“Doğu Almanya 40 yılda yetişemez”

Nicea

New member
Almanya'nın durumu iyi değil; en azından ekonomik büyüme ve rekabet gücü açısından. Pek çok politikacı artık bunu kabul ediyor; örneğin Thüringen Ekonomik İşler Bakanı Wolfgang Tiefensee (SPD). Doğu Alman Ekonomi Forumu oturum aralarında Berliner Zeitung'a verdiği röportajda “Almanlar gelecek konusunda kötümser” dedi.

SPD'li siyasetçi, Thüringen'de bazı yerel şirketlerin güçlü bir şekilde büyümesine rağmen, büyük şirketleri çekmenin zor bir iş olmaya devam ettiğini söyledi. Sonuçta Batı Almanya'daki genel merkez öylece Doğu'ya taşınamaz. Ancak Thüringen'de start-up'lar için koşullar “mükemmel”. Ancak Doğu Almanlar reformdan bıktı. Tiefensee bir röportajında Doğu Almanya'nın 40 yılını telafi etmek ve Doğu Almanya'yı, özellikle de Thüringen'i bir iş merkezi olarak daha cazip hale getirmek için ne yapılması gerektiğini açıklıyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Berlin gazetesi: Bay Tiefensee, daha büyük şirketlerin ilgisini çekmek için Thüringen'de ne olması gerekiyor?

Derin göl: Öncelikle mevcut firmalarımızı kademeli olarak büyüyebilmeleri için güçlendirmeyi hedefliyoruz. Sadece Carl Zeiss ya da Jenoptik'ten bahsetmiyorum. Thüringen'den çıkıp boyut ve güç olarak büyüyen şirketler var. Onları sadece bir değer zincirinin halkası olarak değil, aynı zamanda Thüringen'de önemli kararlar alabilmeleri, yüksek kaliteli işler yaratabilmeleri ve araştırma departmanları kurabilmeleri için uygun hale getirmemiz gerekiyor.

Hangi şirketlerden bahsediyorsunuz?

Merbelsrod'daki NIDEC GPM, Jena'daki dotSource veya Nordhausen'deki Maximator Hydrogen gibi şirketler gerçek Thüringen “büyümeleridir”, yani kendi başlarına büyüyen ve büyüyen güçlü oyunculardır. Ama oraya yerleşen yeni şirketler de var. Rolls-Royce ve Lufthansa'nın türbin jet motorlarının bakım ve onarımına yönelik ortak girişimi olan N3 Engine Overhaul'dan bahsediyorum. 2007 yılında Thüringen'de kuruldu. Ancak tabii ki CATL özellikle ilgi odağı.

Doğu Almanya'nın ekonomik potansiyeli: “mükemmel”

Bununla birlikte Alman şirketlerinin çoğu Batı Almanya'da bulunmaktadır. Bu değişebilir mi?

Yavaş yavaş oluyor ama mümkün. Örneğin 1961'de Duvar'ın inşa edilmesinden ve Siemens'in Münih'e taşınmasından sonraki tarih o kadar kolay tersine çevrilemez. Genel merkez Kuzey Ren-Vestfalya, Aşağı Saksonya, Baden-Württemberg ve Bavyera'da büyüdü; onları öylece Doğu'ya taşıyamazsınız. Dolayısıyla teknolojinin yeni alanlarında adım adım büyüyen şirketler yaratmak önemli olacak. Strateji bu olmalı.

Doğu Almanya'nın ekonomik potansiyeli nedir?

Arazi mevcudiyeti ve altyapı açısından doğudaki koşullar hâlâ mükemmel. Yüksek vasıflı uzmanlarımız, elinde pek çok araç bulunan bir ekonomik kalkınma ajansımız var ve başlangıç koşulları mükemmel. Ancak sonuçta Doğu Almanya'nın -ya da bir bütün olarak Almanya mı demeliyim- temel konularda daha rekabetçi hale gelmesi önemli. Bunlar enerji maliyetleri ve vergi yükü, risk sermayesi eksikliği ve aşırı bürokrasidir. Avrupa ve dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında hâlâ azaltılması veya telafi edilmesi gereken rekabet dezavantajları bulunmaktadır. O zaman Almanya yeniden daha çekici hale gelecek ve Thüringen de bundan faydalanacak.

©TMWWDG

Kişiye

Wolfgang Tiefensee (SPD) 4 Ocak 1955'te Gera'da doğdu.

