Eşi Sinan Ergin tarafınca 3. kattan atılması kararı felç kalan Çiğdem Ergin: Vefat haberim yayıldıktan daha sonra mı adalet yerini bulacak?

Sinsinati

New member
Eşi Sinan Ergin tarafınca 3. kattan atılması kararı felç kalan Çiğdem Ergin: Vefat haberim yayıldıktan daha sonra mı adalet yerini bulacak? Van’da yaklaşık 5 ay evvel tartıştığı eşi 32 yaşındaki Sinan Ergin tarafınca oturdukları binanın 3’üncü katından atılan 2 çocuk annesi 23 yaşındaki Çiğdem Ergin, yatağa bağımlı hale geldi. Olayın akabinde gözaltına alınan ve eşinin intihara kalkıştığını söylemesi üzerine özgür bırakılan Sinan Ergin hakkında “Eşini taammüden öldürmeye teşebbüs” hatasından 20 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı. Felç kaldığını ve adalet istediğini söyleyen Çiğdem Ergin, “Ben mevte terk edildikten daha sonra mı, mevt haberim tüm Türkiye’ye yayıldıktan daha sonra mı adalet yerini bulacak?” dedi.

Gözaltına alınan koca sözünün akabinde özgür bırakıldı

Van’ın Edremit ilçesi Selahattin Eyyübi Mahallesi’nde yaşayan biri 1, oburu 5 yaşında 2 kız çocuğu olan Çiğdem Ergin, 24 Nisan’da teze göre, 3’üncü kattan düşerek ağır yaralandı. olaydan daha sonra polis tarafınca gözaltına alınan eşi Sinan Ergin sözünün akabinde mahkemeye sevk edildi ve isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı. Ergin’in sözünde eşinin intihara kalkıştığını söylemiş olduği öğrenildi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde ağır bakımda tedavi nazarann Çiğdem Ergin, evvel kaş ve gözleri ile sorulan sorulara yanıt verip, intihara kalkışmadığını, eşi Sinan Ergin tarafınca balkondan atıldığını polise anlattı, ondan sonrasında kelamlı tabir verdi.

Tabir üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili Sinan Engin hakkında soruşturma başlattı. 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, isimli denetim koşuluyla özgür bırakılan Sinan Ergin hakkında ‘Eşini taammüden öldürmeye teşebbüs’ cürmünden 20 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı. İddianamede, ‘şüphelinin tartışma yaşadığı eşinin boğazını sıkarak şuurunu kaybetmesi kararı kucağına alıp balkondan atması’ halinde gerçekleşen hareketi niçiniyle ilgili sevk unsurlarınca cezalandırılması talep edildi.

“6 yıl boyunca şiddet gördüm”

Balkondan atıldığını söyleyen ve felç kalarak yatağa mahkûm olan Çiğdem Ergin, eşinin kendisine uyguladığı şiddeti anlattı. Çiğdem Ergin, 6 yıllık evliliği müddetince hem eşinin birebir vakitte ailesinin kendisine daima ruhsal şiddet uyguladığını söylemiş oldu. Ergin, “Ben kendi isteğimle çabucak hemen 16 yaşındayken evlendik. Şu an iki çocuğum var. Bu olay 24 Nisan’da gerçekleşti.

“Kapıyı komşu açtı”

Alt kattaki komşudan da davacı olduğunu söyleyen Çiğdem Ergin, “Çünkü ona kapıyı açtılar. Eski bina olduğu için dürbünü yoktu. Kimin gelip, gittiğini görmüyorsun. Ben de kapıyı açtığımda o şahıs epeyce asabi ve sonlu biçimde içeriye girdi. ‘hayırdır neyin var’ dedim. Bana dedi ki, sen epey anlayışsız bir bayansın ve orada ruhsal şiddete fazlaca maruz kaldım. daha sonra fizikî şiddete başladı. Sağ gözüme darp geldi. Buna dair raporlarım da var. sonrasındasında saçımı kökünden çekti. Ben de koşarak telefonla babamı aradım. Babam yanıt vermedi. daha sonra polisi aradım. Dedim ki, ‘beni kurtarın, şu an fizikî şiddete maruz kalıyorum. Beni bayan sığınma konutuna alın’. Polisler de benim adresimi istedi. Ben de onlara ‘Adresi bilmiyorum. Lakin size meskeni tanım edebilirim’ dedim. daha sonra Sinan polisle konuştuğumu duyar duymaz, mecnuna döndü. ‘Nasıl ararsın’. Orada şiddet yeterlice başladı” diye konuştu

“İntihar etmişsin”

Şiddet daha sonrası gözlerini ağır bakımda açtığını tabir eden Ergin, “Kendime geldiğimde ‘Ne işim var burada dedim’, dediler ki intihar etmişsin. Ben de ‘intihar etmedim’ dedim. Beni binanın üçüncü katından atmış. Eşim herkese intihar ettiğimi söylemiş. aslına bakarsanız boynumu çevirdikten daha sonra şuurumu ve şuurumu kaybettim. Onlar sebep oldular, beni yatağa mahkum bıraktılar. Elimi, kolumu kaldıramıyorum. Sapasağlam bir insanken elini kaldıramamak, yürüyememek fazlaca sıkıntı bir şey” dedi.

