Covid-19 niçiniyle 52 gün ağır bakımda kalan genç: ‘Kendime geldiğim an birinci vakit içinderda aşımı olacağım’ dedim

Sinsinati

New member
Covid-19 niçiniyle 52 gün ağır bakımda kalan genç: ‘Kendime geldiğim an birinci vakit içinderda aşımı olacağım’ dedim Antalya’nın Alanya ilçesinde yakalandığı yeni tip Koronavirüs (Covid-19) niçiniyle 52 gün ağır bakımda tedavi goren 21 yaşındaki Mustafa Yılmaz, aşı olmayı ertelemesinin pişmanlığını yaşıyor.

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinden taburcu edildikten daha sonra geçirdiği güç günlerde yanında olan hekim ve ağır bakım hemşirelerini ziyaret eden Yılmaz, sıhhat çalışanlarına teşekkür etti.

Yılmaz, ömründe hiç bir şeyin eskisi üzere olmadığını belirterek, “Aşıya karşı fazla direnmiştim ve ertelemiştim. Ağır bakıma yattığım vakit ‘Kendime geldiğim an birinci vakit içinderda aşımı olacağım’ dedim. Lakin bu durum benim için fazlaca geç bir pişmanlıktı. Hastaniçin güzelleşerek ayrıldığımda hayatımın farklı bir düzeyine geçtiğimi fark ettim” diye konuştu.

Yaşadığı acı tecrübeyi ve öbür hastalarda gözlemlediklerini aşı olmayan herkese anlatmak isteğini vurgulayan Yılmaz, aşının ne kadar kıymetli bir şey olduğunu, hayatta tutucu bir etken olduğunu fazlaca geç olsa da öğrendiğini söz etti.

Yılmaz, birilerinin hayata tutunmasına yardımcı olabileceğini hissettiğini belirterek, “Bir kişinin bile aşı bulunmasına vesile olabilirsem epeyce memnun olurum. 52 günlük çabamda kahramanlarım hekimim ve ağır bakım hemşirelerim oldu. Hastalar için gösterdikleri gayretleri görür görmez şaşırıyordum. hayatım boyunca bu biçimde bir şey görmedim. O yüzden kendilerine ne kadar teşekkür etsem azdır” tabirlerini kullandı.

“52 gün boyunca mevtin kenarında dolaştı”

Hastanenin ağır bakım uzmanı Dr. Uğur Altun ise doktorların ve sıhhat çalışanlarının salgınla gayretinin devam ettiğini hatırlattı.

Hastaları kurtarmak için insanüstü bir çaba gösterdiklerini anlatan Altun, şöyleki konuştu:

“Mustafa Yılmaz birinci geldiği periyotta Covid-19 müspet ve hiç aşısı olmayan bir hastamdı. Çok makûs bir durumdaydı. 2. ve 3. basamak ağır bakımda kendisini takip ettik. 52 gün boyunca mevtin kenarında dolaşan Mustafa’yı bugünlere getirdik. Çok sıkıntı günler geçirdi. Mustafa’nın taburcu bulunmasına hepimiz fazlaca sevindik. Yaşının genç bulunmasına karşın aşısız olması dezavantajdı.”