Emine Erdoğan: Bu güce inanır, el birliği yaparsak, gastrodiplomasi alanında yeni rekorlar kırabiliriz

Sinsinati

New member
Emine Erdoğan: Bu güce inanır, el birliği yaparsak, gastrodiplomasi alanında yeni rekorlar kırabiliriz Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türk mutfağının sağlıklı, klâsik ve atıksız taraflarıyla dünya mutfaklarında öncü bir yer edineceğini belirterek, “Bu güce inanır, el birliği yaparsak, gastrodiplomasi alanında yeni rekorlar kırabiliriz.” dedi. Erdoğan, “çevresinde toplandığımız sofralar, bizi birbirimize dost kılar. Atasözlerimizde bu tecrübeyi aktaran kaç hoş kelam vardır. ‘Bir kahvenin kırk yıl hatırı olması’, vefanın, sadakatin ve müsamahanın habercisidir” diye konuştu.

Emine Erdoğan, Anadolu’nun binlerce yıllık klasik yemek tanımlarının birinci sefer sağlıklı ve atıksız taraflarıyla dünyaya açıldığı “Asırlık Tanımlarla Türk Mutfağı” kitabının İstanbul Cam ve Billur Müzesi’ndeki tanıtım programında, bu biçimdesine heyecan verici bir projenin hayata geçtiğini görmenin hakikaten büyük memnunluk olduğunu söylemiş oldu.

Birbirinden kıymetli şefler ve akademisyenlerin fazlaca titiz bir çalışma yürüttüklerini, varlıklı mutfak külçeşidinin hak ettiği yeri bulması için büyük özveri gösterdiklerini bildiren Erdoğan, bu güzide yapıtın hazırlanmasında emeği geçen herkese, projeyi yürüten Kültür ve Turizm Bakanlığına, dayanak veren Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansına (TGA) teşekkürlerini sundu. Erdoğan, kitabın dünyanın değerli kütüphaneleri ve gastronomi raflarında yer alacağı üzere kültürel diplomasi alanında da yeni bir köprü olacağını lisana getirdi. Yemeği, “kültür”, “her toplumun ulusal kimliği”, “insanlar içinde irtibatı ve dostluğu pekiştiren en süratli yol” ve “duyguların taşıyıcısı” olarak tanımlayan Erdoğan, şu biçimde konuştu:

“Doğumdan düğünlere biroldukça özel anı yemek kültürümüzle taçlandırırız. etrafında toplandığımız sofralar, bizi birbirimize dost kılar. Atasözlerimizde bu tecrübeyi aktaran birçok hoş kelam vardır. ‘Bir kahvenin kırk yıl hatırı olması’, vefanın, sadakatin ve müsamahanın habercisidir. ‘Tatlı yiyip tatlı konuşmak’, mutfak külçeşidinin barışı tesis etmedeki gücünü söz eder. Geleneğimizde konuğa, yabancıya, yolcuya sofra kurmak, gönüller ortasına asılan bir köprüdür. İkram kültürümüz lisanlara destandır. bu biçimdesi bir ömür kültürüne sahip olduğumuz için sahiden epey şanslıyız.”

Emine Erdoğan, sofraların aile bağlarını güçlendirdiğini, dostluk bağlarını mayalayıp büyüttüğünü anlatarak, “Bayram sofralarının verdiği sevinci hangimiz unutabiliriz? Gurbette olduğumuzda, hiç bir şey memleket yemeğinin yerini asla tutmaz. Ekmeğin kokusu, hasretleri giderir. İşte tüm bu sebeplerle mutfak, globalleşen dünyada özel pozisyonunu koruyabilen az değerlerdendir.” tabirlerini kullandı.

“Türk mutfağı, asırlardan beri ocaktan tüten bir bilgelik birikimidir”

Bağlantının yıldızının parladığı bir çağ yaşandığına değinen Erdoğan, globalleşme ve bağlantı teknolojilerinin erişimi epeyce kolaylaştırdığını, kültürel alışverişin her insanın tecrübesi olduğunu, bu süreçte mutfağın hem bir bölüm tıpkı vakitte bir diplomasi aracı olarak kıymetli roller üstlendiğini kaydetti.

Emine Erdoğan, gastrodiplomasinin son senelerda tüm lisanlarda yerini aldığına dikkati çekerek, “Ulusal mutfak, toplumların yumuşak gücü olarak konumlandı. Bunun yanında, turizmin lokomotif bir kuvveti haline geldi. Metropollerde, etnik restoranlar bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Bu restoranlar birebir anda kültürel diplomasinin yürütüldüğü, yabancıların tanış olduğu yerlerdir. Bir araştırmada, farklı ülke mutfaklarına ilişkin yiyecekleri tüketenlerin yüzde 57’sinin kültüre dair görüşlerinin olumlu tarafta değiştiği saptanmış. Yabancı bir ülkeye ilişkin restorana gittiğinizde, o ülkenin kültürüne dair büyük bir içgörü kazanırsınız. Ben de bunu yurt haricinde çoğunlukla deneyim etmişimdir. ötürüsıyla lezzet dünyasında kendini ön sıralara yerleştirenlerin, tüm dünyanın kalplerini kazandıkları aşikardır.” diye konuştu.

