Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında gündemi kıymetlendirdi

Nicea

New member
Erdoğan’ın konuşmasından birtakım satır başları şöyleki:

“İstihdama kadar takviye paketimiz sorarsanız.

Bu işletmeden İŞKUR’dan yaralanmak isteyen işletmelerimizden toplumsal güvenliklerinden emekçi ve patron ödemeleri 12 paket satın alacak kadar faizlerinden alınacak kıymetlendirecek yeni işçi istihdamından yaralanmalarını hedefleyen 50.000 yeni işçiden alınacak çalışandan yararlanacak. Bunun yanında bir de imalata temel takviye inşaat takviyesi desteği paketimiz var ki paketle de uzun vadeli mümkünlük üretime ve ihracata takviye veren yatırımları sağlıyoruz.

3 – 4 – 5 6 Özel fon ölçüsüne katkı yapacaklarımız kamu maliyesi Hazine Kredilerinde yatırım yapacak oluşturacak geliştiricilerimiz ve Teknoloji Bakanlığımızın vereceği 7 kadara kadar faiz ile yatırım yapacaklarının önünü alacak olan 10 milyar lirayı bulan bu takviyeden gebeler içerik kapsamında faydalanabilecektir.

Faiz zengini daha varlıklı yapar yoksulu de yoksul yapar dikkatli olun. Döviz kuru üzerinden manipülatif bir baskıyla daima karşı karşıya kalmış. Artık bizin bu yoluna bir cendereye sokulmak bizim tarafımızdan engellenmiş ve buna katılmaz. Burada söz oyun şu bir kez bu kur faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız.

ötürüsıyla bu spekülasyonu lakin biz engelleriz. Yüksek faiz çıkarı için kısa vadeli olarak ülkeye giren global problemler var yani sıcak para diyoruz ve bu sıcak para döviz kurunu süreksiz olarak düşürebilir lakin bu bizim için ülkü olan değildir.

bir süre daha sonra bu fonlar yüksek faiz hasılatını alıp düşük kurdan tekrar dövize dönerken kur bir daha yükselir, yükselen kuru düşürmek için her seferinde daha yüksek faiz vermek gerekir. Daima yenidenlanan bu süreç ülkenin kaynaklarını global sermaye aktaran ve ekonomiyi bağımlı hale getiren bir kısır döngüdür.

Şu anda da bunu yaşıyoruz. Aslında faiz enflasyon sarmalına bu biçimde girdik biz de diyoruz ki biz kur faiz enflasyon sarmalında yaşamayacağız ve yatırımı üretimi engellemelerine de müsaade etmeyeceğiz.

Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız. Bu tezgahın bozulmasını istemeyenler kur manipülasyonu ile bizi bir daha bu oyuna çekmek istiyor.

Global finans etraf dedi ve içerideki işbirlikçileri bu defa bunu başaramayacaklar. Artık bilhassa de hani maliyet enflasyonu denilen bir tez var. Istırap bu değil mi? Yani endüstricinin yatırımcının en değerli mahzuru nedir? Maliyet enflasyonu türlü maliyetler ne kadar yükselirse onun yatırımdaki gücü de o kadar azalır. Biz tam tersine istiyoruz ki yatırımda bunun gücünü artıralım daha sonrasında da milletlerarası ihracat da o yatırımcı ne yapsın yarışa epeyce daha kuvvetli bir biçimde girsin.

Türkiye’nin bilhassa temel göstergeleri iktisatta hayli kuvvetli. Yani bunun dışarıdan birileri zayıf göstermenin çabası içine giriyor ve bizim ekonomik bilgilerimizde zayıf değil çok yeterli durumda ülkemiz artık bu kısır döngüyü kırma noktasına gelmiştir ve buradan geriye dönüşte yoktur ve biz buradan geriye dönmeyeceğiz.

Salgın daha sonrası dünya iktisadında yeni dengelerde de bu süreci hızlandırmıştır. Artık buraya şu biçimde bir bakın bu olay yalnızca ülkemizde mi var. Amerika’da var mı? Almanya’da var mı? İngiltere’sinde var mı? Son vakitte Hollanda’da var mı? Bakıyorsunuz orada da var. Hepsi de bu önemli kısır döngü içerisinde.

Türkiye kuvvetli ekonomik dinamiklerine güvenen yabancı yatırımcılar için uzun vadeli yatırımların artık vakti bir son devirde Türkiye iktisadının sunduğu fırsatları goren kıymetli yabancı yatırımcıların büyük ölçekli yatırımlar için harekete geçtiğini görüyoruz.

Türkiye’ye uzun vadeli yatırım yapanlar her vakit kazanmıştır kazanacaktır. Bakınız geçenlerde biz Ceyhan’da büyük bir tesisin kimyevi eserler üretme noktasında bir tesisi 1 milyar 700 milyon dolarlık temelini attık.

