Bir gezginin kadrajından ‘Türkiye’ masalı…

Oylum

Global Mod
Global Mod
Gezgin ve muharrir Seymen Bozaslan 1.5 yıllık bir çalışmanın akabinde Türkiye’nin 81 vilayetinden 270 destinasyonu bir kitaba sığdırdı. National Geographic’in
‘Ölmeden Evvel Dünya’da Görülmesi Gereken Yerler’ isimli kitabının Türkiye uyarlamasını yapabilir miyim diye düşünüyor ve kolları sıvıyor Bozaslan. Kültürel
mirası ve tarihi dokusuyla dünyanın en hoş coğrafyalarından olan Türkiye’nin her kentinden etkileyici görünümlerin yer aldığı ‘Ölmeden Evvel Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler’ çıkıyor ortaya. Kitapta tanınan bölgelerin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş veyahut keşfedilmemiş noktaları keşfe çıkabiliyoruz. Bir kenti birinci kez ziyaret etmeyi düşünenler için de bir kısım var. Bu kısımda tecrübelerinden yola çıkarak okuyucuyla kendi tavsiyelerini paylaşıyor. “Kitaptaki ‘Şehirde Mutlaka’ kısmında o kente gittiğinizde goreceğiniz yerler haricinde deneyimleyeceğiniz yöresel lezzetler ve aktiviteler hakkında bilgiler veriyorum” diyen Bozaslan’la konuştuk.

Hepsi aktüel çekimlerim

‘Ölmeden Evvel Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler’de neler var? Okur kitapta neler bulacak? Aslında evrak niteliğinde bir kitap bu. Türkiye’yi hiç gezmeyen biri için fevkalade bir yelpaze, gezen biri içinse kıymetli bir arşiv niteliğinde. Okuyucuların sayfaları çevirdikçe seyahat planı yapma hevesinin ortaya çıkmasını umuyorum. 81 vilayetten 270 destinasyonu kapsayan kitapta tüm fotoğraflar son 1.5 yıl ortasında çekilmiş şimdiki fotoğraflar.

Nemrut Kriter Gölü / Bitlis

Kitabı hazırlama fikriniz nasıl ortaya çıktı?

Aslında ben seyahatlerde tanıştığım insanların hayatları üzerine hazırladığım birinci kitabım ‘İçinden Yol Geçen Hayatlar’ın ikincisini hazırlamayı planlıyordum. Ancak pandemi tesirini arttırınca yüz yüze görüşme yapmak âlâ bir fikir olmaktan çıktı… Bu periyodu avantaja çevirmek istedim. Alternatif ne yapabilirim sanki diye düşünürken National Geographic’in ‘Ölmeden Evvel Dünyada Görülmesi Gereken Yerler’ isimli kitabının Türkiye uyarlamasını yapabilir miyim sanki dedim. Ufak bir araştırma daha sonrasında bu isimde bir Türkiye uyarlama kitabı olmadığını gördüm ve kolları sıvadım…

QR kod aracılığıyla kitapta bahsetmiş olduğuniz destinasyonların görüntülerine erişebiliyor okuyucular…

Bu fikir daha sonradan aklıma geldi. Türkiye’de kitabın hazırlık sürecinde epeyce fazla fotoğraf ve görüntü çektim. Kitapta yalnızca fotoğraf kullanabiliyorum malum. Keşke görüntüleri da değerlendirebilsem diye düşünürken aklıma klasik müzik eşliğinde tüm drone çekimlerini peş peşe döndürebileceğim bir görüntü fikri geldi. 200’den çok görün tünün bulunduğu 3 saate yakın bir Türkiye görünüm sinemasının QR kodunu kitaba ekledim. Okurlar ister meskende ister işyerinde ekrana manzarayı yansıtarak izleyebilirler.

Uzungöl, Trabzon

Dokunulmamış hoşluklar

Bir yeri fotoğraflarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Gündoğumu ve günbatımı saatlerinde güneşin nereden doğduğuna ve nereye vuracağına bakıyorum birinci. Zira en âlâ fotoğraf çekimleri gündoğumu ve batımında gerçekleşiyor. Salda Gölü mesela… Gündoğumu saatinde geceden kendini onaran Salda Gölü, fevkalade berrak bir manzara veriyor. Bunu öğle ya da akşamüzeri asla yakalayamam. Bu yüzden Salda Gölü’nü çekmeye daima sabah 6’da gidiyorum. bununla birlikte tanınan olmayan yerleri fazlaca araştırıyorum. Mardin Nusaybin Kalecik Köyü, Gaziantep Karkamış, Artvin Yusufeli, Kayseri Karaözü, Sivas Zara bunlardan kimileri. Bu tip yerlerde Türkiye’nin dokunulmamış hoşluklarını bulabiliyorum. Bu da bir fotoğrafçı için harikulade bir haz katiyen.

