Ertuğrul Özkök: 14 bin kişinin seyrettiği finalde bir Muharrem Sarıkaya öyküsü

Sinsinati

New member
Ertuğrul Özkök: 14 bin kişinin seyrettiği finalde bir Muharrem Sarıkaya öyküsü 20 yılı Genel Yayın Direktörü olmak üzere 35 yıl aralıksız çalıştığı Hürriyet’in kasım ayında yollarını ayırdığı Ertuğrul Özkök, eşinin ismine gönderme yapan “Tansu’ya Mektuplar” başlığı altında yazılarını sürdürüyor. Yazılarını “newsletter” olarak geniş bir kümeye gönderen Özkök, son yazısında, Amerikan Futbol Ligi (NFL) şampiyonunun belirlendiği, ABD’nin en büyük spor tertibi olan Üstün Bowl’u kıymetlendirdi. Üstün Bowl’da uğraş eden Joe Mixon ve Trent Taylor’ın ‘ikinci şans’ öykülerine yazısında yer veren Özkök, İHA muhabirine tokat attığı imajlardan daha sonra HaberTürk Ankara Temsilciliği bakılırsavinden istifa eden Muharrem Sarıkaya’nın HaberTürk’teki köşesine geri dönmesine de değindi. Özkök, “Yazısının başlığını “’kinci Şans’ koymuş ve şu biçimde bitirmiş: ‘İkinci talihin üçüncüsünün olmadığını biliyorum…’ Uykusuz bir Üstün Bowl gecesi de bana birebir şeyi söylemiş oldu.” niyetini lisana getirdi.

Özkök’ün “Tansu’ya Mektuplar” dizisinde “14 bin kişinin seyrettiği finalde bir Muharrem Sarıkaya hikâyesi” başlıklı yazısı şöyleki:

“Muharrem Sarıkaya bugün HaberTürk’teki yazılarına bir daha başladı.

Yazısının başlığını “İkinci Şans” koymuş.

Tesadüf ya, ben de bu sabaha karşı tıpkı başlıklı bir yazı planlamıştım.

Zira o maçta iki “ikinci şans” öyküsü vardı.

Her yıl olduğu üzere bu gece de sabaha kadar uykusuz kaldım ve dünyanın en büyük spor gösterisi olan amerikan futbolunun final gecesi Üstün Bowl’u seyrettim.

Merak ettim, sanki Türkiye’de benim üzere kaç kişi sabaha kadar uyumayarak bunu seyretmiştir?

Sabah birinci işim SSport’un yayımcısını arayıp sormak oldu.

Türkiye’de 10 bin kişi canlı yayını izlemiş. Sabah buna 4 bin kişi daha eklenmiş.

Fakat bugün, yarın izlenmeyle devam edecek.

Önümüzdeki 5 yıl ortasında bu sayı 100 bine çıkarsa hiç şaşırmam.

Gördüğüm en yeterli devre ortası gösteri

Bu sporu her geçen yıl biraz daha yeterli öğreniyorum ve izliyorum.

SSport’un yorumcuları da şahane anlattılar, ikisini de kutlarım.

Bu sabaha karşı Los Angeles Rams ile Cinncinatti Bengals grupları içinde oynanan maçın devre ortası gösterisi bugüne kadar gördüğüm en uygunuydu diyebilirim.

Tam bir California gösterisiydi ve hiphop’un kurucu babalarını yan yana görmek epey hoştu.

Lakin maçın benim açımdan bir diğer değeri daha vardı.

Herkes Cincinatti Bengals ekibinin “Quarterback’i Joe Burrow üzerine ağırlaşmıştı.

Zira bu yıl futbolu bırakan efsane oyuncu Tom Brady’nin tahtına onun oturacağı konuşuluyordu.

Bense gruptaki iki öteki oyuncuya konsantre oldum.

