Coco Gauff şöhretin en baş döndürücü doruklarına “hazır” olduğunu söylüyor

Brown

Global Mod
Global Mod
Coco Gauff’un Arthur Ashe Stadyumu’nda elinde ilk Grand Slam kupasıyla sahaya adım attıktan sonra yaptığı ilk şey, kendisini şampiyon ilan eden sponsorlu bir tişört giymek oldu. İşte böyle başlıyor.

Gauff, 15 yaşında Wimbledon’da dördüncü tura çıktığından beri şöhretin parlak ışıkları altındaydı, ancak Cumartesi günü ABD Açık tekler şampiyonluğunu kazandıktan sonra bu ışıklar kör edici ve şöhretin dikkatini dağıtabilir hale geldi. Daha fazla promosyon teklifi eklenecek – yakın ve uzun vadede reklam çekimleri, görünüm fırsatları, iş projeleri, yatırım teklifleri ve yüksek profilli sosyal etkinliklere davetler artacak.

Gauff, halkın gözü önünde sakin bir olgunluk sergiledi ve büyük turnuvaları kazanmaya çalışırken bile daha da ünlü ve zengin olma mücadelesini benimsedi.

Gauff, Aryna Sabalenka’yı 2-6, 6-3, 6-2’lik setlerle mağlup ettikten sonra “Hazırım” dedi. “Onu kucaklıyorum. Huzurumu nasıl koruyacağımı biliyorum ama aynı zamanda etrafımdaki her şeyi de kucaklıyorum.”

Amerikalı bir gencin ABD Açık’ı kazanmasıyla gelen şöhret, bazıları için ilgi çekici ve göz korkutucu olabilir. Gauff, Serena Williams’ın 2001’deki zaferinden bu yana ilk kez kazandı. Tüm spor dallarındaki genç sporcular, erken yaştaki başarı, şöhret ve para karşısında şaşkına döndüler. Odaklarını kaybedebilirler, çok fazla kutlama yapabilirler, onları ilk şampiyonluğa taşıyan açlıktan faydalanabilirler ya da kendini beğenmiş olabilirler.

Şu ana kadar bu Gauff için bir sorun gibi görünmüyor. Gauff, 3 milyon dolarlık çekini kabul ettikten sonra yine sahnede Billie Jean King’e kadınlara eşit ücret için verdiği mücadeleden dolayı teşekkür etti; bu onun bakış açısını, mizah anlayışını ve çekiciliğini bir anda sergileyen bir jestti.

Maçtan sonra koçu Pere Riba, “Çok mütevazı” dedi. “İş ahlakı çok güçlü, çok profesyonel ve çok terbiyeli. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde daha da iyi olacak. Her şeyin üstesinden gelebilir.”

Riba, Wimbledon’dan hemen önce, Haziran ayından beri Brad Gilbert ile birlikte Gauff’la çalışıyor. Gauff’un babası Corey Gauff, bu yaz Riba’dan kızının geçici koçu olmasını istedi ve bu daha sonra kalıcı bir pozisyon haline geldi. Coco Gauff, babasının da Gilbert’i işe almayı önerdiğini söyledi. Ancak Corey Gauff sürekli bir etki ve ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Riba, “Coco için takımdaki en önemli kişi babadır” dedi. “Ebeveynler onun için gerçekten çok önemli.”

Cumartesi akşamı geç saatlerde Corey Gauff, Coco Gauff bir basın toplantısında soruları yanıtlarken aile üyelerinin ve arkadaşlarının toplandığı oyuncu bahçesine girdi. Koçluk kupasını tutarken, alçakgönüllülükle gülümseyip kucaklaşırken tezahürat yaptılar ve ona doğru koştular.

Konu tenise gelince, Gauff’un hala gelişmeye açık bir alanı var ve bu da rakipler için endişe verici bir gerçek. Muhtemelen etkileyici hız oyununa biraz güç katacak ve çoğunlukla yaz sert kort turnuvası başlamadan önce iyileştirdiği forehand’ini güçlendirmeye devam edecek.

Riba, “Daha fazla tamire ihtiyacı var” dedi. “Eski alışkanlıklar vardı ve bunları her gün temizlemeniz ve çalışmaya devam etmeniz gerekiyor çünkü bu uzun zaman alıyordu. Ama çok iyi düzeltiyor.”

Gauff’un programı önümüzdeki birkaç gün içinde zorlu hale gelebilir. Ulusal televizyon programlarına çıkması ve fotoğraf çekimleri için poz vermesi isteniyor. Partilere davet ediliyor. Ünlüler temasa geçecek ve aralarında Gauff’un bu yılki Ashe’deki ABD Açık’taki ilk maçını izleyen eski Başkan Barack Obama ve tebriklerini yayınladı Cumartesi günü sosyal medyada kendisine olan hayranlıklarını dile getirecekler.

İlk Amerika Açık’ı iki yıl önce 18 yaşındayken kazanan Emma Radacanu gibi oyuncular için genç yaşta büyük bir kupa kazanmak zenginlik ve şöhret getirdi, ancak teniste kalıcı bir başarı getirmedi. O günden bu yana Radacanu, Amerika Açık’ta kazandığı zaferin ardından girdiği beş Grand Slam turnuvasında üçüncü turdan önce elendi.

Ancak cumartesiden önce teklerde ve çiftlerde kariyer kazancı 8 milyon doları aşan Gauff, beşinci kez ABD Açık’ta oynuyordu ve insanlar onu yıllardır bir sonraki büyük Amerika şampiyonu olarak görüyordu. Başarı bir gecede gerçekleşmedi.

“Bu büyük bir başarı” dedi, “ama 15 yaşımdan beri buna alıştığımı hissediyorum. “Lisede çevrimiçi okula daha yeni alıştım.”

2013 Wimbledon şampiyonu Marion Bartoli, maçın ardından Sky Sports’a yaptığı açıklamada, önümüzdeki birkaç gün içinde Gauff’un kafasının “çamaşır makinesi gibi döneceğini” ve tüm dikkat ve sorumluluğun onun önünde olacağını söyledi. Ancak Riba, Gauff’un sadece buna hazırlıklı olmadığını söyledi.

“Coco daha fazlası için hazır” dedi.