“Öldükten daha sonra mı adalet yerini bulacak”

Kızlarının gözü önünde eşinin kendisine şiddet uyguladığını anlatan Ergin, “Defalarca bu şiddeti kızlarımın önünde yaptı. Hatta büyük kızım ‘Anne susma, konuş’ diyordu. Ailesinden de davacıyım. Zira bana ruhsal şiddet uyguladılar. Şu an hiç bir şey olmamış üzere ellerini, kollarını sallıyorlar. Diyorlar ki, ‘Biz hatalı olsaydık, içeride olurduk’. Ben mevte terk edildikten daha sonra mı, mevt haberim tüm Türkiye’ye yayıldıktan daha sonra mı adalet yerini bulacak? Dava daha evvel intihara teşebbüstü. Şu an ‘Cinayete teşebbüse’ döndü. Kızımın uzmanlar, psikologlar eşliğinde beyanı da alındı. Kızım her şeyi gördü. Keşke görmeseydi. Ben bunu kabul etmiyorum. Hala tutuklanmadı. Sanık isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı. Savcı ve hakime sesleniyorum. Nasıl vicdanları kabul ediyor?” dedi.

“3,5 ay hastanede tedavi gördüm”

Şu anda babasının meskeninde olan adalet istediğini söyleyen Ergin, “Tutuklansın, adalet yerini bulsun. Apansız bir gece vefat haberim geldiğinde Türkiye ne karşılık verecek, adalet ne karşılık verecek? Önlem hedefli bir şeyler yapılsın. 3,5 ay hastanede tedavi gördüm. Bir ay komada kaldım. daha sonra ailesi ‘çocukları göstermezsem’ kan dökeceklerini söylemiş oldu. Neyin kanını dökeceksiniz, aslına bakarsan beni yarım insan bıraktınız. Nefes alabilirim fakat şu an yürüyemeyecek, yemek yiyemeyecek, üstümü başımı değiştiremeyecek konuma geldikten daha sonra yaşamanın ne yararı var? Şu an felç oldum. 6 yıllık evliyim. Daha evvel de ruhsal şiddete hayli maruz kaldım. Tekraren sustum. Kardeşlerim için sustum. Onlara hakkımı helal etmiyorum. Tahminen de mevt buyruğunu onun ailesi verdi. 16 yaşında ailemin isteği haricinde evlilik yaptım. Vaktinde şikayetçi olsaydım tahminen bu duruma düşmezdim. Burada Türkiye’deki bütün bayanlara sesleniyorum, hiç susmasınlar, bayan erkek fark etmez. Haklarını arasınlar” sözlerini kullandı.

5 yaşındaki çocuk şiddeti anlattı

Anne ve babasının tartışmalarına tanıklık eden 5 yaşındaki R.A.E. de yaşananları aile dayanak uzmanına anlattı. R.A.E.’nin iddianameye yansıyan tabirinde, salonda annesinin telefonuyla oyun oynadığı sırada annesiyle babasının tartışmaya başladıklarını, annesinin ‘Beni bu konuttan gdolayın’ diye bağırdığını, babasının annesini kucağına alarak aşağıya attığını söylemiş olduği öğrenildi. Ayrıyeten küçük kızın babasına ‘Baba yapma, ben annemi hayli seviyorum’ dediği de iddianamede yer aldı.

Gözleri ve kaşlarıyla tabir verdi

Hazırlanan iddianamede, Çiğdem Ergin’in birinci tabirini ağır bakımda tedavi görürken verdiği açıklandı. İddianamede, Ergin’in ağır bakımdayken, nazaranvli tabip huzurunda olayın aydınlatılmasına yönelik görüntü çekimi yapıldığı, konuşamaması, lakin şuurunun açık olması niçiniyle sorulan sorulara “Evet” için gözlerini kapatarak, “Hayır” için de kaşlarını kaldırarak karşılık verdiği de hazırlanan iddianameye yansıdı. Ergin, kendisine nazaranvli memurlarca sorulan “Kocanız sizi balkondan aşağıya ittirdi mi?” sorusuna göz kapaklarını kapatarak “Evet”, “Siz balkona kendi isteğinizle mi çıktınız?” sorusuna kaşlarını kaldırarak “Hayır” karşılığını verdiği iddianamede yer aldı. (DHA)