Chris Eubanks, Wimbledon’da kazanmaya devam ediyor ve Pazartesi günü Stefanos Tsitsipas’a karşı oynayacak.

Brown

Global Mod
Global Mod
Bu yılın başlarında Chris Eubanks’ın başına garip bir şey geldi.

Miami Açık’ta yürürken, insanlar özçekimler ve imzalar için onu durdurup durdular. Bir izin gününde, bir sponsorun süitini ziyaret etmek için zaman ayırdı ve bazı yöneticileri ve misafirlerini karşılamaktan memnuniyet duydu.

Bu, 27. doğum gününden bir ay sonra olan ve profesyonel teniste ilk beş sezonunda çok az ilgi toplayan, pozisyonundaki bir oyuncunun genellikle deneyimlemediği bir şey değil. Ancak sadece birkaç gün önce, Eubanks’ın ilk turu kazandıktan sonra nihayet ilk 100’e girdiği söylendiğinde gözyaşlarını tuttuğu bir video tenis dünyasında viral oldu. Şimdi Miami’de çeyrek finaldeydi ve herkes ondan bir parça istiyor gibiydi.

“Bunu kesinlikle beklemiyordum,” dedi o sırada, gözleri dikkatle cam gibi, Hard Rock Stadyumu’nun bağırsaklarında yürürken.

Dört ay sonra Eubanks buna çabucak alışır.

İngiltere’nin en iyi oyuncusu Cameron Norrie’yi sahada tam bir kalabalığın önünde gördükten bir gün sonra Hayır. Büyük servisler, kısa ralliler ve üç eşitlik bozma seti, hepsi Eubanks’ın lehine gitti.

Cuma gününün heyecanı, bir Wimbledon yarı finalisti ve Norrie’nin memleketindeki kalabalığı yenmekle geldi. Cumartesi günkü ısınma sırasında Eubanks tribünlere baktı ve aniden John Isner ve Nicolas Mahut’un 2010’da 70 yaşındayken üç gün boyunca oynadığı 11 saat 5 dakikalık maçı oynayan sahada oynadığını fark etti: 68 beşinci sette sona erdi.

Her şeyi anlamak için bir dakikasını ayıran Eubanks, “Bu çok hoştu,” dedi. Daha sonra servislerini mükemmelleştirmeye, agresif oynamaya ve fırsat doğduğunda sayı atmaya odaklandı. “Her bir oyuna odaklanma konusunda oldukça iyi olmayı başardım ve gerçekten olup bitenlerin ölçeğine odaklanmadım.”

Ve 23 as sonra, Eubanks Pazartesi günü dünyanın beşinci oyuncusu Stefanos Tsitsipas ile bir son 16 maçı ayarlamıştı.

Sersemlemiş bir O’Connell, maç bittiğinde Eubanks için “Bütün oyun onun raketindeydi ve ben hiçbir şey yapamadım,” dedi. O’Connell daha önce geçen yıl Güney Kore’de ikinci lig tenis turnuvasında Eubanks oynamıştı. Cumartesi günkü rakibi, bir yıl önce karşılaştığı hata eğilimli oyuncudan başkası değildi.

O’Connell, “Kaçırmadı,” dedi. “Güven saçıyor ve inanılmaz tenis oynuyor.”

Eubanks’ın yolculuğu göze çarpıyor

Bu Grand Slam’lerde olabilir. Bir kalfa, küçük liglerde çok çalıştıktan sadece aylar sonra alev alır ve turnuvanın derinliklerine doğru yol alır. Bu standartlara göre bile, Eubanks’ın gezisi hem olasılık dışı olması hem de bir kez gerçekleştikten sonra neden olması nedeniyle öne çıkıyor.

2010’ların başında Gürcistan’da büyüyen gençlik yıllarına geri dönün. Tenisi seven babası bir Baptist papazıydı, bu yüzden Pazar maçlarının çoğunda annesi ona eşlik etmek zorunda kaldı. O zamanlar Eubanks, Amerika Birleşik Devletleri Tenis Birliği’nde çok fazla desteği hak edecek kadar yüksek puan almamıştı. Bu, üniversiteden sonra profesyonel kariyerini finanse etmek için USTA’dan 100.000 dolarlık bir hibe aldığında geldi.

Covid-19 salgını, Eubanks oyununu oynamaya başladığını hissettiğinde geldi. Avustralya Açık’a hak kazandı ve biraz güven kazanmak için ikinci kademe Challenger Turunda birkaç galibiyet aldı. Pandemiye bağlı kesintinin ardından tur yeniden başladığında, yeniden başlaması gerektiğini hissetti.

Eubanks ve temsilcisi samimi bir konuşma yaptı.

