Ehliyet almak için 76 yaşında okuma yazma öğrendi

Sinsinati

New member
Ehliyet almak için 76 yaşında okuma yazma öğrendi Giresun’un Bulancak ilçesinde yaşayan 76 yaşındaki Hikmet Karaahmet ehliyet alabilmek için okuma yazma öğrendi.

Birinci kademe okuma yazma kursunu muvaffakiyetle tamamlayan Hikmet Karaahmet, ikinci kademe okuma yazma kursuna da katılarak evvel ehliyet, daha sonra da bir otomobil sahibi olmak istediğini söylemiş oldu. Karaahmet, “Okumak, yazmak daima öğrenmek istemiştim. Bu fırsat geçince değerlendirdim. Çok rahat okuma yazma öğrendim. Bir çocuğum ve 3 torunum var. Çocuğumu okuttum, torunlarım da okuyorlar. Onlar da okuma yazma öğrenmeme daima yardımcı oldular. Halk Eğitim Merkezi’ndeki hocalarımız da özveriyle, sabırla epey ilgilendiler ve okur-yazar olmama benim kadar sevindiler.” dedi.

Karaahmet şu tabirleri kullandı:

“Allah müsaade verirse 2. kademe okuma yazma kursuna da katılacağım. Maksadım yalnızca bunlarla hudutlu değil; ehliyet almak istiyorum, daha sonra da 1975 model otomobil alıp kullanmak istiyorum. Nostaljik otomobilleri seviyorum, herbiçimde bizim gençliğimizi hatırlatıyorlar. Bir de paramız o model otomobillere kâfi. Ben de aslına bakarsan çorap satarak geçimimi sağlıyorum. Gençler, yaşlılar benim yaşımda olanlar kendilerini konuta kapatmasınlar, hayallerinin peşinden koşsunlar. Okuma yazma öğrenmek, epey şey öğrenmek demektir. Okuma yazma bilmeyen gençlere, yaşlılara tavsiye ediyorum. 80 yaşında bile, öğrenmek isteyen öğrenebilir. Öğretmenlerimiz elinden geleni yapıyorlar, biz niye meskene kapanalım?”

Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Yasemin Yılmaz, “Kursiyerimiz Hikmet Nine ile 2 aya yakın birlikte çalışıyoruz. 76 yaşında bulunmasına karşın, kursumuza başladığından beri geliyor ve öğrenme dileğiyle dolu. Azimle çalışarak okuma yazmayı öğrendi ve bu başarısı ile hem kendini birebir vakitte biz kurs hocalarını keyifli etti. bu biçimde olaylarda kurslarımızın ne kadar faydalı olduğunu görüyorum ve çalışma isteğim bir kat daha artıyor. Genç kursiyerlere de örnek oluyor.” açıklamasını yaptı.

Bulancak Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Ekizoğlu da yaptığı açkılamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Emine Erdoğan okuma yazma seferberliği çerçevesinde, bu yıl da ‘Nerede kalmıştık’ eğitim projesiyle açtığımız okuma yazma kurslarına kayıt yaptıran Hikmet Hanım muvaffakiyetle kursu bitirdi, öğretmenimize teşekkür ederim. Azmiyle bu belgeyi almaya hak kazandı.” sözlerini kullandı. (İHA)