Çin ve ABD Münih'te ne konuştu?

Nicea

New member
Münih Güvenlik Konferansı'nda (MSC) Amerikalılar ve Çinliler kapalı kapılar ardında buluştu. Görüşme Berliner Zeitung'a Amerika ve Çin tarafları tarafından doğrulandı. Böyle bir toplantı önemli çünkü her iki büyük gücün de gerilimi azaltmaya kararlı olduğunu gösteriyor.

Amerika Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, 16 Şubat'ta Münih'te Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'na göre, iki taraf “açık iletişim hatlarını sürdürmek ve ilişkideki rekabeti sorumlu bir şekilde yönetmek için devam eden çabaların bir parçası olarak bir dizi ikili, bölgesel ve küresel konu üzerinde açık ve yapıcı bir tartışma” gerçekleştirdi. Resimde, rekabet başlangıçta hala ön planda olsa bile, başlangıçtaki odak noktasının en azından tekrar birbirleriyle konuşmak olduğu görülüyor. Ancak sadece bir yıl önce durum daha da kritikti: Çin balonunun Amerika toprakları üzerinde uçması olayının ardından ilişkiler dibe vurmuştu.

Çin heyetindeki katılımcılar ayrıca Başkanlar Joe Biden ile Xi Jinping arasında geçen Kasım ayında San Francisco'da yapılan toplantının bir dönüm noktası olduğunu doğruluyor. Bakan Blinken, artık meselenin “narkotikle mücadele işbirliği ve askeri düzeyde iletişim de dahil olmak üzere Woodside Zirvesi'nde kaydedilen ilerlemenin daha da uygulanması” meselesi olduğunu söyledi.

Münih'te Çinlilerle yapılan gizli toplantının içeriğine ilişkin Amerikan tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matt Miller, Washington'daki bir brifingde Amerikalıların “Rusya'nın uydu karşıtı teknoloji arayışını” özellikle sadece müttefiklerle değil, “diğer ülkelerle” yapılan görüşmelerde de gündeme getirdiğini söyledi. yani Çin ve Hindistan. Miller, sorunun “yalnızca ABD'yi değil, aynı zamanda dünyadaki diğer ülkeleri de endişelendirmesi gereken bir konu” olduğunu söyledi. Bu nedenle Amerikalılar, Çin ve Hindistan'a “bizim yaptığımız gibi diplomatik taahhütlerini kullanarak bu tür teknoloji arayışından vazgeçilmesi yönünde baskı yapmaları” çağrısında bulundu.

Çin tarafında Amerikalılarla görüşme olumlu bir adım olarak görüldü. Güney Çin Deniz Araştırmaları Ulusal Enstitüsü Bilimsel Danışma Kurulu Başkanı Wu Shicun, beşinci kez Münih Güvenlik Konferansı'na katıldı. Berliner Zeitung'a, bu yıl Amerikan-Çin ilişkilerindeki atmosferin geçen yıla göre “biraz daha iyi” olduğunu, ancak “henüz tamamen iyileşmemiş” dedi. Ayrışma söylemleri devam ediyor, Çin'e yönelik yaptırımlar hâlâ yürürlükte ve “çatışma ve rekabet” hâlâ ön planda. Ancak sonunda Amerikalı meslektaşlarıyla yeniden buluştu; pandemi nedeniyle yıllardır kişisel temas mümkün olmamıştı ve tüm doğrudan görüşmeler iptal edildi. Bu artık değişti. Wu: “Ben de ABD'deydim ve mevkidaşımı Çin'e davet ettim.” Bu, gerilimi düşürmeye yönelik önemli bir adımı temsil ediyor: “İletişim kanalları askeri liderlik düzeyinde yeniden tesis edildi.”

Wu'ya göre Çin, Hint Okyanusu, Güney Pasifik ve Güney Çin Denizi'ndeki askeri gelişmelerden ve özellikle de Amerikan hükümetinin gidişatından endişe duyuyor: “ABD eskiden tarafsızdı ama artık tarafsızlığını tamamen terk etti. Güney Çin Denizi'ndeki politika. Wu şöyle diyor: “Bu, Filipinler ile olan toprak anlaşmazlıklarıyla ilgili. ABD, “artık Filipinler'in yakın müttefiki ve sorun çıkardığında Filipinler'i destekliyor” diyor Wu. “Çin'in bir anda Filipinler'e dönüştüğü doğru değil.” agresif.” Filipinler, “ABD'nin desteğiyle bölgedeki konumlarını sağlamlaştırabileceklerini” umuyordu.

