Ben Shelton’ın tenis eğitimi

Brown

Global Mod
Global Mod
Cuma günü buradaki kalabalık tribün koltuğundan, Ben Shelton servis atmak için ilk kez sıraya girdiğinde taraftarların mırıldanan konuşmaları duyulabiliyordu; alçak, durgun bir sessizlik.

Sonra sessizlik sarsıcı bir şekilde sona erdi. Shelton’ın dizleri büküldü, omzu büküldü ve Yonex tenis raketi atılan topa şiddetle çarptı.

Çatırtı!

Radyant ısıtıcıyı saatte 130 mil hızla serbest bıraktı; bu, üçüncü turdaki rakibi Rusya Turu emektarı Aslan Karatsev’i çit direğine bağlanan deri bir kırbaç gibi ses çıkararak sersemleten bir as oldu.

“Vay canına!” şaşkına dönmüş ve birdenbire gürültülü ve uyanık bir kalabalıktan birleşik bir yanıt geldi; bunların büyük çoğunluğu muhtemelen Shelton’ı profesyonel olarak birinci yılında bile hiç görmemişti.

Bir hayranın “Demek herkes bundan bahsediyor” diye mırıldandığını duydum.

Bir diğeri, “Ciddi bir oyunu var” dedi.

Gerçekten ciddi bir oyun.

Çoğu tenis tutkunu için olduğu gibi benim için de Amerika Açık’ın en büyük zevklerinden biri genç, gelecek vaat eden, şaşırtıcı yetenekleri keşfetmektir. Bu yıl bir istisna değil. İlk haftanın herhangi bir gününde geniş arazide hızlı bir gezinti, yetenekli gençlerden oluşan güçlü bir kalabalığı ortaya çıkardı. Bakın, Fransız Arthur Fils forehand vuruşunu yapıyor. Bir de elemelere katılan 18 yaşındaki Çek Jakub Mensik var. Rusya’dan Mirra Andreeva henüz 16 yaşında olabilir ama şimdiden topun üzerinden sarı keçeye vuruyor.

20 yaşındaki Shelton hepsinin en iyisi. Ham yeteneklerle dolup taşan, son derece geç gelişen bir oyuncu, en iyi profesyonel tenisçilerin 12 ve 13 yaşlarında forehand dahileri olarak başladığı fikrine inanan bir oyuncu.

ATP Turu’nda bir yıldan kısa bir süre içinde genç Floridian, görünüşte birdenbire tenisin ikinci liginden kariyerinin 35. sırasına yükseldi. (Açık’a 47. sıradan girdi.)

Ancak bu hafta şüpheler vardı. Shelton’ın tüm becerilerine rağmen son zamanlarda öğrenme süreci oldukça zorlu. Çaylak sezonunun film versiyonunun adı The Education of a Young Tennis Pro olabilir.

Son yedi ayda 19 yenilgi yaşadı ve galibiyet bulmakta zorlandı. Bu hafta eski ABD Açık şampiyonu Dominic Thiem’i mağlup ettiğinde – Thiem ilk seti kaybettikten sonra hastalık nedeniyle oyundan çıktığı için maç erken durdurulmuştu – Shelton, sürpriz çeyrek final hamlesinden bu yana ilk kez Avustralya Açık’ta art arda iki tekli koşu kazandı. Ocak ayında.

Melbourne’deki maçları sırasında benim gibi bir tenis tutkununun tüylerini diken diken eden ve bana Roger Federer’i ilk gördüğüm anı hatırlatan baş döndürücü bir yetenek sergiledi.

Shelton’ı Flushing Meadows’ta yakından görmek hayal kırıklığı yaratmadı.

Karatsev’e karşı ilk sette her şey kolaydı. Shelton, sorunsuz bir forehand vuruşuyla Karatsev’i kırdı. Daha sonra yıldızlardan oluşan bir atıcının becerisiyle atış yaparak hızlandı, saatte 140 mil hızla lazerler ateşledi ve ardından solak bir dönüşle rakibinin kafasını karıştırdı.

Shelton ilk nakaratı 33 dakikada 6-4 kazandı.

En iyi nitelikleri ortaya çıktı ve seyirciler katılmaya fazlasıyla istekliydi. Pek çok profesyonel, önsezili bir bakışla, acımasız bir ciddiyetle, bazen asık suratla veya poker oyuncuları gibi son derece tarafsız bir şekilde oynar. Shelton’la tarafsızlık diye bir şey yok. Yumruklarını sıkıyor ve tezahürat yapıyor, neredeyse her maçın her anında ne hissettiğini gösteriyor; çoğu zaman kocaman, hoş bir gülümsemeyle.

