Coco Gauff spordaki en büyük hikayeyi nasıl somutlaştırıyor?

Brown

Global Mod
Global Mod
Ne mükemmel zamanlama.

Geçen hafta Arthur Ashe Stadyumu’nda saha kenarında oturup Coco Gauff’un kendisine Amerika Açık’ı ve ilk Grand Slam şampiyonluğunu kazandıran ters vuruşunu izlerken bu düşünce aklımdan geçti.

Düşüncelerim hem Gauff’un son topa senkronize vuruş şekli hem de bu sütun için anın nasıl planlandığı etrafında dönüyordu.

Tıpkı Venüs ve Serena Williams’ın aynı yaşta olması gibi, artık 19 yaşında bir sansasyon yaratan Gauff, kaderine yaklaşıyordu. Elinde büyük bir şampiyonluk varken, kadınlar tenis turunda lider olmaya ve sporda kadınların güçlendirilmesine yönelik yeni çağın koruyucularından biri olmaya hazırlanıyor.

Onun başlangıcı benim için mükemmel bir sondu. Açık, Sports of The Times köşe yazarı olarak ele alacağım son etkinlikti. Amerika’nın harikaları, karmaşıklıkları, sorunları ve vaatleri hakkında yazılar yazacağım Ulusal Masamıza taşınıyorum.

ABD Açık’ın, turnuvanın en önemli olayı olan kadın sporunda perdenin aralanmasına ne kadar da mükemmel bir şekilde yardımcı oldu: Gauff’un Aryna Sabalenka’ya karşı kazandığı üç setlik zafer, Novak Djokovic’in üst üste galibiyetle 24. majör şampiyonluğunu kazandığı, hayal kırıklığı yaratan erkekler finalini gölgede bıraktı. şampiyonluklar Daniil Medvedev’e karşı kazanıldı. Benim için kadınlar her şeyin başı ve sonuydu, üstelik sadece ABD Açık’ta da değil.

Bu köşeyi 2020 yazının sonlarında devraldım. Pandeminin en kötü günleri, çoğu zaman acı dolu anlar gibi kolektif bilincimizin arka planında sıkışıp kalmış bulanık bir anı gibi görünebilir. Spor dünyasının büyük bir kısmı kapandı ve bu kadar çok can kaybının ortasında rekabete geri dönmenin yollarını bulmaya çabalıyor. Yaygın virüsün ne zaman evcilleştirileceğini kim düşünebilirdi?

Aynı zamanda, George Floyd ve Breonna Taylor’ın polis vahşeti sonucu ölmesi ve koşucu Ahmaud Arbery’nin beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlar tarafından vahşice öldürülmesinin ardından, ırkçılığın yaygın mirası ulusu şok etti.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve dünya çapındaki ünlü profesyoneller ve az tanınan amatörler olan sporcuları ve nasıl konuştuklarını ve liderlik ettiklerini hatırlayın.

Ve unutmayın, Donald Trump o dönemde başkandı ve onlara, özellikle de seslerini yükselten veya milli marş çalınırken diz çöküp barışçıl protesto hakkını kullanma cüretini göstererek protesto eden Siyah atletlere karşı sert ifadeler kullanmıştı.

Bunların hepsi ve daha fazlası hakkında yazdım ve bunu, spor gazeteciliğinin çoğuna nüfuz eden yaygara türüyle ilgilenmediğimi gösterecek şekilde yapmaya çalıştım. Amacım sporun ve sporcuların kültürümüzü harekete geçiren ve sıkıntıya sokan toplumsal sorunlarla nasıl kesiştiği hakkında düşünceli bir şekilde yazmaktı. Bu alanda güçlü bir ses olmak ve karışıma iyi bir hikaye anlatımı ve biraz arsız eğlenceyle tatlandırılmış tuhaf bir parça eklemek istedim. Her şeyden çok, en denenmiş ve test edilmiş gazetecilik öğretilerini yaşamaya çalıştım: mağdurları rahatlatmak ve rahat olanlara eziyet etmek – ya da kendi ifademle, ezilenler ve aykırı olanlar, görünmezler ve gözden kaçırılanlar için savaşmak. .

