Elektrikli otomobillerin sağlığa zararı var mı? Tesla sürücüsü alarmı çalıyor

Nicea

New member
Bir Tesla sürücüsünün Habersu şu sıralar sosyal medya platformu Instagram'da viral oluyor. Bu filmde elektrikli otomobil üreticisini göreve davet ediyor. Amerikalı, şu anda 64 milyonun üzerinde izlenme sayısına sahip olan Habersunda, “2021'de sağlığımı ne kadar etkileyeceğini bilmeden bir Tesla satın aldım” yorumunu yaptı.

İki buçuk yıl boyunca elektrikli araba kullandıktan sonra aşırı yorgunluk, köprücük kemiğinde ve boynunda zayıflatıcı ağrı, burun kanaması, mide bulantısı ve saç dökülmesi yaşadığını bildirdi. Sorunları bildiren tek kişi o değil. Tesla Motor Club forumunda şu anda Tesla araçlarının klimalarından küf geldiğine dair raporlar var. Sorun ne kadar büyük ve neyle bağlantılı?

Omuz ve boyun ağrısı: ayarlanabilir koltuk başlığı yok

Kadının Instagram'da 20.000'den fazla takipçisi var, profilinde bütünsel sağlık ve zindeliği teşvik ediyor, beş yıldır bitki temelli bir yaşam tarzı yaşıyor ve otoimmün bir hastalıktan doğal olarak iyileştiğini söylüyor. Başlıkta Tesla'yı detaylı bir şekilde eleştirdi: Yorgunlukla başladı ama zamanla daha da kötüleşti.

İki saatlik araba yolculuğunun ardından, “Alışverişten eve geldim ve arabayı boşaltmadan önce 20 dakika yatakta yatmak zorunda kaldım” diyor. İlk başta hiçbir şey düşünmedi. Ancak annesiyle birlikte normal bir arabada yaptığı uzun yolculuklardan sonra bir şeylerin ters gittiğini fark etti; sonuçta sonrasında kendisini normal hissettiğini söylüyor.

Ayrıca yaklaşık bir yıl önce başlayan omuz ve boyun ağrısını da bildiriyor. Bunun koltukların şeklinden ve aynı zamanda sürücüyü kavisli üst sırt ile öne bakan boyun pozisyonuna zorlayan ayarlanamayan koltuk başlığından kaynaklandığından şüpheleniyor. Aslında Tesla Model S, Model 3, Model X ve Model Y'nin kılavuzunda ön koltukların ayarlanamayan entegre koltuk başlıklarına sahip olduğu belirtiliyor.

Etkileyici yorumlarda çok fazla onay aldı. Bir kullanıcı Tesla için çalıştığını ve pillerin son derece zararlı olduğunu yazdı. Kendisi, yüzlerce Tesla'nın sürülüp şarj edildiği depoda aylar geçirdikten sonra hastalandığını iddia ediyor. “Tesla'dan ayrıldım ve birkaç ay sonra kendimi normal hissettim” diyor.

E-mobilite uzmanı: Sorun Tesla'da değil

Berliner Zeitung'un sorusu üzerine e-mobilite uzmanı Wulf Schlachter, “Bu, bakımı kötü yapılmış bir klima sistemine benziyor” diyor. Şarj altyapısının inşası ve işletilmesinde uzmanlaşmış küresel bir şirket olan DXBe Management'ın kurucusu ve genel müdürüdür. “Sonra püskürtme uçları arabanın iç kısmına küf kokusu üflüyor” diye devam ediyor.

Koku, sisteme yerleşmiş bakteri, mantar, virüs ve diğer mikroorganizmalardan kaynaklanır. Schlachter'a göre bunlar arabanın içinde yayılıyor ve gerçek bir sağlık riski oluşturuyor. Belirtiler arasında en azından gözlerde sulanma, boğaz kuruluğu, öksürme ve hapşırma yer alır.

Ancak Schlachter, bunun “yalnızca” Tesla'nın hatası olmayan genel bir sorun olduğunu da vurguluyor. “Tesla'nın araçlarında zehirli maddeler kullandığını düşünmüyorum” diyor. Sonuçta maliyet nedeniyle klima bakımını yapmayı atlayıp arabasını nemli ortamlarda veya sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda dışarıda biraz daha uzun süre park etmeleri müşterinin hatasıdır.

