Ertuğrul Özkök’ten Kılıçdaroğlu’na: Listeniz biraz kasvetli biraz sevinç katsanız

Sinsinati

New member
Ertuğrul Özkök’ten Kılıçdaroğlu’na: Listeniz biraz kasvetli biraz sevinç katsanız Hürriyet gazetesi müellifi Ertuğrul Özkök, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Spotify müzik listesini yorumladı. Kılıçdaroğlu’nun listesini ‘biraz kasvetli’ bulan Özkök, “Biraz Ajda, biraz sevinç katsanız” teklifini yaptı.

Özkök yazısında, “Listeyi dikkatle inceledim. Birinci 10 müzik şöyleki: Aşık Veysel: “Uzun ince bir yoldayım”, Cem Karaca: “Allah Yar”, Barış Manço: “Halil İbrahim Sofrası”, Selda Bağcan: “Mağusa Limanı”, Ahmet Kaya: “Yorgun Demokrat”, Zülfü Livaneli: “Yiğidim Aslanım”, Neşet Ertaş: “Yolcu”, Musa Eroğlu: “Mihriban”, Edip Akbayram: “Güzel Günler nazaranceğiz”, Alpay: “Fabrika Kızı” Listedeki müziklere tek tek bakınca, aklıma şu soru takıldı. Sanki bu liste, Kemal Bey’in konutunda yahut boş vaktinde dinlediği müziklerden mı oluşuyor?” sözünü kullandı.

Özkök şunları kaydetti:

Müzik listesi hangi maksatla hazırlanmış? Bende bıraktığı izlenim şu: Yapılan seçimlerde tek ölçünün “Kılıçdaroğlu’nun dinlediği, keyif aldığı şarkılar” olmadığı görülüyor. Biraz 1970’lerden, Ankara solcularının “resmi sol repertuvarı” izlenimi bırakıyor.

Daha açık yazayım. Müziğin cümbüş ve keyif veren yanı ihmal edilmiş; Türkiye’nin akşam yemeklerinde, düğünlerinde, bayram günlerinde, sayfiye kasabalarında dinlediği müzik pek yer bulmamış. Haydi daha da açıkça söyleyeyim. Bu listede “Türkiye’nin yaşayan, eğlenen, gülen, hayattan keyif alan yanı” biraz değil sıradan ihmal edilmiş. örneğin listede bir tek Ajda Pekkan müziği yok… Müslüm Gürses’in kederli halleri var; lakin Mustafa Sandal’ın “Aya Benzer”deki sevgisi, Tarkan’ın “Şıkıdım”daki keyfi yok… Sezen Aksu’dan bir tek müzik var o da “Son Bakış”…

Diyeceğim Kemal Beyefendi… Bu liste biraz kasvetli olmuş… Listeyi güncelleyip biraz sevinç ekleseniz… örneğin Sezen Aksu’dan “Karşıyım” üzere bir şarkıyı da khalbukinız. Hem muhalefet var, hem bayan isyanı… birebir vakitte Ege’nin insanı masaların üzerine fırlatan o coşkusu… Sıkıldık bu kasvetli Türkiye’den… Grileşen tonlardan. Yani bize biraz sevinç lazım…”