Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Saraylar İslam Medeniyetleri Müzesi Açılış Merasimi’ne katıldı

Nicea

New member
Erdoğan’ın konuşmasından birtakım satır başları şöyleki:

“Ülkemize, milletimize, kültür ve sanat ömrüne iyi olamsını diliyorum. bu biçimde müstesna bir ayın içerisinde maşallah, bu kitap fuarlarıyla birlikte bir de Büyük Çamlıca Camimizin altında inşallah müzemizi de açıyoruz.Bu müzede senede bir kimi vakit iki sefer elimizdeki tüm nesneler sergilenecek ve milletimize tamamiyle bu nesneler onların hizmetinde olacak..

Türkiye Diyanet Vakfımız tarafınca düzenlenen kitap ve kültür fuarlarının 39’uncusunun güzel olmasını diliyorum. Bu yıl Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camii, İstanbul’da Fatih Camii ve Büyük Çamlıca Camii’nde açılan kitap ve kültür fuarlarını Ramazan ayının bereketlerinden biri olarak görüyorum.

Salgın sebebiyle 2 yıldır orta verilen fuarlarımızın bu yıl bir daha başlamış olmasından memnuniyet duyuyorum.

Bu müzede senede 1-2 sefer elimizdeki tüm nesneler sergilenecek ve milletimizin hizmetinde olacak.

Tarihimzide 50-60 yıllık hayatlarına 500’e yakın eser sığdıran abidevi isimler vardır. En büyük vasfı fetihler yapmak olan ecdadın, Kalem kılıçtan serttir kelamı okumaya verdiği kıymeti gösterir.

Uzunca bir süre devam eden Türkiye’nin geri kalmışlığı yoklıklarla ilgili değildi. İnsanların kılıklarına, kıyafetlerine ibadetlerine takılanlar, milletimizin bizi biz yapan mirasına sırt dönmüştü. Milletimizin öbür alanlara bir arada okuma-yazma konusunda da önü açıldı.örneğin 2000 yılında kitap sayısı 9 bini bulmazken, geçtiğimiz yıl bu sayı 187 bine çıkmıştır. Türkiye diyanet vakfımızın 1983 yılı Ramazanı’ndan beri gerçekleştiriği bu fuar için tebrik ediyorum.

Rabb’im inşallah daha kaç cuma bayramlarında bizleri bir ortada yaşamayı, bir ortada cuma bayramlarımızı tesit etmeyi nasip etsin. Malum dünyadaki gelişmeler ortada. Bütün bu gelişmelerle bir arada, doğal bize düşen farklı bir durum kelam konusu; o da bizim bir olmamız lazım, birlikte olmamız lazım, kardeş olmamız lazım ve birbirimizi de yalnızca ve yalnızca Allah için sevmemiz lazım..

İslam Medeniyeti Müzesi olarak camimizin külliyesi ortasında senede bir yahut iki kez elimizdeki epeyce değerli nesneleri inşallah burada sergileyeceğiz. Burada Topkapı Müzesi olsun, değişik yerlerdeki bu eserler beraberinde Büyük Çamlıca Camimizin müze kısmında tüm Müslümanların hizmetinde olacaktır..

İnsanların kılık kıyafetlerine, ibadetlerine takılıp kalanlar milletimizin asıl mirasına sırt dönmüştür. Hepinizi sevgiyle hürmetle selamlıyorum kalın sağlıcakla.”
Hibya Haber Ajansı