Çavuşoğlu: “Diplomasinin nabzı Antalya’da attı”

Nicea

New member
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nun sona ermesinin akabinde basın açıklaması yaptı. Bakan Çavuşoğlu, konuşmasında şu tabirlere yer verdi:

“Son üç günde pek fazlaca aktüel hususta görüş alışverişinde bulunuldu. Farklı bakış açılarını dinledilk. 3 binden çok kişiyi Antalya’da ağırladık.

Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanlarını birinci defa bir ortaya getirdik, bütün dünyanın gözü kulağı Antalya’daydı. Biz her vakit diplomasiyi öncelendiren bir tavır sergiledik. Son üç günde biroldukca mevzuda samimi görüş alışverişinde bulunduk. ADF artık milletlerarası seviyede tanınan bir forum haline geldi. 17 ülke lideri, 80 bakan ADF’ye katıldı. 75 ülkeden iştirakçi bir ortaya geldi. AFD’ye artan bu ilgi, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın da çalışmaları yardımıyla oldu. Forum yardımıyla Lider Erdoğan 11 önderle, ben 67 bakan ile görüştüm.

Dünyadaki adaletsizlikleri kaldırmak için diplomasiyi nasıl kullanırız? sorusuna odaklandık. Her coğrafyadan kıymetli iştirakçilerin fikirlerini dinledik. Diplomasiyi bir daha kurgulamak olarak belirledik bu biçimdece 4 gün boyunca diplomasinin nabzı Antalya’da attı.

Diplomasiyi bir daha kurgulamak olarak belirledik. gençlerimize baht verdik onların vizyonunda yaralanmak istedik. Her coğrafyadan iştirakçilerin vizyonlarından istifade ettik.

Bu yılda forumda gençlerimizin sesinize kulak verdik. 97 üniversiteden Antalya Diplomasi Forumu’na öğrencilerimiz katıldı. Yarısından fazlası kız öğrecilerimizdi. Günümüzün başkanlarıyla geleceğin başkanları içinde adeta bir buluşma gerçekleşti diyebiliriz. 2 dijital stant düzenledik. Biz bu katörleriden birisinin de medya olduğunu düşünüyoruz. Bu sene 27 ülkeden yaklaşık 600 basın mensubu katıldı yahut izledi. Tüm dünyada görünür hale gelmesinde hayli büyük katkınız var.

Forumumuzun uluslarassındaki yerini daha güçlendireceğiz. her insanın ne vakit olacak diye sorduğu bir forum haline gelecek. Bugün gururla tekrar söylemek isterimki ben dünyanın en uygun diplomatlarıyla çalışıyorum. Onlara ne kadar teşekkür etsem az. Antalya Diplomasi Forumu’na dayanak veren sponsorlarımız oldu. Bundan daha sonrada takviyelerini bekliyoruz. Gelecek sene inşallah burada buluşmak dileğiyle diyorum.

Savaşın başladığından bu yana 14 bin 500 vatandaşımızı tahliye ettik. Bizden habersiz hududu geçenler oldu. Dün akşamda çatışmaların olduğu yerlerden vatandaşlarımızı tahliye ettik. Cep telefonu kullanılmadığı için dert yaşıyoruz. Mescitte rastgele bir hasar yok. Mescitteki vatandaşlarımızla temas sağlıyoruz. Lavrov’dan tahliye için dayanak istedik. Biz Antalyaa Diplomasi Forumu’nun kapsayıcı olmasını istedik, herkesi davet ettik. Yunanistan’ı Rum kısmı. Yaptırımların sorunu çözmeyeceğine inanıyoruz.”
Hibya Haber Ajansı