Doğal bitüm nedir ?

ZiRDeLi

Active member
Dogal bitum, komur tabakalarndan elde edilen, karbonhidratlar ve bitumlu maddeler iceren malzemedir. Dogal bitum, parlak renkli, cok esnek ve ozellikle yuksek scaklklarda eriyen bir katk maddesidir. Bitum, cesitli malzemelerin bir araya getirilmesiyle uretilen bir karsmdr. Dogal bitum, cogu zaman asfaltn kalc ve dayankl olmasn saglamak icin kullanlr.

Dogal Bitumun Yaps

Dogal bitum, komur tabakalarndan ckarlan cok kucuk bir malzemedir. Bir bitum karsm, dogal bitumun %70'inden fazlasnn karbonhidratlar, yaglar, aseton ve benzeri maddelerden olusan kompleks bir molekul yaps icerdigi soylenmektedir. Bitumun kalan ksm %30'a yakn bir oranla bitumlu maddelerden olusmaktadr. Bu bitumlu maddeler, asfaltn yapsnn ozelliklerini belirleyen maddelerdir.

Dogal Bitumun Kullanm

Dogal bitum, cogunlukla yol ve bina insaatlarnda kullanlan asfaltn kalc ve dayankl olmasn saglamak icin kullanlr. Bitum, asfaltn kaygan olmasn saglamak ve szdrmazlgn artrmak icin kullanlr. Dogal bitum ayrca asfaltn direncini artrmak icin de kullanlr. Asfalt, dogal bitum ile karstrldgnda, cok daha yuksek scaklklara dayanabilir ve daha kalc hale gelir. Dogal bitum ayrca betonarme yaplarn korunmasnda da kullanlr.

Dogal Bitumun Faydalar

Dogal bitum, yol ve bina insaatlarnda oldugu gibi, cogu alanda kullanlmaktadr. Bitum, cogu zaman su gecirmez katk maddesi olarak kullanlr. Cogu zaman bitum, karayolu ve demiryolu projelerinde kullanlr. Dogal bitum, su gecirmez bir katk maddesi olarak kullanldgnda, yaplarn daha uzun sure korunmasn saglar. Ayrca dogal bitum, asfaltn daha dayankl ve yuksek scaklklara dayankl hale getirilmesinde kullanlr. Dogal bitum ayrca, cevreyi kirletmeyen bir urundur.