Billie Jean King ile sekiz Grand Slam kazanan Owen Davidson, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Brown

Global Mod
Global Mod
1960’larda ve 1970’lerde Billie Jean King ile baskın bir karma çiftler takımı kuran, onunla sekiz Grand Slam ve diğer ortaklarla beş çiftler şampiyonluğu kazanan Avustralyalı tenisçi Owen Davidson, Cuma günü Teksas, Conroe’da öldü. Houston’ın bir banliyösü. 79 yaşındaydı.

Uzun süredir sevgilisi olan Isabel Suliga, sebebinin kanser olduğunu söyledi.

Davidson, Rod Laver, Ken Rosewall, Roy Emerson, John Newcombe ve Margaret Court gibi isimlerle Avustralya tenisinin en parlak döneminde reşit oldu.

Bu oyuncuların aksine, Davidson tekler tenisinde kayda değer bir başarı elde edemedi ve bir Grand Slam turnuvasının yarı finallerinin ötesine asla geçemedi. Ancak samimiyeti, atletikliği, hızlı servis atışı ve voleyboldaki becerisi onu spordaki en güçlü çiftler oyuncularından biri yaptı.

1965’ten 1974’e kadar 11 büyük karışık çiftler ve iki çift erkekler şampiyonluğu kazandı. 1967’de her büyük karışık çiftler turnuvasını kazandı, vatandaşı Lesley Turner Bowrey ile Avustralya Açık’ı ve ardından King ile Fransa Açık, Wimbledon ve ABD Açık’ı kazandı.

Davidson ve King, 1964’ten itibaren Melbourne banliyösünde Avustralyalı yıldız Mervyn Rose ile birlikte antrenman yaptılar. King, kamptaki ilk gününde, Davidson’dan ateş ederken sahada “langırt gibi döndüğünü” hissetti, 2021 otobiyografisi All In’de hatırladı.

“Her zaman Avustralyalı erkeklerin beni 1 numara yaptığını söyledim ve bu seanslar bunun önemli bir parçasıydı” diye yazdı.

İkili, 1967 Fransa Açık’ta ilk Grand Slam’lerini kazandı.

King bir telefon röportajında, Newcombe ve Dennis Ralston gibi birlikte çalıştığı önde gelen adamlara atıfta bulunarak, “Pek çok harika oyuncuyla karıştım, ancak diğerleriyle kazanamadım,” diye hatırladı.

Öte yandan o ve Davidson, onun iyimserliği ve rekabetçi ruhu ile tutarlılığı ve alçakgönüllülüğü arasında uyumlu bir denge buldular. “Bay Coşkulu değildi,” dedi. “O daha çok bir Sabit Girdap.”

Davidson’un atletik güçlü yönleri arasında, zayıf sağ tarafındaki güçlü yükü; King’in bir kriket atıcı atışına benzettiği servisi; ve takımı filede oynuyor.

King, “Bana çoğu erkeğin yapmayacağı birçok voleybolu yaptırdı” dedi. “İçeri girip önce voleybolu denerlerdi.”

Bu, özellikle ikilinin 1971’de Wimbledon’da Court ve Marty Riessen’e karşı destansı düellosu sırasında faydalı oldu.

Davidson ve King ilk seti 3-6 kaybetti ve sonraki seti 6-2 kazandı. Final seti 27 maçın ardından berabere kaldı.

King, “Dördümüz de internette birbirimizi taciz ediyorduk” dedi.

O zamanlar Wimbledon kuralları, son setin iki maçlık bir farkla kazanılması gerektiğini şart koşuyordu. King, güneşin batışını izledi ve oyunun tamamlanmasını ertesi güne ertelemekle tehdit etti.

King, “Ona ‘Owen, bunu bitirmeliyiz, yarına kadar bekleyemeyiz’ dedim,” diye hatırladı. “Ben bir tür amigo kızıyım. ‘Tamam. Hadi gidelim’ dedi.”

Davidson ve King final setini 15-13 kazandı.

Owen Keir Davidson, 4 Ekim 1943’te Melbourne’de doğdu.

Bir tek oyuncu olarak, büyük tenis turnuvalarında hem amatörlerin hem de profesyonellerin yer aldığı Open Era’nın ilk oyununu kazandı.

Güney İngiltere’nin kıyısındaki bir kasaba olan Bournemouth’taki West Hants Tenis Kulübü’ndeki Nisan 1968 maçında, profesyonel olan Davidson, İngiliz amatör John Clifton’ı 6-2, 6-3, 4-6, 8-6 yendi. Çeyrek finalde Rosewall’a kaybetti.

Ayrıca 1966’da Wimbledon yarı finallerine ulaştı ve burada Emerson’ı üzdü ancak İspanyol Manuel Santana’ya yenildi.

Davidson’un Angie Davidson ile ilk evliliği boşanmayla sonuçlandı. Arlene Davidson ile ikinci evliliği, yaklaşık on yıl önce ölümüne kadar yaklaşık 20 yıl sürdü.

Oğlu Cameron ve erkek kardeşi Trevor tarafından hayatta kaldı. Davidson’un 1974’ten beri ara sıra tenis oynadığı önerilen bir topluluk olan The Woodlands’da Conroe yakınlarında yaşıyordu.

King’in lobi faaliyetleriyle Davidson, 2010 yılında International Tennis Hall of Fame’e alındı.

King Davidson her aradığında, Tennis Channel’ı izliyor gibiydi. “Şu ya da bu oyuncu hakkında ne düşünüyorsun?” diye sorduğunu hatırladı. King, “kimin iyi yapıp kimin yapmayacağı konusunda iyi bir göze sahip olduğunu” söyledi.