Carlos Alcaraz ve diğer üst düzey tenisçiler, düşme şutlarına güveniyor

Brown

Global Mod
Global Mod
Pazartesi günü ABD Açık’ta Carlos Alcaraz’ı görene kadar tenis kortunda her şeyi gördüğümü sanıyordum.

Hayır, forehand vuruşunun hızından ve gücünden bahsetmiyorum. Onun cüretkar yaratıcılığından bahsediyorum: Alcaraz maçın başında kaleye girerken Matteo Arnaldi İspanyol oyuncunun kafasına bir şut attı. Alcaraz durdu, fileye sırtını döndü, sıçradı ve çoğu profesyonelin ellerinden geldiğince güçlü bir şekilde vurmaya çalıştığı nadir bir baş üstü backhand vuruşunu yapmak için uzandı.

Alcaraz çoğu profesyonelden biri değil. Ani bir hareket yapmak yerine, kasıtlı olarak şutunu yumuşattı ve topun kolayca ve bir kavisle uçup gitmesine izin verdi, böylece top ağlardan pek uzağa düşmeyecekti.

Arthur Ashe Stadyumu’nda tıklım tıklım dolu bir kalabalığın önünde backhand drop shot kazananı mı? Bunu kim yapar?

6-3, 6-3, 6-4’lük galibiyetinin ortasında küçük bir andı ama aynı zamanda güzel, çarpıcı ve açıklayıcıydı.

Güç tenisi çağında – tüm bu güçlü oyuncular, artık her raket sert – Alcaraz, tempoyu en yumuşak, en yavaş değiştiren şutunu yeniden canlandıran oyuncular arasında yer alıyor: drop shot, diğer adıyla marshmallow. damlalık olarak da bilinir.

Bugünün oyuncuları, Pazartesi günü Alcaraz’ı izleyenlerin de doğrulayacağı gibi, her zamankinden daha sert vuruşlar yapıyor. Ancak Flushing-Meadows’tan zaferle çıkmak gibi büyük bir galibiyet elde etmek için nüans çok önemlidir.

Tenisin en iyi oyuncuları, yakın zamana kadar gözden düşen düşme vuruşlarını giderek daha fazla kullanıyor.

Michael Chang, Jim Courier ve Roger Federer’e büyük şampiyonluklar kazandıran koçluk yapan Jose Higueras, geçen hafta Court 11 tribünlerinden bir maç izlerken, “Ah evet, bunu artık daha sık görüyoruz” dedi. Şöyle ekledi: “Alanın tamamını, her parçasını kullanmalısınız. O yumuşak küçük atışlar bunu yapıyor. İnsanlar bunun savunma amaçlı olduğunu düşünüyor ama aslında çok saldırgan.”

Damlalık, beyzbolda değişiklik sahasına eşdeğerdir. Kılık değiştirme ve sürprizle ilgili. Kadın futbolundaki en iyi oyuncuları (kadın futbolunda Alcaraz, Novak Djokovic ve Ons Jabeur’u düşünün) genellikle taban çizgisini hedef alan güçlü bir yer vuruşu veya vole atmayı düşünürler.

Ama bu bir hile. Top kendini tellerin dışına fırlatmıyor. Ağın üzerinden yağmur damlası inmeye başlamadan önce kısa bir süre bükülen hafif bir kaldırma hareketi ile yavaşça sekiyor.

Düşen atışlar sorular sorar. “Hey, orada taban çizgisinde kamp kurup başka bir iki elle ters vuruş bekliyorsun. Beni mi bekliyordun?

“Yönünü değiştirip kısa bir koşu yapıp iki kez atlamadan önce beni yakalayabilir misin?”

Profesyoneller arasında, 1990’larda ve 2000’lerin başındaki güç oyunları yoluyla John McEnroe sonrası hakimiyet dönemini düşünün, tenis marshmallow’unun sonradan akla geldiği bir dönem vardı. Oyuncular yüzdelere bağlı kalmayı başardıklarında, nadiren taban çizgisinden veya büyük, yüksek gerilimli noktalardan vuruş yapıyorlardı.

Değişim, profesyonel tenisteki en iyi oyuncuların giderek Avrupa’dan ve özellikle de becerikli dokunuşları ödüllendiren bir yüzey olan toprakta oynayarak büyüdükleri İspanya’dan gelmesiyle ortaya çıktı.

Rafael Nadal düşme atışını tamamen kabul etti. Genç yaşta İspanya’da eğitim gören Andy Murray şampiyon oldu.

Ancak barajı yıkan Federer’e ulaşan Higueras oldu. Federer, 2008’de İspanyol oyuncuyla oyununu yeni bir seviyeye taşımak için sözleşme imzaladığında, Higueras yeni öğrencisinin nadiren dropper kullandığını ve büyük forehand’ine güvenmeyi tercih ettiğini hemen fark etti.

Higueras, Federer’in zaten etkileyici olan oyununa akıcılık katmanın daha da heyecan katacağını savundu. Daha fazla düşme şutunun karıştırılması, rakipleri taban çizgisinden yapılan şutları savunmaya zorlayacaktır; artık uzaktan kamp yapmak yok.

Federer, Higueras’ı onardıktan sonra 2009’daki tek Fransa Açık da dahil olmak üzere yedi büyük şampiyonluk kazandı.

Federer’in bu hamleyi devralmasının ardından erkekler ve kadınlar turnesindeki bir dizi oyuncu da aynı şeyi yaptı. O zamandan beri Dropshot’ı kullanmak her yıl oyunun bir parçası gibi görünüyor.

Bulgar ATP Turu emektarı Grigor Dimitrov geçen hafta “Bunu çaresizlikten kullanan oyuncular var” dedi. “Bunu ritmi değiştirmek için kullanan oyuncular var. Bunu bir ödül puanı almak için kullanan oyuncular ve çevrimiçi olmak için kullananlar var.

Peki düşme atışının zirvesine ulaştık mı?

“Bunu daha sık göreceğimizi düşünüyorum” dedi.

O tek kişi değil. Martina Navratilova, daha fazla profesyonelin Alcaraz’ın örneğini takip edeceğini öngördü. Mart ayında şöyle demişti: “Sanırım oyun üzerinde bir etkisi olacak,” eğer oyuncular gerçekten ‘Ben harika forehand ve backhand yapamam, tüm saha oyuncusu olmalıyım, bunu yapmalıyım’ diye düşünürlerse. gerekli hassasiyete sahip olun.’ ‘Cesur olmam lazım vs.’”

Her oyunda, 1 numaralı Alcaraz düzenli olarak forehand oynayacak, rakibinin taban çizgisinin gerisinden Mach 10 topa hazırlandığını görecek ve ardından son nanosaniyede vuruşunu yavaşlatacak, topa nazikçe dokunacak ve… bırak gitsin asi bir kelebeğin hızıyla ağ üzerinde uçun.

Alcaraz yüzdelik oyun kitabını denize attı. İster taban çizgisinin yakınında ister filede olsun, ister maçın başında olsun ister en gergin anlarında olsun, her zaman şut atacak.

Şutun ne olduğu sorulduğunda Alcaraz, şutu vurmanın ve rakibinin kafasını karıştırmanın mutluluğunu hatırladı. Mükemmel damlayı vurduktan sonra aklından neler geçiyor?

“Bu harika bir duygu” dedi kocaman bir gülümsemeyle. “Yani, bir tane daha yapacağıma dair bir his var içimde!”