Murat Köprüsü, Muş

Kitabı hazırlarken sizi etkileyen yerler neresi oldu? Okuduğumuzda nerelere gitmek isteyeceğiz?

Muhakkak kapak fotoğrafındaki Göcek Yassıca Adaları, ayrıyeten Artvin Yaylalar Köyü, Mardin köyleri, Kastamonu Horma Kanyonu, Bitlis Hizan köyleri, Sivas Gürün Gökpınar ve Ankara Nallıhan.?

Kitapta unutulmaya yüz tutmuş ve keşfedilmemiş noktaları anlatmışsınız…

Gözümle gördüğüm şu örnek beni hayli etkilemişti. İsviçre’de Obersee Gölü ziyaretimde otoparkın göle 3 kilometre kala geniş bir düzlüğe yapıldığını ve göl için tek ulaşımın 3 kilometre yürüyüş olduğunu deneyimlemiştim. Bunun niçinini sorduğumda “Güzelliği görmek için evvel sen emek vereceksin” demişti bölgeden birisi. Birebir durumu Almanya Konigsee ve İtalya Dolomitler’de de yaşadım. Çok hoşuma gitmişti ve o sıcakta o yürüyüşü yapmak beni hiç rahatsız etmedi. Türkiye’de biz tesisleşmeyi ön planda tutarak turizm pazarlaması yapıyoruz. Umarım unutulmaya yüz tutulan yerler için planlı bir turizm çalışması yapılabilir. Kıymetli olanın insan konforu değil, doğal hoşlukların gelecek jenerasyonlara de taşınmasıdır. Dilerim buna uygun çalışmalara şahit oluruz.

Tıpkı yerlere değil Siirt’e, Van’a gidin

Gezgin olma öykünüz nasıl başladı?

Merak duygusu daima tetikledi beni diyebilirim. Evvel lise vakti etraf ilçelerle başlayan merak, daha sonra etraf vilayetlere, daha sonra Türkiye’nin çeşitli vilayetlerine gerçek devam etti. bir süre daha sonra o da yetmedi, artık eğitim periyodunda atlaslarda gördüğüm ülkelere seyahatler yapmaya başladım. Nizamlı bir biçimde gezdikçe de elimde önemli bir tecrübe ve fotoğraf arşivi oluştu. Artık bunları kullanmak ve seyahatsever insanlara fikir vermemin gerçek olduğunu düşündüm. Evvel toplumsal medya üzerinden fotoğraflarla yerleri anlatmaya çalıştım. daha sonra çeşitli gazete ve mecmualarda seyahat yyazıları takip eden insanlara seyahat rehberleri hazırladım. Dünyanın farklı ülkelerinden 56 kentte 250’den çok bölgeyi keşfetme imkânım, Türkiye’de her kenti en az iki defa gezme talihim oldu. Hâlâ da her yazıyı güya birinci kere yazıyor üzere hazırlamaya çalışıyorum.

Gezginlere ve seyahat tutkunlarına, ‘yola çıkmaları’ için tavsiyeleriniz neler?

Toplumsal medyadaki gezginlerin Türk turizmini şekillendirdiğini, tavsiyeleriyle seyahat meraklılarını yönlendirdiğini düşünüyorum. Yazdığımız, deneyimlediğimiz her şey kesinlikle meraklılarını yönlendiriyor. Bunun şuurunda ve olabildiğince tecrübe kazanarak seyahatlerimizi yapmamız gerektiğine inanıyorum. Seyahat meraklılarına tavsiyem yalnızca tanınan yerleri değil, az bilinen hoşlukları de keşfetmeye çalışsınlar. örneğin Bitlis, Siirt ve Van’ın biroldukça noktası beş yıldır, Hakkâri ise iki yıldır turizme açık yerler. Birebir yerlere yeniden gitmektense buralara gitmelerini öneririm. 81 ili en az iki kez gezen biri olarak söylüyorum…