Elektrik sağlayıcısı müşterileri bir euro “rahatlatıyor” mu? Yeni Vattenfall mektupları kızgınlığa neden oluyor

Nicea

New member
Ev
İşletme
Elektrik sağlayıcısı müşterileri bir euro “rahatlatıyor” mu? Yeni Vattenfall mektupları kızgınlığa neden oluyor

Elektrik fiyat freni 1 Mart’ta yürürlüğe giriyor ve sağlayıcılar şimdiden yeni indirimle mektuplar göndermeye başladı. Neden birçok müşteri sadece bir avro daha az ödüyor?

Liudmila Kotlyarova

Vattenfall'daki Lichterfelde kombine ısı ve enerji santrali: Doğal gaz bazlı gaz ve buhar türbini kombine ısı ve enerji santrali, Berlin'in güneyine elektrik ve merkezi ısıtma sağlıyor.

Vattenfall’daki Lichterfelde kombine ısı ve enerji santrali: Doğal gaz bazlı gaz ve buhar türbini kombine ısı ve enerji santrali, Berlin’in güneyine elektrik ve merkezi ısıtma sağlıyor.Jochen Eckel/imago

Bunlar Aralık ayında kararlaştırıldı ve nihayet 1 Mart’tan itibaren geriye dönük olarak Ocak ve Şubat’a kadar uygulanacak: elektrik ve gaz fiyat frenleri. İlkeleri, enerji tedarikçilerinin müşterilerinin tahmini tüketiminin yüzde 80’ini önemli ölçüde daha düşük bir fiyattan ve kalan yüzde 20’sini de cari fiyattan faturalandırmasıdır. Aradaki fiyat farkını Alman devleti ödüyor.

Federal hükümetin mantığına göre Almanya’da son bir yılda ve 1 Ocak 2023’ten bu yana çeşitli fiyat artışlarını kabul etmek zorunda kalan tüketicilerin içini rahatlatmak gerekiyor. Müşteriler, son zamanlarda yalnızca bir veya en fazla birkaç avro daha az ödeyeceklerini öğrendiklerinde daha da hayal kırıklığına uğruyorlar.

Sahra Wagenknecht: Çok korkan Ukraynalı kadınlardan e-postalar alıyorum

Sahra Wagenknecht: Çok korkan Ukraynalı kadınlardan e-postalar alıyorum

Elektrik fiyat freni: 90 Euro yerine, bir müşteri artık 89 Euro ödemek zorunda

Vattenfall’ın Berlin’deki müşterileri şu anda onları hayal kırıklığına uğratan mektuplar alıyor. Berliner Zeitung’un öfkeli bir müşterisinin yazdığı gibi, elektrik fiyatı freni sırasında kesintinin “bir euro gibi rekor miktarda” düşürüldüğü açıklandı. Bir durumda, elektrik için ayda 90 avro yerine 89 avro ödemek zorunda kalacak. Eskiden ayda yaklaşık 113 avro ücretlendirilen Berlin’den başka bir Vattenfall müşterisinin artık yalnızca 110 avro ödemesine “izin veriliyor”. Haftalarca “birçok iyi maaş alan politikacı, memur ve elektrik şirketi vatandaşlara nasıl yardım edecekleri konusunda beyinlerini harap ettikten” sonra, insanlar kendilerine nasıl oluyor da sonunda sadece bir avro veya birkaç avro çıkabiliyor diye soruyorlar.

İlk bakışta skandal gibi görünen şey, özellikle düşük tutulmamış bir fiyat freninin mantıklı bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Çünkü bu sadece elektrik tüketiminin yüzde 80’i için elektrik fiyatının kWh başına 40 sente düşürülmesini sağlıyor. Berlin’in temel elektrik tedarikçisi Vattenfall’da, temel elektrik arzındaki çalışma fiyatı, 1 Şubat’taki son artıştan sonra kWh başına sadece 41,41 sent. Daha önce, elektrik fiyat frenine karar verildiğinde, Vattenfall’daki enerji fiyatı hala kWh başına 33,12 sentti.

“Yalnızca daha yüksek tüketim fiyatına sahip müşteriler yararlanır”

Bu nedenle Vattenfall, yalnızca temel hizmetteki kesintileri ayarlama kararını savunuyor. Berliner Zeitung’dan Vattenfall sözcüsü Christian Jekat, “Temel tedarikte kWh başına 41,41 sentlik bir çalışma fiyatı ve kWh başına 40 sentlik bir fiyat freni ile, indirim üzerindeki etkisi elbette küçük” dedi. “Müşteriler bu nedenle çok uzun süredir uygun fiyatlarımızdan yararlanıyor. Örneğin, çalışma fiyatı 58.20 cent/kWh olan Berliner Stadtwerke bizden yaklaşık yüzde 40 daha pahalı” dedi.

Ancak, yaklaşık on iki ay boyunca fiyat garantisi istiyorsanız, Vattenfall’da daha fazla ödersiniz. Christian Jekat, elektrik fiyat freninden yararlanacak müşterilerin, tüketim fiyatı elektrik fiyat freninin üzerinde olan müşteriler olacağını özetliyor. “Tüketim fiyatı elektrik fiyat freninin altındaysa bir şey değişmez.”

Elektrik fiyat freninin uygulanmasında birçok pratik engel

Eğer federal hükümet fiyat frenini daha düşük tutsaydı, devlet veya temelde vergi mükellefleri sonunda enerji tedarikçilerine daha fazla geri ödeme yapmak zorunda kalacaktı. Elektrik fiyat freninin kısmen elektrik şirketlerinin fazla karlarının sıyrılarak finanse edilmesi planlansa da, bunun ne ölçüde işe yarayacağı henüz belli değil.

Vattenfall sözcüsünün ayrıca bildirdiği gibi, yardım tedbirinin fiili fiyat etkisi, bir sonraki normal faturada 1 Ocak’tan itibaren geriye dönük olarak rapor edilecektir. Bu nedenle müşteriler, indirimi bir euro azaltmaktan biraz daha fazla tasarruf edebilirler. Sözcü, pratik engellere işaret ederek, Vattenfall’ın devletin fiyat farkını zamanında karşılamasını bekleyip beklemediği sorusundan diplomatik bir şekilde kaçındı. Tüm engeller çözülene kadar yanıt haftalar alacak.

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! briefe@Haberler