Cameron Norrie, İngiltere’nin en iyi oyuncusu olarak Wimbledon’a gidiyor

Brown

Global Mod
Global Mod
Cameron Norrie, Wimbledon’da iki mistik an yaşadı. Her ikisi de sporun en prestijli mekanı olan Merkez Kortta gerçekleşti.

İlk kez 2021’de Norrie, son Wimbledon turnuvasında ve kariyerinin son tekler turnuvasında Roger Federer ile karşılaştığında geldi.

6-4, 6:4, 5:7 kaybetmeden önce servisi kırma ve maçı beşinci sete gönderme şansı bulan Büyük Britanya’dan Norrie, “Wimbledon’da Merkez Kortta Roger oynamak gerçeküstüydü” dedi. 6-4 “Belli ki orada da onu seviyorlar. O gün benden çok onu desteklediklerini düşünüyorum.”

İkinci an, geçen yıl Norrie Wimbledon’da ilk büyük yarı finaline ulaştığında geldi. Açık çağda Roger Taylor, Tim Henman ve iki kez şampiyon Andy Murray’in ardından orada yarı finale kalan dördüncü Britanyalıydı.

Murray, 2016’da dünyada 2. sırada yer aldığında kazandı; Turnuvayı kazanan son İngiliz. Bu yıl Norrie, Wimbledon’da ülkesinin en iyi tekler oyuncusu olarak oynayacak.

Geçen yıl dört sette kaybetmeden önce Novak Djokovic’in açılış setini kazanan 27 yaşındaki Norrie, “İngiliz 1 numara olduğum için zaten iyi bir performans beklentisi vardı” dedi. “Açıkçası çok fazla baskı var. Ancak oraya ulaşmanın tek yolu, tüm bunları kucaklamaktır. Sadece kaçar ve ondan saklanırsan, sahada diri diri yenersin.”

Geçen yıl kariyerinde 8. sırada yer alan ve şu anda 13. olan Norrie, bu yıl Şubat ayında Rio de Janeiro’da toprak kort şampiyonluğu kazanarak alt ettiği Rafael Nadal ve Carlos Alcaraz’a karşı galibiyetler aldı bile. Ayrıca geçen yıl iki Association of Tennis Professionals turnuvası kazandı.

Genç bir oyuncu olarak Norrie, dünyada 10. sırada yer aldı. Ancak profesyonel olmak yerine Texas Christian Üniversitesi’nde okumaya karar verdi. Orada, Norrie birinci sınıf öğrencisiyken son sınıf öğrencisi olan Facundo Lugones ile tanıştı. İkili, rakiplerini yok ederken sık sık yan yana baktılar. Yakın arkadaş oldular. Şimdi Lugones, Norries menajeri.

Norrie, “Kolej çok ödüllendiriciydi ve bundan çok zevk aldım” dedi. “Bir tenis oyuncusu olarak çok fazla fedakarlık yapmanız gerekiyor ve bu normal bir hayat değil. 18 yaşımdayken bu yaşam tarzına hazır değildim. Üniversitede sana pek bir maliyeti olmayan birçok hata yaptım. Olması gerekenden daha fazla keyif aldım. Bunu turda yapsaydım, hiçbir yere varamazdım.”

Norrie, birinci yılında sporda disiplinsiz olduğunu itiraf ediyor. Antrenmana geç kaldı, takım formasını çöpe attı ve zahmet etmedi. Bazı iç mekan yenilgileri, dizilişte 1. sıradan 3. sıraya düşmesine neden oldu.

Lugones, ikinci sınıfa döndüğünde koçların Norrie’ye bir ültimatom verdiğini söyledi. Lugones, “Bundan sonra onun farklı bir oyuncu olduğunu anlayabilirsiniz,” dedi.

Norrie’nin sahadaki gücü, her zeminde ayak uydurma ve sonuna kadar mücadele etme becerisinde yatıyor. Solak olduğu için en sevdiği şutu atmasına yardımcı oluyor: sahanın sağ tarafından alçak, düz, kısa bir ters vuruş.

Eski bir dünya 1 numarası olan Jim Courier, “Bana biraz David Ferrer’in solak bir versiyonunu hatırlatıyor” dedi. “Onu yenmek çok zor, yorulmaz ve sık sık kendine vurmaz.”

Norrie, Mayıs ayında Roma’da Djokovic’in gazabını çekti ve Djokovic’in sırtı dönükken bacağından vurarak güçlü bir kısa tepeden şut çekti. Norrie o sırada özür dilemesine rağmen, atıştan pişman değil.

Maçı düz setlerde kaybeden Norrie, “Kazanmak istedim” dedi. “Yıkıldığım anın sıcaklığıydı [serve]ve her şeyi denedim. Elimden geldiğince çok savaştım.”

Lugones, Norrie’nin en büyük gücünün akıl oyunu olduğunu söyledi.

Lugones, “Zihinsel yetenekleri herkesinkinden farklı,” dedi. “Kan kokusunu erken alıyor, sonra değeri artıyor. Bu yetenek öğretilemez.”