Amerikalıların şu anda Filipinler'de dokuz askeri üssü var; bir yıl öncesine göre dört fazla. Japonya ve Avustralya da dahil olmaya başladı. Wu şöyle diyor: “Çin açısından ABD bir tehdittir, diğer komşu ülkeleri tehdit olarak görmüyoruz, ancak Çin açısından bir tehdit olarak görüyoruz. sorun çıkaranlarWu, Avrupalıların Güney Çin Denizi anlaşmazlığında Çin ile ABD arasında arabulucu olarak rol oynayabileceğine inanmadığını söyledi: “Avrupalıların Çin'e yönelik bağımsız bir dış politikası yok. ABD Avrupalılara Çin'den ayrılmaları gerektiğini söylerse Avrupalıların bu talebe direnmeyeceğine inanıyorum.” Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Wang ile yaptığı görüşmede Amerikalıların bölgede varlığını göstermeye devam edeceği konusunda hiçbir şüpheye yer bırakmadı. ABD'nin “bizim çıkarlarımız ve değerlerimiz ile müttefiklerimiz ve ortaklarımızın çıkarları ve değerleri için ayağa kalkacağını” söyledi ve “Tayvan Boğazı ve Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın korunmasının önemini” vurguladı.

Çin delegasyonunun üyeleri, askeri bileşenin birdenbire tüm konularda ne kadar büyük bir rol oynamaya başladığını görünce hayrete düştüler. Şangay Küresel Yönetişim ve Bölgesel Çalışmalar Akademisi'nin genel müdürü Jiang Feng, birkaç yılını Berlin'de diplomat olarak geçirdi ve çok iyi Almanca konuşuyor. Berliner Zeitung'a şunları söyledi: “Beni endişelendiren şey, konuşmaların çoğunun güvenlik, savaş ve çatışma hakkında olması. Elbette Münih konferansı öncelikli olarak güvenlik konusunu konuşmayı amaçlıyor. Ancak şu ana kadar güvenlik öncelikli olarak askeri bir konuydu. Şimdi konu diğer birçok alana genişletildi. Bugün insanlar edebiyattan ve güvenlikten bile bahsediyor. Ben Alman bilim adamıyım, Schiller ve Goethe okuyoruz. Edebiyat ve güvenlik arasında bağlantı kurmak benim için zor. Normalde beşeri bilimler ve bilimler güvenlik faktörleri olarak sınıflandırılmaz.” Eğer her şeye ulusal güvenlik perspektifinden bakarsanız, “otomatik olarak savunma pozisyonu alırsınız, bir şeye karşı kendinizi savunmak durumunda kalırsınız.” Ancak kişilerarası ilişkilerde “belirli bir açıklık gereklidir”.

Berlin Hotel Schweizerhof'ta düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nda Çin delegasyonunun dört üyesi. banka kodu

Asya ve Afrika temsilcilerinin “güvenlik kavramının teknoloji alanına çok fazla yayılmasıyla ilgili bir sorunu” var. Jiang: “Günümüzde sorunların çoğu, iklim değişikliği veya enerji gibi giderek küresel boyutlara ulaşıyor. Bu aynı zamanda teknolojiye dayalı küresel çözümler gerektirir. Bunları geliştirebilmek için Çin dahil uluslararası araştırma işbirliklerine ihtiyacımız var. Daha az değil, daha fazla işbirliğine ihtiyacımız var.”

Batı dünyayı değerlendirirken fazlasıyla şematik. Münih'te de şunu gösterdi: “Amerikan-Avrupa yani Batı ülkeleri grubu var. Bir de sözde revizyonist ülkeler grubu var, bir de küresel güney var.” Pek çok sohbette Asya ve Afrika'dan gelen katılımcılar ona şunları söyledi: “Dünyanın bu üç parçaya bölünmesi ve sistem rekabeti fikri saçmalık. Diyorlar ki: Küresel Güney, bize dışarıdan yapıştırılan bir etikettir.” Afrika'dan temsilciler kategorizasyonu “ayrımcılık” olarak görüyor. Afrikalılar ve Asyalılar “sistemik rekabetin, jeopolitik mücadelenin nesnesi olarak görülmek istemiyorlardı”: “Bağımsız ülkeler olarak onurlarına sahip olmak istiyorlar.” Temel sorunlar için yardım ararken (temiz su, tahıl, tıbbi yardım, okullar) Ortakların küresel kuzeyden mi yoksa başka bir yerden mi geldiği önemli değildir. Jiang: “Afrikalı bir meslektaşım bana şunları söyledi: Hiç ihtiyacımız olmayan şey jeopolitik bölünme, büyük güçlerin bu savaşı.”

