Eski belediye lideri çaycı oldu: Emekli maaşı ile geçinemiyorum

Sinsinati

New member
Eski belediye lideri çaycı oldu: Emekli maaşı ile geçinemiyorum Eskişehir’de 2009-2014 yılları içinde Mihalıççık Belediye Başkanlığı yapan Ümit İnanç, şimdilerde belediye binasının tam karşısında çaycılık yaparak geçimini sağlıyor. Emekli maaşının yetmediğini kaydeden İnanç, “Çay ocağında falan çalışarak fakat geçiniyorum” diye konuştu.

Mihalıççık Belediyesi’nde personel olarak çalıştıktan daha sonra 29 Mart 2009 seçimlerinde rekor oy ile belediye lideri seçilen Ümit İnanç, 5 yıl boyunca nazaranvini sürdürdü.

Bir daha sonraki seçimlerde partisi tarafınca tekrar aday gösterilen İtimat, kâfi oyu alamayınca koltuğunu devretti. daha sonraki süreçte 2008 yılında çıkarılan torba maddeden dolayı hak ettiği emekli maaşını ve tazminatını alamadığını söyleyen İtimat, belediyeden ayrıldıktan daha sonra çeşitli işlerle uğraştığını lisana getirdi.

Ümit İnanç, SSK üzerinden emekli olduğunu ancak aldığı maaşın geçinmesi için kâfi olmadığı için başkanlık yaptığı ilçede 62 yaşında çaycılık yapmak zorunda kaldığını anlattı.

“Çay ocağında çalışarak anca geçiniyorum”

Şiddetli bir belediye başkanlık nazaranvi geçirdiğini belirten Ümit İtimat, sonrasındasındasında büyük kahırlar yaşadığını söylemiş oldu.

Başkanlık bakılırsavi bittikten daha sonra geçinemediğini, en son çaycılık yapmaya başladığını anlatan İtimat, “İlçede 2009-2014 yılları içinde Belediye Başkanlığı yaptım. Aday oldum, kazandım ve 5 yıl boyunca belediye başkanlığı yaptım. nazaranvim bittikten daha sonra da bir daha tıpkı ilçede ikamet etmeye devam ettim. Ama SSK’dan emekli olduğum için aldığım maaş yetmiyordu. Bu yüzden misyonum bittikten daha sonra iki yıl kömür satıcısının yanında hem kömür yükleme yaptım, birebir vakitte kamyonu kullandım.

daha sonrasında çay ocağında günlük 60 liraya çalışmaya başladım. Son artırımlardan daha sonra emekli maaşım 2 bin 900 lira oldu, lakin bir daha de geçinemiyorum. bu biçimde çay ocağında falan çalışarak anca geçiniyorum. Çay ocağında çalışmayı ya da kahvecileri hakir gördüğümden değil, fakat benim ihtiyacımdan dolayı çalışmam gerekiyor
” dedi.

“Eski bir belediye lideri pompacılık yapıyor, başkası otomobil yıkama işi yapıyor”

Düzenlenen maddelerden dolayı belediye liderleri içinde eşitsizlik olduğunu lisana getiren İnanç, kendisi üzere birfazlaca eski liderin mağdur durumda olduğundan bahsetti.

Ümit İtimat, senelerca belediye için çalıştığını, lakin emeklerinin karşılığını alamadığının altını çizerek yaşadığı zorlukları şu sözlerle anlattı: “2008 yılında torba maddede belediye başkanlığı yapmış olanların aldıkları ‘Makam, nazaranv ve temsil’ tazminatları bir gecede anayasadan çıkartılmış. 2008 yılından evvel belediye başkanlığı yapanlar şu anda en az 7 bin lira maaş alıyor. Lakin biz o haktan faydalanamıyoruz.

Biz de 2008 yılından evvel emekli olanlar üzere haklarımızdan yaralanmak istiyoruz. Kırıkkale’nin bir ilçesinde eski belediye lideri benzinlikte pompacılık yapıyor. Bir tane belediye lideri arkadaşımız otomobil yıkama işinde çalışıyor. Nallıhan’ın eski belediye lideri otobüslerde sürücülük yapıyor. Yani benim üzere binlerce belediye başkanlığı yapmış mağdur var
.” (İHA)