Sonra onun yeteneği var. Shelton yüksek dönen topları saptırabilir, zafer için onları düzleştirebilir veya isabetli voleler için onlara saldırabilir. Turdaki çok az kişi onun gücüyle eşleşebilir – futbol kalesi gibi inşa edilmiştir: 1,82″, 195 pound, şekillendirilmiş kaslar – ya da ayak hızı ve patlayıcı gücü ile canlı kollarının birleşimi.

Babası, eski profesyonel Bryan Shelton olan koçu, onun öyle bir yeteneği var ki, asıl amacının oğlunun inanılmaz yeteneğini dizginlemek olduğunu söylüyor. Örneğin, güçlü bir ası atıp heyecanla bir sonraki topa daha büyük bir ivmeyle servis atmaya çalışmak yerine, oğlunun biraz yavaşlamasını ve şevkini kontrol etmeyi öğrenmesini sağlamaya çalışıyor.

Cuma günkü sorunsuz ilk setten sonra geri adım atmak zor oldu. Karatsev, Shelton’ın servisini savuşturmaya başladı. Rus oyuncu bunların çoğunu geri verdi ve üstünlük sağlamak için hücumunu hızlandırdı.

İkinci sette Karatsev 6-3.

Shelton’ın seviyesi deneyimsizliğinin bir işareti olarak biraz düşmüştü.

Yedinci sınıfta futbolu bıraktıktan sonra tenis konusunda ciddileşti. Lisenin sonlarına kadar Amerikalı son sınıf öğrencisi değildi ve son sınıf öğrencilerinin yaptığını yapmıyordu. Zorlu rekabetle yüzleşmek için ülkeyi terk etmedi. Birçok profesyonel için sıçrama tahtası görevi gören önemli genç grand slam etkinliklerinin hiçbirinde yarışmadı.

Shelton, Florida Üniversitesi’ne gitti ve burada erkek tenis koçu, tenis çevrelerinde galibiyet peşinde koşmaktan çok oyunda ustalaşmaya önem veren Bryan Shelton’du.

Ben’i hızla tenis sıralamasında yukarı taşıyacak büyük bir plan yoktu. Vakfın kuruluşu birdenbire başlamış gibi görünüyordu.

Genç Shelton bu hafta bana “Bir şey üzerinde çalışıyorsun, bir şey üzerinde çalışıyorsun, üzerinde çalışmaya devam ediyorsun ve altı ay sonra bunu yapabildiğini görüyorsun” dedi. “Bu bana da oldu. Ve aynı zamanda, nihayet vücuduma kavuştuğumu hissediyorum, bu da çok daha iyi hareket etmeme yardımcı oldu. Bu değiştiğinde, tüm oyunum değişti.

Ona göre Shelton, 2021’de Florida’daki takımının en iyi beşinci oyuncusuydu, ancak 2022’de NCAA tekler şampiyonluğunu kazandı; bu, daha önce hiç görülmemiş bir tenis anormalliğiydi. Daha sonra üçlü A beyzbolunun tenis eşdeğeri olan ATP Challenger turnuvalarında pervasızca yarışmaya başladı.

Hayatında ilk kez Amerika Birleşik Devletleri dışında Avustralya Açık’a gitti. Oradaki başarısını kim hayal edebilirdi? O bile değil. Dört yenilgiyi başardı ve ikinci Grand Slam turnuvasında çeyrek finale yükseldi, ardından tecrübeli Tommy Paul’a yenildi.

Şimdi işin zor kısmı geliyor. Profesyonel tenis, büyük vaatlerin baskısına yenik düşen oyuncuları yutan bataklıkla doludur. Rehber olarak Karatsev’e karşı mücadelesinin son iki seti göz önüne alındığında, Shelton her türlü tipik engeli aşmaya ve başarıya ulaşmaya hazır görünüyor.

Üçüncü set hızlı geçti. Shelton’ın servisi yeni bir seviyeye ulaştı ve radar silahıyla saatte 147 mil hıza ulaşarak turnuvanın en hızlısı oldu. İki mola puanı tuttu, ikisini de kazandı ve galibiyeti 6-2 aldı.

Kalabalıktan “Git, Ben!” diye bağırdı.

“Ben, seni seviyoruz!”

“Bitir şunu!”

Karatsev’in omuzları sarktı. Neyin geleceğini biliyordu.

Shelton dördüncü sette tek maç bile kaybetmedi, bu da ABD Açık’ta bir lansman partisine eşdeğer bir sonuçtu.

Final skoru: 6-4, 3-6, 6-2, 6-0. Son 16 turundaki rakibi ise kendisini Avustralya Açık’ta mağlup eden vatandaşı Paul olacak.

Genç profesyonel tenisçinin eğitimleri devam ediyor.