‘Dinleneceksem iki gün konutta yatarım, seyahat severek yorulmaktır’

Oylum

Global Mod
Global Mod
Yazıyor, oynuyor, güldürüyor… İbrahim Büyükak son 10 yılın yıldızı parlayan komedyenlerden… Beşiktaş Kültür Merkezi’nin (BKM) genç oyuncuları içinden birinci sıyrılanlardan biri oldu. Sinemalar çekti, reklamlarda oynadı. ‘Yol Arkadaşım’ üzere güldürülerin hem müellifi hem oyuncusu olan Büyükak seyahat etmeyi de seviyor. Biz de başarılı oyuncuyla yaptığı seyahatleri, seyahatin kendisi için ehemmiyetini konuştuk.

Seyahat sizin için ne mana tabir ediyor?

Seyahat benim için yorgunluktur (gülüyor)… Aslında severek, isteyerek yorulmak. Seyahate gittiğim vakit orayı deneyimlemek isterim; arkadaşlarımla sohbet etmek, bir yere gitmek, denize girmek üzere. Yerinde oturmayı fazlaca seven biri değilim. Bence tatil dinlenmek için değil, eğlenmek için. Çok yorgunsam meskende iki gün dinlenirim, zımba üzere olurum; lakin bir seyahate çıktığımda bile isteye, severek yoruluyorum. özetlemek gerekirsesı benim için seyahat severek yorulmaktır…

‘Filmlerin ortasında gibi’

Seyahatlerinizle işiniz içinde bir bağ var mı?

Bence gezmek epey kıymetli. O denli anlar yaşıyoruz ki ‘İyi ki buralara gelmişim, yeterli ki buraları gezmişim’ diyorsun. ‘Çok gezen mi epey okuyan mı’ derler ya, ikisi de aslında. Çok gezersen çok şey görüyorsun, öğreniyorsun, fazlaca uyarana maruz kalıyorsun. Değişik bir tabiat, hayat senin zihninde apayrı bir kıvılcım çakıyor; ötürüsıyla materyal toplamak açısından da mizahçı için, sanatçı için fazlaca kıymetli bir şey.

Amsterdam

Reklam çekimleri için New York’a gittiniz. Nasıl bir kent?

Orada kesinlikle görün söylemiş olduğiniz özel yerler var mı? New York dünyanın en hoş kentlerinden biri. Bir de sinemayla büyümüş bir çocuk olarak hayli sinemanın ortasında hissettiğim bir yer oldu. Bu bence farklı hoş. Bu sefer epeyce çalıştığım için çok gezemedim lakin örneğin beni New York’un birinci pub’ına götürdüler.

En ufak bir fırsat yakaladığınızda gitmeyi en epey tercih ettiğiniz yer neresi?

Yurtarasında İzmir, Çeşme; kesinlikle gidiyorum. Hatta yarın gideceğim. 1-2 günlüğüne hem konutla ilgili hem kendi işlerim var. Yurtharicinde Londra’yı, Amsterdam’ı, New York’u epey seviyorum. Bunlar en sevdiğim üç kent diyebilirim. Bir de Paris var… Çabucak bir yurtdışı imkânımız olsa, gitsek dediğim yerler bunlar.

Londra

Çeşme maceranız nasıl başladı?

BKM periyodunda bütün oyuncular bir otelde kamp yapıyorduk. Yılmaz Abi’nin de konutu vardı orada. Skeçlerimizi orada yazıyorduk, ötürüsıyla Çeşme’de bir arkadaş ortamımız vardı. Pandemide bütün tanıdıklarımız da oraya gidince bir anda samimi bir mahalle havası oluştu. Ben küçükken Mudanya’da yazlığımız vardı. Yazlık sorununu seviyorum. Daima bu biçimde sevdiğin beşerlerle bir ortada, sohbet, deniz… Çeşme o yazlık hissini devam ettiriyor.

Bebeğinizle seyahate çıktınız mı?

Bebeğimiz geçen sene haziranda doğdu, çabucak Çeşme’ye gittik. Orada yerleşik bir hayata geçtik. Çocuk için düzgündü, bahçede uyudu, ferah, havadar… Aslında biz de bu sene bakılırsaceğiz çocukla seyahati.

İbrahim Büyükak ve eşi Nurdan Beşen’in oğulları Aslan Oktay geçen yıl doğdu.

Ünlü arkadaşlarınızdan tatil yapmayı en sevdiğiniz üç favori isim…

Birincisi Oğuzhan Koç. Fevkalade bir tatil arkadaşıdır. Dünyanın en uyumlu insanıdır ve gezmeyi hayli sever. Âlâ tatil arkadaşı olmayan bir insan da Eser (gülüyor). Uyur, kalkmaz. Paris’e gittik Disneyland’a gelmedi. Lakin artık değişmiştir natürel, iki çocuğu var. Ben genelde bu arkadaşlarımla gidiyorum ya benim o denli epeyce tatile çıktığım insan yok.

‘Kitapsız tatil olmaz’

Bavulunuzdan eksik etmediğiniz beş eşya nedir?

Ayakkabılarıma ve tişörtlerime değer veriyorum, kesinlikle yedek 3-5 adet ayakkabı alırım. Çalışmak için tabletimi, bilgisayarımı alıyorum ve hepimizin en büyük sorunu şarj aletimi yanımdan ayırmıyorum. Ve benim için şayet olmazsa olmaz en değerli şey; kitap. En büyük eksiklik o ve birçok tatil yerinde kitapçı bulamıyorum.

Zeynep Güç ve İbrahim Büyükak, Four Seasons Otel’de buluştu.

Başınıza gelen unutulmaz anınız nedir?

