Biroldukca Altın İddiası Çıkan İsim, Aralık’ta O Sayısı Bekliyor!

Tr52Tr

New member
Piyasalar, önümüzdeki hafta açıklanacak ABD TÜFE datalarına ve FOMC’tan çıkacak faiz sonucuna odaklandı. Federal Reserve’in şaşırtan bir atılım yapması beklenmese de yatırımcılar ve traderlar temkinli hareket ediyor. Bu ortamda altın fiyatları, geçen haftayı 1.800 doların çabucak altında kapattı. Gram altının Dolar/TL bacağında ise uzun müddettir yatay hareket devam ediyor. Bu ortamda piyasa uzmanı İslam Memiş, ons ve gram altın iddialarını paylaştı.

“Ons ve gram altın yıl sonunda bu düzeylerde olacak”

Kriptokoin.com
’dan takip ettiğiniz üzere ons altın meblağları, genel olarak Fed’in tonuna göre renk alıyor. Fed Lideri Jerome Powell’ın son konuşmasında, faiz artırım suratında yavaşlama olacağı iması sarı metalin parlaması için yetti. tıpkı vakitte, ufukta çabucak hemen bir Fed pivotuna dair işaret yok. Bu da altının ivme kazanmasını zorlaştırıyor. Belirsizliğin hakim olduğu bu biçimde bir ortamda, yatırımcılar taraflarını belirlemek için ipuçları arıyor. Bu yüzden, piyasa uzmanlarının görüşlerine ve varsayımlarına dikkat ediyorlar.

Piyasa uzmanı İslam Memiş, son gelişmeler ışığında altın fiyatlarına ait varsayımlarını paylaştı. Memiş, ons altının 2022 yılını 1.860 dolar seviyesinde bitirmesini bekliyor. Uzman, Dolar/TL bacağındaki sakinliği da dikkate alarak, gram altın için 1.150 TL düzeyini öngörüyor. Bu bağlamda Memiş, şu açıklamayı yapıyor:

Parlak metalin orta ve uzun vadede yatırımcılarına kazandırmaya devam edeceğini düşünüyorum. Gram altın son 20 yılda %6.290 kazandırdı. Yalnızca bu yıl ortasında 310 TL kazandırdı. Gram altının 2023 yılında da kazandırmaya devam etmesini bekliyorum.

“Yatırımcıların bozdurmak için çabuk etmemesi gerekiyor!”

Altının yaşadığı gel-git’leri de pahalandıran İslam Memiş’e bakılırsa, altın fiyatlarındaki yükseliş daha yeni başladı. Bu yüzden uzman, sarı metal yatırımcılarının bozdurmak için ivedi etmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Memiş, altının 2023 yılında da son 20 yılda olduğu üzere yatırımcısına kazandırmaya devam edeceğini belirtiyor. Pekala kıymetli metal için makûs bir senaryo ihtimali var mı? İslam Memiş, bu duruma da şöyle açıklık getiriyor:

Altın meblağları için bundan daha sonra makus olabilecek tek şey bir daha Federal Reserve öncülüğünde merkez bankalarıdır. Zira, merkez bankaları, sanal ortamda satıp, fiziki ortamda alarak altın meblağlarını baskıladılar. Bunun dışında değerli metalin önünde rastgele bir makûs senaryo görmüyorum. Ayrıyeten, bunun da gerçekleşme ihtimalinin yalnızca %5 olduğunu düşünüyorum.