Kısa bir arayla 2014 yılından bu yana Thüringen Ekonomik İşler, Bilim ve Dijital Toplum Bakanı olarak görev yapmaktadır.

1998'den 2005'e kadar Leipzig Belediye Başkanı ve 2005'ten 2009'a kadar Federal Ulaştırma, İnşaat ve Kentsel Gelişim Bakanı ve Merkel I Kabinesinde Yeni Federal Devletler Federal Hükümet Komiseri olarak görev yaptı. 2012'den 2014'e kadar Federal Meclis'teki SPD parlamento grubunun ekonomi ve enerji politikası sözcüsü olarak görev yaptı.

Thuringia'da turizm ekonominin gösterisini mi çalıyor?

Güçlü şirketlerin, seçkin üniversitelerin ve araştırma enstitülerinin yanı sıra bir turizm destinasyonu olarak Thüringen'in de tanıtımını yapıyoruz. Bunlar çelişki değil, birbirini tamamlıyor. Dört varış noktamızı seyahat destinasyonu olarak sergiliyoruz: Weimar, Erfurt, Eisenach ile Wartburg ve Rennsteig. Ancak Thüringen sadece turizm olanaklarıyla puan kazanmıyor. 1990'ların başındaki sanayisizleşme aşamasından sonra eyaletimiz, Kuzey Ren-Vestfalya, Aşağı Saksonya ve Hessen gibi federal eyaletleri geride bırakarak, 1000 kişi başına düşen endüstriyel iş sayısı açısından sıralamada önemli ölçüde yükseldi. Kişi başına gayri safi yurt içi hasıla ve çalışan başına işgücü verimliliği yüzde 16 oranında büyüyerek ulusal ortalamanın oldukça üzerine çıktı. Brüt katma değerin yüzde 22'lik sanayi payı ile doğunun sanayi ülkesiyiz. Ancak Doğu Almanya'nın 40 yılını 40 yılda telafi etmek mümkün değil. Bu uzun bir süreç. Büyük çaba ve azim gerektirmeye devam edecek. Ve tesadüfen federal hükümetin ve AB'nin desteği.

Doğu Alman Ticaret Odası Başkanlarından açık mektup: “Kalıcı kriz modu”

Doğu Alman Sanayi ve Ticaret Odası başkanları Şansölye'ye yazdıkları açık mektupta “kalıcı bir kriz modundan” bahsetti. Bu konudaki fikriniz nedir?

Dayanıklılık konusunda iyi bir konumdayız. Thüringen ekonomisinin küçük ölçekli doğası, büyük şirketlerinden daha olumsuz etkilenen federal eyaletlere kıyasla, örneğin tedarik zinciri sorunları durumunda, krizleri çok daha istikrarlı bir şekilde atlatabileceği anlamına geliyor. Ancak bu kriz tarzının yarattığı zorluklar yalnızca Doğu Almanya ekonomisi için değil, tüm Almanya için çok büyük. Almanya'nın ekonomik büyümesine diğer Avrupa ülkeleriyle ilişkili olarak bakarsanız, Almanya'nın durumunun iyi olmadığını görürsünüz. Ne yazık ki bu durum Thüringen'i de etkiliyor.

Sorunlar tam olarak nerede?

Enerji geçişine hakim olmalıyız ancak bu süreçte rekabet gücümüzü veya bulunduğumuz konumun çekiciliğini kaybetmemeliyiz. Dijitalleştirme konusunda yeterince ilerleme kaydedemiyoruz; bu, fiber optik altyapısının genişletilmesinin yanı sıra yönetim için de geçerli. Yüksek elektrik fiyatları, yüksek vergiler, vasıflı işçi eksikliği; ideal konumda değiliz. Bu nedenle rekabette geride kaldık.

Listelediğiniz sorunlar diğer Avrupa ülkelerini de etkiliyor değil mi?

Almanlar genel olarak gelecek konusunda oldukça düşünceli ve karamsar. Bu durum diğer AB ülkelerinde bu kadar belirgin değil. Mesela İskandinav ülkelerini düşünüyorum. Öresund bölgesine yaptığım bir heyet gezisi sırasında, iklim değişikliğiyle kararlılıkla mücadele etme konusunda temel bir iyimserlik olduğunu fark ettim. Burada daha şüpheciyiz. Almanlar oldukları gibi olduklarından, siyasetin kabulü teşvik etmede özellikle etkili olması gerekir.