Türkiye’deki sermayenin temsilcisi pozisyonunda olan STK’nın burada kalkıp da bize karşılık yetiştirmeye kalkması bu da fazlaca manidar.

Biz ne diyoruz bu STK’ya “kamu bankaları şayet kredi istiyorsanız buyurun gelin kredi çekin bankalar hazır mevcut yatırımlarımızı gelin daha da güçlendirir sizlere kredi ise kredi vermeye de hazır.”

1. derecede kamu bankalarının yöneticilerin daima onu söylüyor bak diyorum düşük faizle siz özel dal bankalarıyla faiz noktasında yarışa girmeyeceksiniz. Tam bilakis düşük faizle siz yatırımcımızı teşvik edeceksiniz onların yatırım yapmasını sağlayacaksınız. Akabinde da sizden bir şey bekliyoruz istihdamı artıracaksınız istihdamla birlikte üretimi artıracaksınız.

Biz 6 sıfırı atıyoruz dediğimiz vakit Taksim Meydanı’nda “anırırım” diyenler vardı.

Bunlar işte kimi köşe yazarlarıydı hatta hatta en yakınımda olanlardan şu anda işte o da siyasette.

Şu anda yüksek faizle sıcak para çekerek döviz kurunu baskılayıp ithalatı ucuzlatmak enflasyonla gayret değildir.

Bize dayatılan yüksek faiz siyaseti o da yeni bir olayda değil yerli üretimi yok eden üretim maliyetlerini artırarak yapısal enflasyonu kalıcı hale getiren bir model bu model sıcak para her çıktığında kur artışı ile enflasyonun bir daha tetiklendiği ve yeni faiz artırımlarının gündeme getirildiği sonu olmayan bir sarmaldır.

Geldiğimiz noktada ihracatımızın bu oran değerli ithalatımızı karşılama oranı %90’lara ulaştı. hHamdolsun süratli bir toparlanma süreci içerisindeyiz.

Şuan turizmde süratli bir toparlanma içerisindeyiz, hizmet bölümünde olunca yansımalarını görüyoruz.

Turizmde Rusya’dan önemli bir turist akını var ve memnunlarda Antalya şu anda maşallah hiç bir mevsimde görülmemiş Rus turist çekiyor.

Yani bu hususta Sayın Putin’le olan dayanışmamızdır.

Alışılmış bu tıp turist akını da sağlıyor. Natürel aylık olarak cari süreçler fazlası vermeye başladı. Bu da kıymet arz ediyor yıllık cari açığımızı da aydan aya süratte azaltıyorum.

İnşallah önümüzdeki yıllık bazda da cari fazla ya geçeceğimiz anlaşılıyor ve buna da inanıyorum.

Türkiye, Makro göstergelerimiz ve son periyottaki ekonomik performansımız çok yeterli durumdadır. Bu gerçekler ışığında döviz kurunda gördüğümüz son hareketleri ekonomik temelli olmadığı da açıktır daha bunu anlayanlar var anlamayanlar var.

Üretimi yatırımı istihdamı ihracatı ve tıpkı vakitte gelişen siyasetlerle ülkemizin giderek güçlenmesi ve bağımsız siyasetler izleyebilecek duruma gelmesi elbette kimilerini rahatsız ediyor.

Düşün yani ana muhalefetin başındaki kişi bundan önemli manada rahatsız oluyor. Neymiş Ulusal Güvenlik Heyeti bu noktada bu mevzuların görüşüldüğü yer olamazmış yani gerçekten bu kişi daha siyaseti anlamış değil siyaseti bilmiyor.

Bu hususları nerede görüşeceğiz Ulusal Güvenlik Konseyi en üst noktada görüşüldüğü ve görüşüleceği yerdir. Bunu öteki yere çekmenin manası değil şunu bir kez bilmesi lazım Türkiye eski Türkiye değil! Türkiye Finans piyasaları üzerinden ekonomik tehditlere pabuç bırakmaz. Geçti onlar!

Gerçek ekonomimiz bu tehditleri büsbütün boşa çıkaracak güç ve kabiliyeti bunun rahatlığı ile adımlar atıyoruz ve bu tehditlere karşı da rahatlıkla durabiliyoruz.

Faiz zengini daha varlıklı yoksulu daha yoksul yapar. Yani şu anda benim olağan vatandaşım faiz sarmalı altında inim inim inler.