Pekin Yabancı Çalışmalar Üniversitesi Bölgeler ve Küresel Yönetişim Enstitüsü'nde profesör olan Cui Hongjian daha da ileri giderek küresel sorunların çözümü için Çin ile Avrupa arasında yakın işbirliği olması gerektiğine inanıyor: Çin “temel olarak diğer güçlerle değişime ve işbirliğine açık” ”. Çin, büyük Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) projeleri ile AB'nin Geçit Projesi arasında işbirliği olabileceğini hayal edebiliyordu. Cui, Berliner Zeitung'a şunları söyledi: “Çin, yapıcı işbirliğiyle ilgileniyor. Bu tamamlayıcı olabilir. Ortak bir küresel altyapı ortaklığının olduğunu rahatlıkla hayal edebiliyoruz.” Bu karmaşık olacak çünkü “Amerikalıların buna itirazları var.” Cui: “Avrupa tarafından bir işbirliği teklifinin gelmesi gerekirdi.”

Cui, Avrupalıların burada yönü tamamen Washington tarafından belirlenmeyen bir yol izlemeleri gerektiğine inanıyor: “ABD ve Avrupa'nın Hint-Pasifik stratejileri tek bir temel noktada farklılık gösteriyor: Amerikalılar kendileriyle temel bir rekabetin olduğunu varsayıyorlar, belki de Çin. hatta orada bir çatışma var. Avrupalılar, uzun vadede şu veya bu yerde birlikte çalışıp çalışamayacağımızı görelim diyorlar.”

Ancak Çin Sosyal Araştırmalar Akademisi Avrupa Araştırmaları Enstitüsü müdür yardımcısı Liu Zuokui, bunun gerçekleşebilmesi için Avrupa'nın tek bir sesle konuşması gerektiğini söylüyor. Münih hakkındaki izlenimleriyle ilgili olarak, “hükümet muhalifi Navalny'nin Rusya'da öldüğü yönündeki güncel haberlere konferans organizasyonunun ne kadar esnek tepki verdiğini” “çok etkileyici” bulduğunu söyledi. Konferans, “bu özel etkinlik hakkında dünyanın her yerinden çok çeşitli yorumların dile getirilmesine” olanak tanıdı.

Liu özellikle Avrupa'nın çeşitliliğine dikkat çekti: “Avrupa'dan çok farklı sesler duydum. Bu seslerin her birinin kendi argümanları ve değerlendirmeleri vardı. Avrupa kültürünü tek kelimeyle tanımlamak zorunda kalsaydınız bu çeşitlilik olurdu.” Almanya uzmanı Jiang da bunda bir ikilem olduğunu düşünüyor: “Almanya'yı, Fransa'yı ve diğer birçok ülkeyi duyuyorum ama herkes adına konuşan güçlü bir ses duymuyorum.” Avrupalılar küresel bir rol oynamak istiyorlarsa birlik göstermek zorundalar: “Birlikte sahneye çıkıp 'Tamam, şunu destekliyoruz, bunu istiyoruz' demeleri gerekiyor.” Profesör Liu şunu ekliyor: “Özellikle Başbakan Orbán!”

Alman akademisyen Jiang, “Almanya'nın bağımsız bir rol oynamaya çalıştığını” gözlemlediğini söylüyor. Almanya, Çin ile ABD arasında arabuluculuk yapmak için büyük çaba sarf etti. Şansölye Olaf Scholz konuşmasında “çeşitli krizlere dikkat çekti, Alman politikasını açıkladı ve Avrupa ülkelerini daha fazla müdahil olmaya çağırdı.” Bu çabalar takdire şayandır; bunlar gerekli değildir. Büyük güçler doğrudan hatlarını yeniden faaliyete geçirdi. Henüz parlamıyorlar. Ancak insanların konuşması çok önemli. Jiang: “Avrupa'da ve çevresinde savaş var; Ukrayna'da, Orta Doğu'da çok çalkantılı bir dönem. Büyük güçler sadece birbirleriyle anlaşamazlar. Çin, ABD ve Rusya'nın özel bir küresel sorumluluğu var. Bu açıdan Münih'teki tartışmalar kesinlikle cesaret vericiydi.”