Milletlerarası platformda, hem imaj oluşturma tıpkı vakitte marka haline gelmenin yolunun bir daha mutfaktan geçtiğini vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şu biçimde devam etti:

“Bu kapsamda Türk mutfağına baktığımızda, elimizde ne kadar güçlü bir potansiyelin olduğunu bakılırsabiliriz. Anadolu’da binlerce yıla yayılan ve biroldukça katmana sahip kadim bir tarihimiz var. Biroldukça medeniyetin doğumhanesi olmuş topraklarımızda, mutfağımızın da yüzlerce yıllık bir geçmişi var. Türk mutfağı, asırlardan beri ocaktan tüten bir bilgelik birikimidir. Her bir lokma, tarihi tecrübemizden ve inanç dünyamızdan muhtevalar taşır. Reçetelerimiz, insanın ruh ve vücudu içindeki hassas dengeyi gözeten şifa kaynaklarıdır. Adeta başlı başına bir eczanedir bununla birlikte. Bildiğiniz üzere, klâsik reçetelerimizin birçoğu doktorlarla oluşturulmuşlar. Şifahanelerde doktorlarla işinde yetenekli aşçıların beraberliğini görürsünüz. halbuki bugün, sanayileşmiş global mutfak, insan sıhhatini tehdit eder vaziyette maalesef.”

“Türk mutfağı, turşu küpleri ve sirkeleriyle şifa sunuyor”

Her yıl kronik hastalıkların sebep olduğu milyonlarca mevtin temelinde yanlış beslenme olduğunun altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türk mutfağı ise kaynayan tencerelerinde, turşu küplerinde, sirkelerinde ve şerbetlerinde her vakit şifa sunuyor. Dünyayı her gün daha epey hastalandıran fastfood kültürüne karşı, mahallî mutfakların tahlil merkezi haline gelmesi epeyce sevindirici. Bu manada, dünyanın her yerinde büyüyen bir ilgi var. Ben de kent ziyaretlerimizde valilerimize, mahallî idarelerimize, STK’larımıza bunu tavsiye ediyorum. ‘Her kentimizin bir gastronomi kitabı rehberi olmalı’ diyorum. Türk mutfağı, yeme içme trendlerinin tümüne yanıt verir durumdadır. Bilhassa süratle yükselen vejetaryen yönelimler için mutfağımız sınırsız seçenekler sunmakta. Bunun yanında, kalan her modül yiyeceğin, değişik bir esere dönüşebildiği bir mucizeye sahibiz. Yani besinin korunması da doğal olarak gerçekleşiyor. Natürel bu da yemeği bir tüketimden öte, bir bilgeliğe dönüştürüyor. Ülkemizdeki iklim çeşitliliğinin ve verimli toprakların sunduğu yüksek bir eser çeşitliliğimiz var. Envaiçeşit yabani ot, mantar, zerzevat ve meyve, mutfağımızı bir şölene çeviriyor. Kendi bölgesinde yetişen eserlerle hazırlanan yemekler, kültürün ve tarihin portresi haline geliyor. Bu manada da yemeklerimizin birçoğunun coğrafik işaret alabilecek nitelikte olduğuna inanıyorum.”

Emine Erdoğan, Türk mutfağının başka ülke mutfakları içinde epeyce farklı bir yeri olduğunu lakin bu şöhretin yalnızca birkaç çeşit yemekle sonlu kalırsa Türk mutfağının asırlarla ölçülen tarihine büyük haksızlık olacağını düşündüğünü lisana getirdi.

Türk aşçılarının muvaffakiyetlerinin dünyaya mal olduğunu hatırlatan Erdoğan, dünyanın en değerli gastronomi yarışlarında şampiyonluk elde etmiş gastronomi yıldızları olduğuna, Türk aşçılarının açtığı restoranlardan “Dünyanın en düzgün 50 restoranı” listesine girenler bulunduğuna, “Michelin yıldızı” ve bu alanda dünyanın önde gelen mükafatlarını almış aşçılar olduğuna dikkati çekti.

Gaziantep, Hatay ve Afyonkarahisar’ın, “UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı” içerisinde bulunduğunu, abugannuş, oruk, künefe, lokum, kaymak, sucuk ve pöçün UNESCO tarafınca muhafaza altına alınan Türk yemekleri olduğunu aktaran Erdoğan, Türk mutfağını “daha birçok büyük keşiflerin yapılabileceği bir derya” olarak niteledi.

Erdoğan, aşçılığın, gençler içinde tercih edilen bir meslek olmasının da hayli sevindirici olduğunu belirterek, bu varlıklı kültür mirasıyla epey büyük başarılara imza atacaklarından emin olduğunu tabir etti.

“Asırlık Tanımlarla Türk Mutfağı kitabının, Türk mutfağının dünyaya tanıtımına manalı bir katkı sunmasını ümit ediyorum.” diyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İlk kere, bir ‘Türk Mutfağı Haftası’ ilan edilmesini de son derece değerli buluyorum. İnşallah bu gelişme, coğrafyamızın lezzetlerle dolu güzergahlarında, mükemmel seyahatlerin vesilesi olacak, Türk mutfağından en kısa vakitte, büyük ve milletlerarası markalar doğmasına katkı sağlayacak. Hülasa işimiz yeni başlıyor. İnanıyorum ki Türk mutfağı, sağlıklı, klasik ve atıksız taraflarıyla dünya mutfaklarında öncü bir yer edinecek. Bu güce inanır, el birliği yaparsak, gastrodiplomasi alanında yeni rekorlar kırabiliriz.”

Kitabın hazırlanmasına katkı veren şefler ve akademisyenlere teşekkür eden Erdoğan, heyecanlarını paylaşarak ortalarına katılan gastronomi kesiminin değerli temsilcilerine, medya mensuplarına ve müelliflere da şükranlarını sundu.