Örnek öğrenci rolünü üstlenmeyi seviyoruz
Wolfgang Tiefensee, Thüringen Ekonomi Bakanı

Alman tam olarak nasıl biri?

Benim izlenimim şu ki, enerji dönüşümü söz konusu olduğunda sadece teknoloji lideri olmak istemiyoruz, sadece teknoloji ve ürün ihraç etmek de istemiyoruz. AB düzenlemelerini sıkılaştırmak veya AB hedeflerini aşmak isteyen örnek öğrenci rolünü üstlenmeyi seviyoruz. Burada biraz daha gerçekçi olmak, öncelikle neyin yapılabilir olduğuna bakmak ve şirketlere, ekonomiye ve nüfusa aşırı yük getirmemek, siyasi yönergelerin ve kararların kabulünü artıracak ve daha etkili olacaktır.

Bunalmaktan bahsederken: Doğu Almanya nüfusunun memnuniyetsizliğinin sorumlusu hangi sosyo-ekonomik nedenler?

Genel bir belirsizlik hissi var. Doğu Almanların dönüşüm tecrübesine sahip olduğu söyleniyor; 1990'dan önce ve sonra bu dönüşüm sürecinin şekillenmesine bizzat ben katkıda bulundum. Ancak pek çok insan reformdan biraz yoruldu. Yalnızca Doğu'da değil, birçok insan “Yine dönüşüm, reforma benziyor ve sonuçta bu sadece cüzdanımdaki bir başka düşüş” diye düşünüyor. Özenle inşa ettikleri refahın sürdürülüp sürdürülemeyeceğinden emin değiller. Doğu Almanya'da neredeyse hiç servet yastığı, yani miras veya mal varlığı yok. Ve insanlar kıt kanaat geçinme eğiliminde oldukları için geleceğe endişeyle bakıyorlar: Benim param neye yetecek, emekli maaşım nasıl olacak, çocuklarım benden daha iyi durumda olacak mı? Ekonomik kriz ve kendi hayatlarının geleceğine dair belirsizlik büyük rol oynuyor. Yaşamın gerçekliği ve korkular sihirli bir şekilde yok edilemeyeceği için toplum ve siyaset, dönüşümün olumlu sonuçlarını vurgulamalı ve aynı zamanda yaşamdaki kesintileri etkili bir şekilde hafifletmelidir.

Thüringen'de yaklaşan eyalet seçimlerine ilişkin görünüm

Thüringen'deki eyalet seçimlerinin hangi sonucu belirsizliği ortadan kaldırabilir?

İstikrarlı çoğunluğa ve yeterli güce sahip bir hükümetin kurulabileceğini umuyorum. Ekonomik akıl, sosyal istikrar ve çevreye karşı sorumluluk üçlüsünü akılda tutmalıdır. Kişisel olarak bakanlığımın mevcut yapısının, yani işletme, bilim ve araştırma birleşiminin devam etmesini de isterim. Thüringen'in başarı şansı, iyi maaşlarla iyi işler ve daha sonra iyi emeklilik maaşları sunan güçlü, dayanıklı, orta ölçekli bir ekonomiye sahip olmamızda yatıyor. Araştırmaları sadece orada değil sanayide de yaygınlaştırmamız, yeni start-up'ları ve teknoloji ihracatını mümkün kılmamız gerekiyor. Gelecekte de küresel pazarlar bulacak ve dünyayı biraz daha yaşanabilir kılacak bir şeyler icat etmeye devam etmek istiyoruz. Ancak ekonomik olarak Alman topraklarına çekilmek isteyen bir hükümetin uzun vadede var olmasına izin verilemez.

AfD'den bahsediyorsunuz: Partinin oy alacağından mı endişeleniyorsunuz?

Umarım bu olmaz. Ezici çoğunluk, ekonomik açıdan zarar verici bu ulusal “dört duvar” arasına çekilmeyi, dışlanmayı ve aşağılanmayı istemiyor. Buradaki insanlardan sağduyu ve öngörü bekliyorum. Ancak pek çok kişinin “yukarıdakileri” gösterme arzusu aşikar. Bunu çok ciddiye almamız gerekiyor.

İyi bir sonuç ne anlama geliyor?

AfD dışındaki partilerin güçlü olması, güçlü kalması ve istikrarlı bir hükümet kurma fırsatına sahip olması.

Röportaj için teşekkürler.

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazmaktan çekinmeyin! brifing@Haberler