Coco Gauff, Perşembe günü Amerika Açık yarı finalinde Karolina Muchova ile karşılaşacak.

Brown

Global Mod
Global Mod
Perşembe günü ABD Açık finalinde iki Amerikalı yer almak için oynayacak.

6 numaralı seribaşı Coco Gauff, yarı finalde Çek Cumhuriyeti’nden 10 numaralı seribaşı Karolina Muchova ile karşılaşacak. Kura çekiminin diğer tarafında ise 17. sırada yer alan ABD’li Madison Keys, bu yılın Avustralya Açık şampiyonu ikinci sırada yer alan Belaruslu Aryna Sabalenka ile karşılaşacak.

Bu turnuvada, 19 yaşındaki Gauff özellikle ilgi odağıydı, çünkü kendisi de gençliğinde turda bu kadar ileri gitmişti. Geçen yıl Fransa Açık finaline ulaştı ve Serena Williams’ın 2001’den bu yana ABD Açık yarı finaline ulaşan ilk Amerikalı genç oldu.

Gauff’un finale kalabilmesi için bu yıl Fransa Açık finaline yükselen Muchova’yı yenmesi gerekiyor.

Perşembe günü Doğu Saatiyle 19:00’da oynanacak Gauff-Muchova maçı hakkında bilmeniz gerekenler:

Buraya nasıl geldin?

Muchova etkili bir şekilde yarı finale yükseldi. Dördüncü turda Wang Xinyu’ya karşı ilk beş maçında yalnızca bir set kaybetti. Çeyrek finalde Sorana Cirstea’yı 6-0 ve 6-3’lük setlerle mağlup ederek yarı finale yükseldi.

Gauff’un bazı maçları onun istediğinden daha uzun sürdü. İlk turda Laura Siegemund’a, üçüncü turda Elise Mertens’e ve dördüncü turda Caroline Wozniacki’ye karşı tam üç set oynadı. Çeyrek finalde Gauff, Jelena Ostapenko’yu bir saatten biraz fazla bir sürede 6-0 ve 6-2’lik setlerle mağlup etti.

Gauff kendini taze hissettiğini söylüyor.

Gauff bu turnuvada sahada çok zaman geçirdi. Tekli çekilişte tek başına 9 saat 19 dakika oynadı. Ayrıca çift kadınlar kurasında çeyrek finale kadar ortağı Jessica Pegula ile dört maç oynadı. Ayrıca Jack Sock ile karışık çiftler maçı da oynadı.

Ancak sahada geçirdiği onca zamana rağmen Gauff, Ostapenko’yu yenmesinin ardından Grand Slam turnuvalarının sonraki aşamaları için dayanıklılığını artırmaya çalıştığını söyledi.

Gauff, “Turnuvanın başında olduğuma hâlâ inanıyorum” dedi. “Dürüst olmak gerekirse kendimi çok taze hissediyorum. Kendime ihanet ettiğimden mi yoksa bu bittiğinde duvara mı çarpacağımdan mı bilmiyorum. Ama bu maçları nasıl atlattığımla gerçekten gurur duyuyorum.”

Gauff yakın zamanda Muchova’yı yendi.

Gauff ve Muchova yalnızca bir kez birbirlerine karşı oynadılar. Bu maç, Ağustos ayında Ohio’da düzenlenen Western & Southern Open’ın finalinde gerçekleşti ve Gauff, Gauff’u 6-3 ve 6-4’lük setlerle kazandı.

Gauff, Muchova’nın bu maçta fiziksel olarak zorlanacağına inandığını ve bu sefer Muchova maçına farklı bir yaklaşım planlayacağını söyledi.

Gauff, “Bunun bir daha böyle olacağını sanmıyorum” dedi.

Muchova, yarı finalde Gauff’a karşı uyguladığı taktikleri çok fazla açıklamak istemedi ve kendi oyununa konsantre olacağını söyledi. Ancak Muchova, Gauff’un oyunlarda kullanabileceği çeşitli araçlara sahip olduğunu bildiğini söyledi.

Muchova, “Çok atletik” dedi. “Asla pes etmiyor, her topun peşinden koşuyor, çok fazla hata yapmıyor. Hemen hemen tüm vuruşlara sahip.

Her iki oyuncu da Grand Slam finaline ulaştı.

Şimdi bir tane kazanmak istiyorlar. Muchova bu yıl Fransa Açık finaline yükseldi ancak üç sette Iga Swiatek’e yenildi. Gauff geçen yıl Fransa Açık’ta da aynı şeyi yaşadı ve finalde de Swiatek’e yenildi.

Ancak Grand Slam finalinde deneyim önemli olsa da Muchova, Perşembe gecesi Arthur Ashe Stadı’nda bir Amerikalıya tezahürat yapmaya hevesli gürültülü bir kalabalıkla da karşılaşacak.

Sırada Aryna Sabalenka veya Madison Keys var.

Gauff-Muchova maçının galibi, Sabalenka ile Keys arasındaki diğer yarı final maçının galibiyle karşılaşacak. Sabalenka kazanmanın favorisi olarak görülüyor ancak Gauff gibi Keys’in de Arthur Ashe ile birlikte onu destekleyen Amerikalı bir kitlesi var.

Sabalenka Çarşamba günü Keys hakkında “Elbette onu benden daha fazla destekleyecekler” dedi. “Sadece odaklanmaya ve en iyi tenisimi oynamaya çalışacağım.”

Kadınlar finali Cumartesi günü saat 16.00’da yapılacak.