Eubanks, Norrie’yi yendikten sonra “Bakın, gelecek yıl hala 200 yaşında olursam ve sakatlıklar bir faktör olmadıysa, zamanımı başka bir şey yapabilirim” dedim. “200. sırada olduğunuzda o kadar çekici değil.”

Georgia Institute of Technology’den işletme mühendisliği diploması alan Eubanks, ara sıra Tennis Channel yorum kabininde göründü ve oyunlarını oynarken kendi oyunlarını daha iyi analiz etmesine yardımcı olduğunu söyledi.

“Bütün küçük şeyleri yap”

Geçen yıl 1.80 boyundaki ve güçlü stili rakipleri tarafından “büyük oyun” olarak tanımlanan Eubanks, bazı değişiklikler yapmaya karar verdi. Yıllarca köşeleri kestirip ucuza bir tenis kariyeri kurmaya çalıştıktan sonra, kendini tutarlı bir rutine adadı ve tam zamanlı bir koça para harcadı.

Her antrenmanın ve her antrenmanın bir planı vardı ve çoğunlukla bir programa göre gerçekleşti. Dinlenmeye ve yediklerine daha fazla dikkat etmeye odaklanmaya başladı. Antrenman veya oyundan sonra vücudu iyi olsa bile, bir fizyoterapiste danışırdı.

“Sadece tüm küçük şeyleri yaptığımdan emin oluyordum” dedi.

Küçük turnuvalarda bazen haftada dört veya beş galibiyetler gelmeye başladı.

USTA’nın oyuncu geliştirme genel müdürü Martin Blackman, bu rutinin bir oyuncu için aynı anda takip etmesi en kolay ve en zoru olduğunu söyledi. Herkes bir hafta veya bir ay odaklanabilir, ancak hızlı sonuçlar görmezlerse, bir oyuncu çalışkanlığın bir fark yaratıp yaratmadığını merak edebilir.

Eubanks’ı gençliğinden beri tanıyan Blackman, fiziksel özellikleri ve yeteneği göz önüne alındığında avantajlarının açık olduğunu söyledi.

Blackman, “Bu kadar çabuk ayağa kalkabilmesi şaşırtıcı,” dedi.

Eubanks’ın Mart ayında Miami Açık’ta oynamak için iki ön eleme turu kazanması gerekiyordu. Amerikalı oyuncuların büyüdüğü sert kortlarda çeyrek finale ulaşmak başka bir şey. Wimbledon’da son 16’ya ulaşmak, ana çekilişte hiç oynamadığı ve araziye o kadar aşina olmadığı için bir hafta önce geldiğinde antrenman sahalarını nerede bulacağını sormak zorunda kaldı, tamamen başka bir şey.

Miami’den sonra Eubanks, en büyük turnuvalara girmesini sağlayan ve bu güzel ayları tutarlı bir profesyonelin hayatına çevirip çeviremeyeceğini görmek için ona biraz finansal güvence sağlayan bir sıralamayla daha küçük liglere geri döndü. Galibiyetleri toplamaya ve puanları sıralamaya devam ettiği Güney Kore’de bir dizi zorlu kort karşılaşmasında oynadı. Daha sonra zorlu bir antrenman haftası için Avrupa’ya gitti ve yavaş yüzeyin gücünü göstermediği ve ilk turda kaybettiği Fransa Açık için toprak kortta hazırlandı. Sonra çim oyununa geçildi.

Bundan nefret ediyordu. Bir ay önce Eubanks, eski bir dünya 1 numarası olan kız arkadaşı Kim Clijsters’a bunun “aptalca” bir oyun yüzeyi olduğunu söyledi.

Ona onun gibi hizmet edebilecek birinin endişelenmemesi gerektiğini söyledi. Dizlerinizi bükün ve harekete odaklanın. Yön değiştirmek için ayağınızı yere koymayı bırakın ve her yerde kaymamak için fazladan birkaç küçük adım atın. Antrenörü ona benzer tavsiyeler vermişti. Clijsters’tan duyduğumdan farklı hissettirdi.

Eubanks, özellikle Wimbledon’dan bir hafta önce Mallorca, İspanya’daki çim turnuvasında ATP Tour unvanını kazandıktan sonra her hafta daha rahat ve kendinden emin hissettiğini söyledi. Ertesi gün, All England Club antrenman sahasına gitmek için yol tarifi istedi.

Eubanks, O’Connell’e karşı kazandığı galibiyetin ardından sırıtarak, “Sanırım yavaş, gerçekten yavaş yavaş bana doğru büyüyor,” dedi. “Bu noktada sınırda olduğunu düşünüyorum. En sevdiğim yüzey diyebilirim.”