“Düşüş Suratı Artabilir” Uzman, Altın Beklentilerini deklare etti!

Tr52Tr

New member
Döviz kurlarındaki artışa Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, spot piyasada ve VOB’da yaptığı satışlarla müdahale etti. Kurlar, birinci reaksiyon olarak sert düşse de kısa müddet daha sonra, yine eski düzeylerine geri döndü. Ons altın dolar cinsinden fiyatlandığı için döviz kuru müdahalelerinin gram altın fiyatına nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Mevzuya ait olarak Işık Menkul Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Örnek, gelişmeleri ve mümkün senaryoları kıymetlendiriyor. Biz de Kriptokoin.com olarak okuyucularımız için derledik.

“Altın için 1.763 doların altında günlük kapanış, düşüş suratını artırabilir”

Işık Menkul Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Örnek, enflasyon gerçeği ve buna bağlı alınacak aksiyonların takviminin yavaş yavaş netleşmesinin piyasalarda yeni istikrar düzeyler oluşturduğunu belirtiyor. “Önümüzdeki devirde hem paranın maliyeti artacak, tıpkı vakitte ölçüsü azalacak” diyen Cumhur Örnek, evvel portföy akımlarını önemseyen kimi gelişmekte olan ülke merkez bankalarının bu istikamette adım attığını tabir ediyor. GMY, Asya’da Çin hariç misal adımların olduğunu, son olarak da bu trende katılmak ismine ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu sinyali vermeye başladığını ve Avrupa Merkez Bankası’nın ise, çabucak hemen adım atmaya istekli görünmediğini söylüyor. Değerlendirmesine şu istikamette devam ediyor:

Bu finansal iklimde kaçınılmaz olarak dolar endeksi paha kazanmaya devam edecektir. Dolar endeksindeki bu güçlenmenin 97,90’a kadar devam etmesini bekliyorum. Kısa vadeli ABD tahvil getirisinin yüzde 0,60’ın üstüne çıkması bu görüşümü destekliyor.

Cumhur Örnek’e bakılırsa, salgın periyodu uygulanan para ve mali siyasetler altında yükseliş için gerekli yeri hazırlamıştı, fakat, long konumlardaki vakte yayılan birikme, mahallî para ünitesi cinsinden altının nazaranceli daha değerli hale gelmesi ve kripto varlıklara duyulan ilginin artması altını biraz düşürdü. Uzman, değerlendirmesini şu tabirlerle bitiriyor:

Altın biriktiren merkez bankaları da kendi para ünitelerini savunabilmek için satışa geçmesi ve/veya geçme mümkünlüğü kısa devirli yükselişlerin önüne geçti. Bu ortaya koyduğum temel faktörlere paralel, altında 1.800-1.825 dolara olan yükselişlerin satış fırsatı olarak görüldüğü bir piyasa dinamiğinin oluşmasını bekliyorum. 1.763 doların altında günlük kapanış, düşüşün suratını artırabilir.