Erciyes’in eteklerinde dörtnala bir görünüm

Oylum

Global Mod
Global Mod
Kayserililerin bir vakit içinder yaz aylarında köy işlerinde kullanıp kışın da tabiata saldıkları 400’e yakın yılkı atı, İç Anadolu’nun tepesi Erciyes Dağı’nın eteklerinde özgürlüğe koşuyor. Hayat alanı olarak seçtikleri bölge, kent merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Hürmetçi Sazlığı.

DÜNYADA GİBİSİ YOK

Yılkı atlarının tozu dumana katıp yelelerini savurarak koşarken oluşturdukları olağanüstü manzaralar, fotosafari meraklılarının favorileri içinde. Yalnızca atlar değil, tabiatın armağanı görünüm ve Erciyes Dağı’nın eriyen karlı sularında serinleyen mandaların sütü ve kaymağıyla hazırlanan kahvaltıların tesiri de bu ilginin artmasını sağlıyor…

Atların, Hürmetçi Sazlığı’ndaki özgür ömürlerine orta verip uğradıkları bir de çiftlik var sazlıkta. Amerikalı çobanların şapkasından taktığı için ismi ‘Kovboy Ali Dayı’ya çıkan Ali Kemer (52) çocukluğundan beri burada atlarla yaşıyor. Çiftlik dediysek, aklınıza sinemalarda gördüğünüz ahşap, görkemli binalar gelmesin. Kovboy Ali Dayı’nın kulübesi sazdan. Buraya uğrayan yılkı atlarına saman ve yem ikram ediyor.

Hürmetçi Sazlığı’nın dünya fotoğrafçılarının dikkatini nasıl çektiğinin öyküsünü fotoğraf sanatkarı Nuri Çorbacıoğlu’ndan dinliyoruz: “Hobi olarak fotoğraf çekerken Türkiye’de bu biçimde bir hoşluğun olduğunu fark ettim.

10 yıl evvel Ali Kemer’i buldum. Ali Kemer bu biçimde da bu atlara sahip çıkıyordu. Burada fevkalade bir görsel şölen var. 400’e yakın at dörtnala koşuyor. Ali Kemer ile arkadaş olduk. Bu yaptığı işin bedelini anlattım. daha sonrasında fotoğraflar çekmeye başladık. Evvelce buraya yalnızca hobisi fotoğraf olanları getiriyorduk. Artık bu görsel şöleni görmek için dünyanın her yerinden turist geliyor. Burayı bilhassa at fotoğrafçılarına tanıtmaya çalıştım. Dünyada at denince Moğolistan, Amerika gelir akla fakat emin olun, Amerika’da ya da Moğolistan’da bu kadar fazlaca atı bu kadar kolay görmeniz mümkün değil. Biz bunları anlattığımızda ‘Biz her gün bu kadar atı gorebilir miyiz?’ dediler. gorebileceklerini söylemiş olduk. bu biçimdece tüm dünyadan fotoğrafçılar gelmeye başladı.”

‘BU İŞ BİZE DEDEDEN KALDI’

At çiftliğinde sürünün bakımını yapan Ali Kemer “40 yıldır bu işi yapıyoruz. Bu meslek bize dedemizden kaldı. Atlar rahvan cinsi. Burada 400 civarında atın bakımlarını yapıyoruz. Hastalandıklarında anlıyoruz. Kış mevsiminde besliyoruz. Atları yere çıktıklarında yırtıcı hayvanlardan kurtarıyoruz. Bu atların bakımını herkes yapamaz. Bu işi bilmeyenin atların içine girip bu kadar atı yönetim etmesi imkânsız. Ben bu işe ömrümü verdim. Türkiye’de bizim kadar büyük bir at çiftliği yok. Bu iş bizim kanımızda var. Biz kanıksadık lakin buraya gelenler atları epey seviyor. Evvelden bu atlara keyfi olarak biniyorduk. Artık durum değişti. Burası turistik bir alan oldu” kelamlarıyla anlatıyor çiftlikteki eşsiz ömrünü.

YALNIZCA FOTOĞRAF ÇEKEN DEĞİL ÇEKTİRMEK İSTEYEN DE ÇOK

Fotoğraf sanatkarı Nuri Çorbacıoğlu, dünyada kendisi üzere at fotoğrafı çekenleri buraya davet ederek bir tanıtım elçisi nazaranvi görüyor. Bu etkileyici kareleri gorenler de çekildiği yeri ziyaret etmek için gelince işler büyümüş. “Başta fotoğraf çekenler için tertip yapıyorduk ancak daha sonra baktık ki herkes fotoğraf çektirmek istiyor. Son periyotta modeller, evlenenler, klip-sinema sineması çekenler buraya geliyor. Zira Hürmetçi Sazlığı’nda hem bütün mevsimlerde bu kadar atı bir ortada nazaranbilmek birebir vakitte atmosfer fazlaca hoş. Türkiye’de biroldukca at sürüsü ilgilenilmediğinden dolayı yok olup gidiyor. Bu kolay bir iş değil. Atlara her mevsim bakılmalı. bu biçimde zahmetli bir iş lakin bu zahmetin karşısında da inanılmaz fotoğraflar çıkıyor. Birfazlaca küresel marka burada çekim yapıyor. Kapadokya’ya gelenler günbatımında kesinlikle uğruyor. Kayseri turizmiyle Kapadokya turizmi içinde köprü kurduk. Bu atların yaşamasını sağlayan ve bu sürüyü bakıp koruyan Ali Kemer’e vefa borçluyuz” diyor Çorbacıoğlu.

AZ YEMEK, ÇOK KOŞU

Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türklerle bir arada gelen bu atların cinsi rahvan… İsmini bir yürüyüş tarzı olan rahvandan alıyor. Az yem ve az suyla uzun yollar aşan rahvan atlar, tıpkı taraftaki ayaklarını bir arada hareket ettirerek, binicisini sarsmadan taşıyor.