Zira ikisi de birer “ikinci şans” hikâyesiydi…”

2 yerden kırılmış ayakla Muhteşem Bowl oynamak

Birinci oyuncu Bengals’in “Receiver” oyuncusu Trent Taylor. 2019 yılında San Francisco 49ers kadrosundayken Harika Bowl finaline kaldılar. Lakin kendisi Muhteşem Bowl’u oynayamadı. Zira ayağının iki yerinden epeyce önemli yaralanmış ve yaraları enfeksiyon kapmıştı.

Amerikan futbolu acımasızdır… Bu cins faydalanmalar bir oyuncunun mesleğinin sonu olabilirdi.

O günlerde hiç beklemediği bir şey oldu ve Bengals onu “antreman takımına” transfer ederek ikinci bahtını verdi.

Antreman grubu, isminden anlaşılacağı üzere, asıl gruba rakip üzere antreman veren gruptu. Kulübün bir kuralı vardı, her hafta antreman kadrosundan iki oyuncu ana takıma davet ediliyordu.

Kansas City’le oynayacakları şampiyonluk maçından bir gün evvel Taylor ana grubun takımına alındı. Maçın üçüncü çeyreğinde Quarterback Joe Burrow’dan aldığı pası sayıya çevirerek Bengals’in Muhteşem Bowl’u oynamasını sağladı.

İşte bu “ikinci şans’ın” zaferiydi.

Taylor 2019’da oynayamadığı Harika Bowl’u bu sabaha karşı oynadı.

Final oynayan grupta bir Muharrem Sarıkaya

İkinci oyuncu ise farklı. Bir Muharrem Sarıkaya olayı.

İsmi Joe Mixon…

2014 yılı Temmuz ayında, çabucak hemen bir kolej oyuncusuyken bir kız öğrenciyi yumrukladı.

Üstelik o denli sert vurdu ki, kızın yüzünde 4 kemik kırıldı.

Mixon anında kolej liginden ihraç edildi.

Vurduğu kız öğrenciden ve okuduğu Oklahoma Üniversitesi’nden özür diledi.

Onu izleyen 2 yılda büyük bir performans gösterdi ve 2017 yılında NFL, yani Amerikan Futbol Ligi’nde oynama hakkı elde etti.

Ne var ki, biroldukca ekip onu takımına almayı reddetti.

Lakin Cincinatti Bengals ona da ikinci baht hakkını tanıdı.

Bu yıl, yani grubu Üstün Bowl’a götüren dönemde 13 sayı yaptı.

Ve bu saha karşı grubunda o da vardı ve sayılardan birini o yaptı.

İkinci bahtın üçüncüsü yok

Yirmibeş yıllık yöneticilik devrinde insanlara “ikinci şansın” verilmesinden yana oldum.

Bu yolla mesleğe bir daha kazandığımız epey başarılı arkadaşlarımız oldu.

Lakin hepsine de şunu söylemiş oldum:

“Üçüncü talih yok…”

”ABD’de Colgate Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör David Newman’ın “A Culture of Second Chances”(İkinci Talih Kültürü) isimli bir kitabı var. Amerikan halkının sıklıkla ikinci baht kültürüne sahip olduğunu söylüyor.

Buradaki ayrıntıları, New York Times gazetesinin, dün, yani bu maçın yapılacağı gün, ikinci talih üzerine yayınladığı bir yazıdan aldım.

Jane Coaston isimli Cincinatti taraftarı bir bayan muharrir tarafınca yazılmış.

O daha epey sayıda beşere ikinci talihin verilmesinden yana.

Muharrem Sarıkaya’nın birinci yazısının son cümlesi

Muharrem Sarıkaya bugün HaberTürk’te yazılarına bir daha başladı. Onunla Hürriyet Ankara ofisinde bir arada çalıştık. Ankara’nın en güzel kulis muharrirlerinden biridir.

Başına gelen hadiseden daha sonra onunla konuştum. Varsayımınızın üzerinde üzgündü. Kendini affedemiyordu.

Yazısının başlığını “İkinci Şans” koymuş ve şöyleki bitirmiş:

“İkinci talihin üçüncüsünün olmadığını biliyorum…”

Uykusuz bir Muhteşem Bowl gecesi de bana birebir şeyi söylemiş oldu.”