Bu da beni burada sık sık düşündüğüm bir temaya geri getiriyor; Gauff’un ters pas atışı ve Grand Slam unvanını ve 3 milyon dolarlık kazanan çeki talep etmesiyle örneklenen bir tema: Sporda Kadınların yükselişi.

Son üç yılda bu alanda yaşadığımız her şeyi düşünün.

Ligin 2020 protestolarındaki lider rolü olan WNBA’yı ve statükoya meydan okumaktan korkmayan kadınlardan oluşan bir koalisyon olarak devam eden gücünü düşünün.

ABD kadın milli futbol takımının eşit ücret için verdiği muzaffer mücadeleyi veya dünyanın dört bir yanındaki ve NWSL’deki futbolcuların tacizci ve istismarcı antrenörlere karşı nasıl mücadele ettiğini düşünün.

Tribünlerde 92.000 taraftarın bulunduğu Nebraska Üniversitesi voleybol maçını izlediniz mi? Veya Avustralya’daki son finalde 75.000 seyircinin olduğu Kadınlar Dünya Kupası’nın rekor kıran, tıka basa dolu stadyumları mı?

Evet, yeni bir dönem.

Mart Çılgınlığı 2023’ü düşünün. Sürprizleriyle, heyecanıyla, kalitesiyle erkeklerde kadın takımının gölgesinde kaldığı bir yıl oldu bu. Karizmatik Angel Reese’in LSU’yu Iowa’nın önünde ulusal şampiyonluğa taşımasıyla. Beyaz rakibi, Yılın Keskin Nişancısı Caitlin Clark ile dalga geçerek ırk hakkında bir konuşma başlatan cesur ve siyahi Reese’i içeriyor.

Evet, sahada, atletizmde veya rekabet ettikleri her yerde kadınlar da erkekler kadar zorlu, inatçı, rekabetçi ve tartışmalı olabilir. Bunu kutlamalıyız.

Bunun sonu nereye varacak? Tenis dahil birkaç istisna dışında kadın sporlarının yakın zamanda hak ettiği ilgiyi göreceğini hayal etmek zor.

Gençlik sporlarında en çok parayı, en çok ilgiyi ve en çok beğeniyi kim alıyor? Genel olarak arkadaşlar.

Takımların çoğunu kim yönetiyor ve oyunlar hakkında yayın yapan ve yazan medyanın çoğunu kim kontrol ediyor? Genel olarak erkekler.

Sponsorluk parası sağlayan şirketleri kim yönetiyor? Evet çoğunlukla erkekler.

Değişim geliyor. Ancak değişim daha uzun sürecek. Belki birkaç nesil daha.

Kartlar erkeklerin lehine destelenmiş durumda ama kadınlar mücadelelerine devam ediyor. Oynadığımız ve izlemekten keyif aldığımız maçlara gelince, bu şu anda sporun en büyük hikayesi.

Bu yılki ABD Açık’ın bir kez daha bu hikayenin çerçevesini oluşturması ne kadar mükemmel. Flushing Meadows, Billie Jean King’in etkinlikte eşit para ödülü için verdiği başarılı teklifin 50. yıldönümünü kutlayan iki haftalık bir gala kutlamasıydı; bu, sporda hâlâ cesaretiyle öne çıkan bir dönüm noktasıydı.

Ve bu altın yıl dönümünde – Serena Williams emekli oldu ve Billie Jean turnuva boyunca anma törenlerinin merkezinde yer aldı – Gauff’un ilk Grand Slam turnuvasını kazanması ve bunu tahtın Varisi olarak tavrıyla kazanması ne kadar da uygundu.

Teşekkürler Coco ve Serena. Teşekkürler Billie Jean ve statükoya meydan okuyan, galip gelen ve hâlâ mücadelede olan diğer tüm sporcular.

Ve ben dışarıdakileri savunmaya ve her şeyi anlamlandırmaya çalışırken benimle birlikte kaldığınız için teşekkür ederim.