Cumhurbaşkanı Erdoğan 5. Milletlerarası Adana Lezzet Şenliği açılışına katıldı

Nicea

New member
Erdoğan’ın konuşmasından kimi satır başları şöyleki:

“Ülkemizde lezzet deyince akla birinci gelen yerlerden biri Adana’dır. AK Parti’yi kurduğumuz lakin siyasi yasaklı olduğumuz için çabucak hemen Meclis’te yer almadığımız bir periyotta Adana’ya gelmiştim..

Karşılamadaki pankartlardan biri hala hatırımdadır: Seni kebaptan ve şalgamdan daha fazlaca seviyoruz. Hakikaten de bir Adanalının bir diğer faniye olan sevgisini bundan daha samimi anlatabilecek öbür bir tabir yoktur.

Dünyadan ve Türkiye’den bir epey kabiliyetli şefin katıldığı şenliğimizin her geçen yıl geliştiğine şahit oluyoruz. Kentin lezzetlerine aşinalığımızı hamdolsun hiç kaybetmedik.

Yakın çalışma etrafında bir epey Adanalı bulunan birisi olarak kentin lezzetlerine aşinalığımızı hamdolsun hiç kaybetmedik.

Milletlerarası Adana Lezzet Şenliği kesinlikle değerle üzerinde durulması, desteklenmesi gereken bir etkinliktir. Şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Adana, 6 bin yılı bulan bir geçmişe sahip.

Kökenine, mezhebine bakmadan 84 milyonun her birine sahip çıkıyoruz. Adana, başlatmış olduğumız demokrasi ve kalkınma atılımının da en önünde yer almıştır. Bu kentten asla ülkeye ve millete ziyan getirecek iş çıkmaz.

Endüstrisiyle, ticaretiyle, tarımıyla, limanıyla, gastronomisiyle ülkemize kıymet katan Adana’ya ne kadar teşekkür etsek azdır. Bize düşen bakılırsav de o kentin kalkınmasıdır. Adana’ya bu görevimizi yerine getirdiğimize inanıyorum.

Dünyadan ve Türkiye’den bir fazlaca kabiliyetli şefin, yemek yapma ve tadım üstadının katıldığı şenliğimizin her geçen yıl geliştiğine şahit oluyoruz.

Adana ulusal uğraşta işgale karşı gösterdiği direnişle istiklalini ve istikbalini müdafaa azmini ispatlamış bir kent olarak başlatmış olduğumız demokrasi ve kalkınma atılımın da en önünde yer almıştır.

Akşama hakikat da Çukurova Üniversitesi’ndeki yatırımların toplu açılışını yapacağız. daha sonra yeni müzemizde gençlerimizle bir ortaya geleceğiz.

Bugün de Bakanımızla, sözcümüzle, milletvekillerimizle daima birlikte işte buradayız.

Adana’nın meşhur sıcağı yalnızca kenti değil, buradakilerin gönüllerini de ısıttığı için buradan memlekete ziyan çıkmaz.

Artık Yemek dediğimiz olay ekonomik gücü ve Turizm potansiyeliyle karın doyurmanın hayli önüne geçmiş bir kesimi söz ediyor. Hamdolsun biz bu hususta Adana başta olmak üzere bir epeyce markaya sahibiz. olağan olarak Türkiye’nin 81 vilayetinin her birinin gastronomi zenginliği vardır.

Memleketler arası Adana Lezzet Şenliği bu bakımdan kıymetle üzerinde durulması gereken bir etkinliktir. Şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Hibya Haber Ajansı