Bakın ana muhalefetin başındaki zat ne diyor? İndirin diyor bir de biz diyor destekleriz. Artık söylemiyorum lakin benim şu anda tek başıma bu çeşit bir sonucu alma yetkim var mı yok? Ancak ben dikkat edilirse ta başından beri ilgili mercilere hatta kendilerine diyorum Merkez Bankası bağımsız değil Merkez Bankası bağımsız değil de sen bağımsız olmayan Merkez Bankasından randevu talep ettiğinde Tayyip Erdoğan bunu engelledi mi? Gidip Merkez Bankasını ziyaret ettikten daha sonra çıkıp dışarıda da tam bu biçimde bilakis Merkez Bankasını yıpratacak açıklamalar konuşmalar yapar mı?

2016’dan bu yana bunları yeniden yine söylemiş oldu. aslına bakarsanız yanındaki sözcü olan zat da aslında düzgün bir faizcidir. Kendisi ise bu işlerden aslına bakarsanız anlamaz. Ancak fazlaca açık net söylüyorum İnşallah seçim öncesine kadar önemli manada bu faizin düştüğünü bu kuru tetikleyen yüksek faizin de faizin düşüşü sebebiyle kurda da önemli bir olumlu güzelleşmenin olduğunu daima bir arada goreceğiz.

Buna enflasyonda dahil hepsi o denli değil tezimi tekrar ediyorum. Enflasyon sonuçtur faiz sebeptir ve bunu da nazaranceğiz sonucuyla bakılırsaceğiz.

Yurtiçi Hasıla oranı 2002 yılında % 4,6 iken 2021 yıl sonunda bu oranın % 6,1 olacağı öngörülüyor. Bunların yanında yemin ettiğimiz üzere 6. devir toplu kontratta 3600 ek gösterge düzenlemesinin 2022 yılı sonuna kadar tamamlanmasını da kararlaştırdık. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile bir arada 3600 ek göstergeden faydalanacak.

Türkiye için yeni bir kavram Türkiye Mavi Vatan’da doğalgaz arama fikrini ortaya koydu. Niyette kalmadı aksiyona geçti ne yaptı doğalgaz arama noktasında evvel gemi kiraladı daha sonra satın aldı aradı ve buldu doğalgazı Karadeniz’de kısa müddette toplamda 540 milyon metreküplük bir doğalgaz keşfi gerçekleşti.

Berat Bey’in Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı olduğu periyotta iki tane sismik araştırma gemisi ve akabinde sondaj gemileri aldık. Doğal gemilerimizin sayısı 5’e çıktı. Aldık derken hani o denli kimse vermiyordu yani fazlaca kolay olmadı.

İnşallah Haziran 2023’te milletimiz gerekli dersi gerekenlere verecektir.

Bay Kemal’in ne kadar samimiyetsiz olduğunun göstergesidir. Helallesin doğal ki fakat bunların helalleşmesi gerekenler o evrak o kadar kabarık tehdit ettikleri mağdur ettikleri ile helalleşmeye başlasa bile hepsinden helallik almaya ömürlerinin yeteceğini de sanmıyorum. Zira CHP zihniyeti gerisinde o kadar epeyce mağdur bıraktı ki onlarla helalleşmesi bu dünyada bitmez.

Evvel 1 sefer başörtülülerden bir helallik dilemesi lazım Boraltan faciasında katledilmesine vesile oldukları 146 Azerbaycanlı kardeşlerimizden helallik dilemeleri lazım.

Lafarge’ın, DEAŞ ilişkisi Fransız yargısı tarafınca ortaya konulmuş ve Fransız yargısı da bunu karara bağlamıştır. Bundan daha öbür kanıt olabilir mi?

Macron’la konuşurken de kendisine bunları söylemiş oldum.

CHP’nin önder takımlarında palavradan diğer beslendikleri hiç bir sermayeleri yoktur.

Evvel biliyorsunuz Katar’la başladılar olağan o tutmadı.

Abu Dabi idaresi ile attığımız bu adım tarihi bir adımdır.

11 milyar dolarlık bir ön muahede yapıldı ve bu ortada natürel atılmış bir daha adımlar var ve yaptığımız ikili toplantıda de inşallah yani Şubat ayı üzere nasip olursa benim bir iade-i ziyaretim olacak.

Birleşik Arap Emirlikleri ile olan süreç inşallah fazlaca daha farklı bir pozisyona erişmiş olacak yani biz dargın küskün olduğumuz vakit ondan kendilerine sermaye çıkarmaya çalışıyor bu CHP.

Körfez ülkeleri ile ortamızda hala hayli önemli bir işbirliği potansiyeli mevcut ekonomileri biz birbirini tamamlayıcı nitelikte ve karşılıklı yarara dayalı yeni işbirliği projelerini de ortak yatırımlar için inşallah bir fırsat olarak görüyoruz.

Bütün bölgelerin insanlarının birbiriyle olan münasebetleri farklı kadim tarihimizi birlikte inşa ettik birlikte paylaştık paylaşıyoruz.”

Hibya Haber Ajansı