Boşanmak isteyen karısını vurdu, 14 yıl 6 ay mahpus cezası aldı; istinaf sonucu bozdu, tahliye oldu

Sinsinati

New member
Boşanmak isteyen karısını vurdu, 14 yıl 6 ay mahpus cezası aldı; istinaf sonucu bozdu, tahliye oldu Antalya’da, boşanmak istediği 36 yaşındaki H.Yelken‘in pompalı tüfekle vurmasıyla sağ bacağını kaybeden 29 yaşındaki Dilek Yelken, 14 yıl 6 ay mahpus cezası alan eşinin istinaf mahkemesi sonucuyla tahliyesine reaksiyon gösterdi. Yelken, “Bana ‘Seni vuracağım, birkaç sene yatıp çıkacağım’ demişti. Motamot o denli oldu. Çocuklarım için yaşamak istiyorum” dedi.

Dilek Yelken, 16 yaşında H.Y. ile görücü yordamı evlendi. 3 yıl daha sonra anne olan Yelken, bayan hastalıkları niçiniyle de tedavi gördü. Tabibinin cinsel alakayı yasaklamasıyla eşiyle tartışma yaşayan Yelken, 22 yaşında da ikinci çocuğunu kucağına aldı. H.Y. ile tartışmaları artan Yelken, kendisini aldattığı ve uyuşturucu husus kullandığı sebebi öne sürülerek 2018 yılında boşanmaya karar verdi, eşine dava açtı. Boşanmak istemeyen H.Y. de Yelken’i “Vazgeçmezsen seni vuracağım” diyerek tehdit etti.

Davadan vazgeçmeyen Dilek Yelken, 9 Kasım 2019’da eşinin müstakil meskenine görüşmeye gittiğinde, H.Y. tarafınca pompalı tüfekle sağ bacağından vuruldu. Olay daha sonrası gözaltına alınan H.Y., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 1,5 ay Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi bakılırsan Yelken’in, 4’üncü ameliyat daha sonrası sağ bacağı kesildi. Antalya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan H.Y., 14 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı. İtiraz üzerine haziran ayında istinaf mahkemesinde görülen davada, H.Y.’nin tahliyesine karar verildi.

“Seni vuracağım, çocuklarından vazgeç” demiş

Tahliye sonucuna reaksiyon gösteren Dilek Yelken, 16 yaşında evlenip, küçük yaşta anne olduğunu, çocuğuyla bir arada büyüdüğünü anlattı. Bayan hastalıkları niçiniyle önemli tedavi gördüğünü söyleyen Yelken, hekim tarafınca yasaklanmasına karşın eşinin kendisini cinsel ilgiye zorladığını ve bu niçinle arbede ettiklerini söylemiş oldu. Yelken, “’Boşanalım’ dememle benden habersiz meskeni sattı. ‘Eğer o davayı gidip açacak olursan seni vururum’ demişti. Ben başta ciddiye almadım ve 2018 yılının Haziran ayında boşanma davası açtım. Bu süreçte ‘Ben seni vuracağım, çocuklarından vazgeç, çocukları da alacağım senden, seni boşamayacağım, keyfime de bakacağım’ dedi” diye konuştu.

H.Y.’nin mahkemelere gelmediğini aktaran Yelken, “Avukatı her mahkemede H.Y.’nin beni ve çocuklarını sevdiğini, boşanmak istemediğini lisana getirdi. Birkaç duruşmada çocukları göstermediğimi sav etse de hiç bir biçimde çocuklarını görmeye gelmemişti. Bu süreçte kendisiyle konuşmaya gittim. Sorgu sual etmeden, kapıyı açar açmaz vurdu beni” dedi.

“Ölmek istemiyorum, çocuklarım için yaşamak istiyorum”

Vurulduktan daha sonra 1,5 ay tedavi gördüğünü, 4 ameliyat geçirdiğini lisana getiren Yelken, “Ayağımı kaybettim. Kurtuluşu mümkün değildi. Tedavilerim sürdü fakat olmadı. Şu an baston değnekle yürüyorum. Hayata çocuklarım için tutunmak zorundayım” diye konuştu.

İstek Yelken, 14 yıl 6 ay mahpus cezası verilen eşi hakkındaki tahliye sonucuna reaksiyon gösterip, “İtiraza bakan istinaf mahkemesi tahliye sonucu verdi. Bana ‘Seni vuracağım, birkaç sene yatıp çıkacağım’ demişti. Motamot dediği üzere oldu. 2 sene bile cezaevinde yatmadı. Şu an dışarıda kendisi. ‘Çıktığım vakit yarım bıraktığım işi büsbütün bitireceğim’ demiş. Şu an hayati tehlikemiz var. Adam bunu yaptı, masraf birkaç sene yatar çıkarım, niyeti oluşuyor. Bayanlar bu yüzden ölüyor. Birkaç sene yatıp çıkıyorlar. Bunları yaşamamamız için ölmemiz mi gerekiyor? Ölmemiz gerekiyor ki hak ettikleri cezayı almaları için yine bunlar içeri girsin. Adalet yerini bulmadı, bilseydim o mahkemelere gitmezdim. Adalet yerini bulsun istiyorum. Bu adam elini kolunu sallayarak geziyor. Vurdu beni, söylemiş olduğini yaptı. 1-2 sene dahi yatmadı, cezaevinden çıktı. Ölmek istemiyorum, çocuklarım için yaşamak istiyorum” dedi.