Dolandırıldığı için eşinin 3 yıldır konuşmadığı adam bir daha dolandırıldı!

Sinsinati

New member
Dolandırıldığı için eşinin 3 yıldır konuşmadığı adam bir daha dolandırıldı! Isparta’da yaklaşık 3 yıl evvel ‘Seni 45 milyon liralık servete ortak edeceğiz‘ diyen şahıslarca 89 bin 925 lira dolandırılan ve bu hadiseden daha sonra 50 yıllık eşi Dudu Duvar’ın (65) küstüğü Mehmet Duvar (71), bir defa daha ‘Sizi dolandıran şahısların izini sürüyoruz‘ palavrasına inandı ve bankadan krediyle çektiği 15 bin lirayı dolandırıcılara kaptırdı.

Aksu ilçesinde eşiyle mütevazı bir hayat süren 4 çocuk babası Duvar’ın ömrü 3 yıl evvel konutuna gelen tanımadığı 2 kişi niçiniyle değişti. ‘Tanrı misafiri’ olarak geldiklerini söyleyen, daha sonrasında defineci olduklarını anlatan kimliği belgisiz şahıslar, Duvar’a 45 milyonluk bir servete ortak edeceklerini söylemiş oldu. Bir gün Duvar’a ağzı kapalı, içerisinde 45 milyon lira bedelinde tarihi eser olduğunu söylemiş oldukleri toprak kap getiren 2 kişi, bu yapıtı saklamasını istedi. Şüphelilere inanan Duvar, varlıklı olma hayaliyle kabı sakladı.

Kent dışına giden 2 şüphelinin peyderpey istediği toplam 89 bin 925 lirayı havale yoluyla gönderen Duvar, dolandırıldığını anlayınca, yanına aldığı kelamda tarihi yapıtla polise başvurdu. Elindeki havale dekontlarını da veren Duvar, birinin sırf ismini bildiği H. ve A.Y. ile kabahat ortakları olduğu öne sürülen B.U.’dan şikayetçi oldu fakat isimli süreç beklediği üzere sonuçlanmadı. Evvel Eğirdir Cumhuriyet Savcılığı, daha sonra Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili takipsizlik sonucu verince çaresiz kaldığını belirten Duvar, bakanlığa kadar başvurduğunu lakin sonuç elde edemediğini söylemiş oldu.

Bir kere daha dolandırıcıların amacı oldu

Mehmet Duvar, yaşadığı olayın akabinde bir defa daha dolandırıcıların amacı oldu. Dün Duvar’ı telefonla arayan ve kendilerini polis olarak tanıtan kimliği bilinmeyen şüpheliler, ‘Sizi dolandıran şahısların izini sürüyoruz. Artık size vereceğimiz talimatları dikkatlice uygulayın’ diyerek, bankadan 15 bin TL kredi çekmesini istedi. Söylenenlere inanıp, bankadan parayı çeken Duvar, dolandırıcıların belirttiği hesaba havale etti. sonrasındasında şüphelilerin telefonuna tekrar ulaşamayan Duvar, dolandırıldığını anladı. Çabucak polise giden Duvar, şikayetçi oldu. Yapılan incelemede Mehmet Duvar’ın yatırdığı paranın Bursa’da S.A. tarafınca çekildiği belirlendi. Polis şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı.

“Para hesaba geçtikten daha sonra telefonu kapattılar, tekrar da ulaşamadım”

Evvelki dolandırıcılık hadisesinden dolayı hem maddi hem manevi olarak yıpranan Duvar başına gelen son olayı şöyleki anlattı:

“Pazartesi saat 14.00 sıralarında konutumda oturduğum esnada telefonum çaldı. Kayıtlı olmayan bir numaradan arayan şahıs ‘Ben polis merkezinden arıyorum. Sizi dolandıran şahısların izini sürüyoruz. Bu şahıslar sizin üzere 60 kişiyi dolandırıp trilyonlarca lirayı diğerlerinin hesaplarına aktarmış. Biz bu kapanan belgeyi başsavcının talimatıyla bir daha açacağız. Artık size vereceğimiz talimatları dikkatlice uygulayın’ dediler. Benden bankaya giderek 15 bin lira kredi çekmemi, bu paranın örtülü ödenekten alınacağını, benim hiç bir biçimde borçlanmayacağımı söylemiş olduler. Ben de istenilen krediyi çektim.

“Bu esnada telefonda birbirlerine ‘komiserim’, ‘başsavcım’ diye hitap eden 3-4 şahısla konuşuyordum. Bana telefonda ‘parayı çektin mi’ diye sordular. ‘Evet çektim’ deyince çabucak PTT önüne git orada ATM’ye yürü ve parayı vereceğimiz numaraya yatır. Biz dolandırıcıya tuzak kurduk. Artık o parayı çekerken suçüstü yakalayacağız’ dediler. Ben de denileni yaptım. Para hesaba geçtikten daha sonra telefonu kapattılar. tekrar da ulaşamadım. Bir kere daha dolandırıldığımı anlayınca çabucak polise gidip şikayetçi oldum. Para S.A. isminde birinin hesabına Bursa vilayetinde bir ilçeye gitmiş. Polisten bu bilgiye ulaştım.”

“Bir insan birebir delikten iki kere yılana elini ısırtmaz’ derler fakat ben akıllanmadım”

Yaşadığı dolandırıcılık olayından daha sonra ‘Paranı geri alırız’ diyen epeyce sayıda bireye de para kaptıran ve 100 bin lira ötüründa parasını kaybeden Duvar, bir daha dolandırıcıların amacı olmasından dolayı üzüldüğünü şu sözlerle tabir etti:

Bir insan tıpkı delikten iki defa yılana elini ısırtmaz’ derler lakin ben akıllanmadım. Bu adamlara nasıl kandım hala kendim bile inanamıyorum. O kadar borcum varken artık 15 bin lira ve faizi de üstüme yük olarak bindi. Ayda bin 500 lira taksitle bu parayı bankaya geri ödeyeceğim. Ben akıllanmam. Aklıma geldikçe kendimi parçalayasım geliyor”

3 yıldır konuşmadığı eşinin son olandan çabucak hemen haberi yok

Daha evvelki olay niçiniyle ortaları açılan ve 3 yıldır konuşmadığı eşinin son olandan çabucak hemen haberinin olmadığını, öğrendiği takdirde ortalarının daha da bozulacağını söyleyen Duvar, “Çok üzgünüm” dedi. (DHA)