak, 5G’li ağın yüzde 20’ye kadar elektrik tasarrufu sağladığı ve kilometrekare başına bir milyona kadar nesne ve akıllı telefona bağlanabildiği belirtildi; bu, önceki teknolojilere göre on kat daha fazla. Oyuncular için 5G, yeni otomasyon uygulamaları, robot ve drone kullanımı ve üretim sistemlerinin dijitalleşmesi için önemli bir teknoloji.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

BASF Schwarzheide CEO’su Jürgen Fuchs, “5G kampüs ağının genişletilmesiyle, lokasyonumuzun dijitalleştirilmesinde bir sonraki önemli adımı atıyoruz” dedi. 5G kampüs ağı, bölgenin rekabet gücünü artırıyor, bölgenin ekonomik kalkınmasını güçlendiriyor ve vasıflı işçiler için bölgeyi daha çekici hale getiriyor.

Ekonomi Bakanı Jörg Steinbach (SPD), başlangıçta kendi departmanının Brandenburg’daki 5G uygulama projelerine verdiği destekten bahsetti ve bu projelerin şu anda meyvelerini veriyor. Gelecekte yapay zeka gibi modern araçların kullanılabilmesi için BASF ve Vodafone gibi partnerlerle dijital altyapılar oluşturulacak.

Ocak 2022’den bu yana, kablosuz sensörlerin kurulumu, 5G kamera uygulamaları veya mobil BT bağlantılarının sağlanması gibi kullanım durumları fabrika tesislerinde bir 5G test alanında test ediliyor.