Aslında genel bir sorun gibi görünüyor. Araçtaki klimanın hoş olmayan bir kokusu varsa, bu kabin filtresinde küf oluştuğunu gösterebilir. Auto Club Europe (ACE), filtrenin yılda bir kez veya en geç tuhaf koktuğunda değiştirilmesini önerir. Pek çok atölye zaten filtreyi yıllık muayene sırasında değiştiriyor.

Tesla Model S'in sahibi klimayla ilgili sorunları bildirdi

Bununla birlikte, Tesla sürücüleri arasında bu tür sorunlara giderek daha fazla rastlandığı görülüyor. Platformda kendisini Tesla Model S'in “tamamen otonom test cihazı” olarak tanımlayan ve kendi deyimiyle dürüst, düzenlenmemiş Haberlar ve canlı sürüşler paylaşan X kullanıcısı Miss Jilianne de geçen yıl Aralık ayında klimadan şikayetçi olmuştu. . Aracın içini temiz havayla değil, pis kokulu havayla doldurur.

391 dolar çünkü Tesla, kokan ve kabini küf sporları gibi kokan şeylerle dolduran bir HVAC'a sahip bir araba tasarladı. 2 yıl önce bu araba için 119.000 dolar ödemiştim ama ailemin ve benim akciğerlerimize küf sporları enjekte edileceğini bilmiyordum. BAKIM DÜŞÜNMESİ YOK!
🤬
pic.twitter.com/kCbAhph7yt

— Bayan Jilianne (@MissJilianne) 21 Aralık 2023
Tesla Motor Club'ın web sitesinde bir araç sahibi, “havalandırma deliklerinden gelen küf kokusundan” şikayetçi. Başka bir kullanıcı, bazı bölgelerde klimadan kaynaklanan yüksek nem ve yoğuşmanın içeride küf oluşmasına neden olduğunu açıklıyor.

Videosu şu anda viral olan Amerikalı kadının Tesla arabasını kullandığından beri neden daha fazla burun kanaması yaşadığı hala belirsizliğini koruyor. Uzun yolculuklarda aniden hissettiği mide bulantısının yüksek radyasyon seviyesinden kaynaklandığını açıklıyor ve artık uçarken de hasta hissettiğini yazıyor.

Dünya Sağlık Örgütü bilgi eksikliğini kabul ediyor

Elektrikli araçlar öncelikle çalışma sırasında ve araçları şarj ederken elektrik ve manyetik alanlar üretir. Birkaç yıldır Federal Radyasyondan Korunma Bürosu (BfS), elektrikli bir otomobilin yolcu bölmesinde hangi elektromanyetik alanların oluşturulduğunu, radyasyonun ne kadar yüksek olduğunu ve bunun insan sağlığı açısından ne gibi riskler oluşturduğunu araştırıyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Ancak çalışmalar, alternatif (elektrikli) tahrik sistemlerinin gelecekte nüfusun şu anda geleneksel araçlara kıyasla daha yüksek manyetik alanlara maruz kalmasına yol açıp açmayacağı konusunda genel bir açıklama yapamıyor. Bir yandan alternatif tahrik sistemlerine sahip mevcut araç sayısı bunun gerçekleşmesi için hala çok az, diğer yandan ise geleneksel araçlardan sistematik olarak toplanan ve temsili ölçüm verileri şu anda eksik.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı değerlendirmede, elektromanyetik alanların insanlarda baş ağrısı veya konsantrasyon güçlüğü gibi semptomları tetikleyebileceğine dikkat çekti. Ancak şu anda bu semptomlarla elektromanyetik alanlara maruz kalma arasında bir bağlantı olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte kuruluş, biyolojik etkilerle ilgili bilgi eksikliklerine dikkat çekiyor.

Bu arada fenomen, Tesla'sını beş ay önce sattı. O zamandan beri kendisinin ve kocasının semptomları ortadan kalktı.

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazmaktan çekinmeyin! brifing@Haberler