Doğum denetim hapını başka ilaçlarla kullanmak ziyanlı mı?

Sinsinati

New member
Doğum denetim hapını başka ilaçlarla kullanmak ziyanlı mı? Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer doğum denetim ilaçları ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Sönmezer, “Doğum denetim hapları, kimi ilaçlar ile bir arada kullanıldığında gebeliği tedbire tesiri azalabilir.” dedi.

Hekim Meral Sönmezer, Elele mecmuasına şu açıklamaları yaptı:

“Doğum denetim hapları çeşitlerine göre bireyden şahsa değişen tesirlere sahip olduğundan birtakım bayanların epeyce mutlu kalarak kullandığı ve yan tesirlerini yaşamadığı bir doğum denetim hapı, diğer bayanlarda birtakım yan tesirlere niçiniyet verebilmektedir. Kimi durumlarda kullanılması sakıncalı olan doğum denetim hapları, kullanılmaya başlamadan evvel bir bayan doğum uzmanı tarafınca yapılan gerekli denetimlerin akabinde şahsa özel olarak reçete edilmesi en sağlıklısıdır”

Doğum denetim haplarıyla birlikte kullanılan birtakım ilaçlar doğum denetim haplarının müdafaa muvaffakiyetini düşürebilirken, birtakım ilaçlar da östrojene bağlı oluşan yan tesirlerde artışa niye olabilir. Tıpkı biçimde doğum denetim hapları da kimi ilaçların tesirini azaltabilirler. Günlük hayatımızda sık sık kullanmamız gereken ağrı kesici, grip ilaçları, antibiyotik üzere ilaçlar, 10 günden daha kısa kullanıldığı vakit hapların tesirini azaltmazlar.

Kronik hastalıkların tedavisi için uzun vadeli ilaç kullanması kelam konusu ise kesinlikle hekiminizi bilgilendirmeniz gerekir. Bu tip durumlarda kullanacağınız ilacın dozunun ayarlanması, kimi vakit de doğum denetim sisteminizin değiştirilmesi gerekebilir.

“Mutlaka evvel bayan doğum uzmanına danışmalı”

Doğum denetim hapları, birtakım ilaçlar ile birlikte kullanıldığında;

Gebeliği tedbire tesiri azalabilir.
İlaçların kandaki seviyeleri etkilenebilir.
Adet dışı beklenmeyen kanamalara yol açabilir.
Bu niçinle doğum denetim hapı kullanmaya başlamadan evvel kesinlikle bir bayan doğum uzmanına danışmanız ve hekiminize kullandığınız ilaçları yahut bitkisel eserler hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.

Doğum denetim haplarının avantajları:

Sönmezer’e bakılırsa doğum denetim haplarının avantajları şu biçimde:

Tesirli bir doğum denetimi sağlar.
Endometrium (rahim) kanseri ve yumurtalık kanserlerine karşı korur.
Yumurtalık kistlerinin ve miyomların azalmasını sağlar.
Dış gebelik riskini azaltır.
Adetlerin daha sistemli olmasını sağlar ve adet öncesi gerginliği önler.
Adet kanamalarının ölçüsünü ve adet sancılarını (dismenore) azaltır.
Kansızlığın azalmasına yardımcı olur.
Sivilce, akne oluşumu ve tüylenmeyi azaltma tesiri vardır.

Doğum denetim haplarının dezavantajları:

Sönmezer, doğum denetim haplarının dezavantajlarını ise şu biçimde sıraladı:

Hapların kullanılmaya başlandığı birinci aylarda adet düzensizliği ve orta kanamalar görülebilir.
Damar tıkanıklığı riskini artırabilmektedir.
Pıhtı oluşumu riskini artırabilmektedir.
Safra kesesi rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Kimler doğum denetim hapı kullanmamalı?

Sönmezer, “Her gün tertipli bir biçimde tıpkı saatte alınması gerekir. Hapın alınmasının unutulması durumunda doğum denetim haplarının koruyuculuğu azalmaktadır. Ayrıyeten doğum denetim hapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı muhafaza sağlamayacağı için ek tedbirler alınması gerekir. Doğum denetim haplarının; 35 yaş üstü ve sigara kullanan bireylerde, kalp ve damar hastalıklarına sahip şahıslarda, yüksek tansiyon hastalarında, şeker hastalarında, karaciğer hastalarında, kan pıhtılaşması sorunu olanlarda, göğüs kanseri olan bireylerde kullanmasının uygun olmaması da bir diğer dezavantaj olarak gösterilebilir” dedi.