En unutulmaz değil ancak birinci aklıma gelen şu: Bir gün Amsterdam’da yürürken bir hanımefendi yanıma geldi ve Hollandaca konuşmaya başladı. Ve alışılmış ki ben Hollandaca bilmiyorum. “İngilizce biliyor musun” diye sordum ve yanıt vermedi. daha sonra öteki bir hanımefendiye ‘gel gel’ diye el etti, gelen hanımefendi Türk. Geldi ve “Ben sizi fazlaca seviyorum” dedi. “E” dedim “Seviyorsan sen niçin gelmedin, Hollandalı arkadaşını yolladın?” “Ben utandım, onu yolladım” dedi. Bir kezinde de Almanya’da ayakkabı denerken satıcıya; “Bunun 44 numarası var mı” diye sordum. Satıcı tezgâha döndü, o ortada beni seven 4-5 gurbetçi arkadaş çığlık çığlığa üstüme gelmeye başladı. Satıcı geldi, kolumdan tutup “Bir şey mi çaldın” dedi. “Yok çalmadım” dedim. “Niye çığlık attılar” diye sordu. Dedim “Ben ünlüyüm”. “Ne iş yapıyorsun sen” dedi. “Komedyenim” deyince “Tamam bu biçimde” dedi. Tipime bakınca ‘Bu nasıl ünlü oldu’ diye düşündü ve aklına yatmadı. Sanırım komedyenim dedikten daha sonra olur dedi (gülüyor)…

İş için gittiğiniz kenti gezmeye vaktiniz oluyor mu?

Daha evvel aklınızın kaldığı yer oldu mu? Ona epeyce dikkat ediyorum. Yurtharicinde bir turnede, Münih’te uyuyakaldım, gezemedim kenti ve akşam sahneye çıktık, sonraki gün dönmek zorunda kaldık. Münih fazlaca aklımda kaldı. Genelde kesinlikle saatimi kurarım. Uykusuz kalmak kıymetine da o kenti kesinlikle cinslerim. Hatta sahneye çıkacaksam, hele ki ferdî bir performans yapıyorsak kenti gezer, insanlara kentle ilgili şeyler anlatmaya bayılırım. örneğin Almanya’da Düsseldorf’a bayılmıştım. Bence fazlaca hoş bir kent.

Rotaya karar verirken nelere dikkat edersiniz?

Evvelce yemek sıkıntısına dikkat ederdim; bilhassa sevdiğim arkadaşlarımın ikamet ettiği yerlere gitmeye çalışıyorum. Yurtharicinde da biroldukça yere gittim, orada da kültür ve sanatla iç içe yaşayan, Londra üzere New York üzere yerleri fazlaca seviyorum. Oralarda epey oyun izleyebiliyorum.

Hayal kırıklığı yaşatan kent oldu mu?

Çok havalı bir şey söyleyeceğim; Miami bence o kadar hoş değil, fazlaca abartılıyor. Miami’de bu biçimde göçmen konutları üzere stabil konutlar, hayli özenilmemiş geliyor bana. Natürel ki denizi, tabiatı şüphesiz hoş fakat ben baktığımda ‘’Of be, ne şehir’’ diyemedim. Miami’nin biraz fazla abartıldığını düşünüyorum.

Her gittiğin yeri, yemek yediğin restoranları paylaşmak artık çağımızın modası oldu. Bu hususta neler düşünüyorsunuz?

Influencer, YouTuber üzere işi bu olan kimseler var. Onlar koysun alışılmış. Ben daha keyfe ıstırap paylaşımlar yapıyorum. Yemek koymak bana hakikat gelmiyor.

‘5 tonluk tekneyi 5 kişi itmeye kalktık’

Tatilde başınıza gelen en makus olay nedir?

Miami’deyim, havalı havalı geziyoruz, bindiğimiz tekne bozuldu. Tekne kazara, deniz canlılarının korunduğu park alanına girdi, yosunlar motora takıldı ve durdu. Dedim ki bu tekneyi itebiliriz zira burası sığ. Tekniçin atladığım üzere denizkestanelerinin üstüne düştüm. Ayağımda bir sürü denizkestanesi dikeni; ama sıcağı sıcağına bir anda anlamadım. daha sonra merkeze gezmeye gittiğimizde birden yürüyememeye başladım. Sıhhat merkezleri kapalı o saatte. Sağ olsun bir arkadaşım, eski yöntem, iğnenin ucunu ısıtıp tüm denizkestanesi dikenlerini tek tek çıkardı. Tekneyi itelim diye bulduğum o mükemmel fikir iki günümü perişan etmişti. Buradan genç arkadaşlara söylüyorum okuldan kaçmayın, fizik ve matematik öğrenin. daha sonra bizim üzere 5 tonluk tekneyi 5 kişi itmeye çalışırsınız.

‘Los Angeles, Küba , Venezuela ve Brezilya’yı merak ediyorum’

En hayli nereyi görmek istiyorsunuz? örneğin Los Angeles’a hiç gitmedim, orayı fazlaca merak ediyorum. Küba’yı, Venezuela’yı, bir de Brezilya’yı da merak ediyor ve görmek istiyorum. m Okuyuculara nereleri önerirsiniz? Tatil beldesi olarak Kaş’ı fazlaca seviyorum. Bir tek pandemi periyodunda Kaş’a gidemedim, Çeşme’deydim. Zira daha kente yakın, hastaneye yakındı; korkuyorduk bu biçimdelar. Maç izlemeye Trabzon ve Rize’ye gittim. Bence Türkiye’nin gastronomi manasında en acayip kentlerinden biri Trabzon. Olağan ki Güneydoğu da Doğu da epeyce hoş lakin bence Trabzon ve Rize olağanüstü lezzetlerin olduğu yerler.