Eski Netflix yöneticisi Zalando’da baş kontrolör olacak

Nicea

New member
Ev
İşletme
“Yeni itici güç”: Eski Netflix yöneticisi Zalando’da baş kontrolör olacak

Kelly Bennett, Berlin Dax şirketinin denetim kurulunda Cristina Stenbeck’in yerine aday gösterildi. Ancak burada kadınlar çoğunlukta.

Jochen Knoblach

Zalando: bir kutudaki giysiler

Zalando: bir kutudaki giysilerArne Dedert/dpa

Halihazırda Microsoft’un yanı sıra Latin Amerika’nın en büyük fintech şirketi olan Spotify ve Nubank’a danışmanlık yapıyor. Zalando’nun Kelly Bennett’i kontrol etmesi gerekiyor. Yerli Kanadalı bunu zaten yapıyor, ancak yakında Berlin Dax şirketinin baş denetçisi olacak. Bu hafta, aday belirleme komitesi onu önerdi. Olağan Genel Kurul, Mayıs ayı sonunda buna karar verecek.

51 yaşındaki Bennett, başındaki dört yıl da dahil olmak üzere Denetim Kurulunda toplam yedi yıl geçirdikten sonra artık seçimlere aday olmak istemeyen Cristina Stenbeck’in yerine aday gösterildi. Stenbeck, Zalando hissesini 2021’de çok kazançlı bir şekilde satan İsveçli yatırımcı Kinnevik’in önemli bir hissedarı. Zalando, Bennett’ten “süreklilik” ve “yeni ivme” vaat ediyor. Dahili olarak, teknolojideki derin deneyimi, operasyonel mükemmelliğe odaklanması ve dünya çapında popüler tüketici markaları oluşturma geçmişine değer verilmektedir.

Aslında bir denetim kurulunun asıl görevi yönetimi kontrol etmektir. Ancak, yönetim kuruluna kimlerin atanacağına da karar verir, önemli yönetim kararlarını kabul etmek ve ayrıca onlara tavsiyelerde bulunmak zorundadır ki buna kesinlikle ihtiyaç vardır. Zalando için geçen yıl, şirketin 15 yıllık tarihinde büyüme olmadan sona eren ilk yıl oldu. Bir yandan yüksek enflasyon talebi frenledi. Öte yandan, tahtada hatalar da kabul edilir. Çok hızlı büyümüşler ve katılaşmışlardı.

İşletme mezunu Bennett gerekli düzeltmeler için deneyimli sayılabilir. Kariyerine medya grubu Warner Bros. Entertainment’ta başlamıştı. 2012’den 2019’a kadar Netflix yayın hizmeti için çalıştı ve birkaç yıl orada pazarlama başkanıydı. Şirket kurucusu Reed Hastings, onu orada bir “ilham kaynağı” olarak övdü. Ve sadece bu da değil: Görev süresi boyunca, ödeme yapan Netflix müşterilerinin sayısı neredeyse altı kat artmıştı.

Kelly Bennett

Kelly BennettZalando

Bennett, Netflix’ten ayrıldıktan sonra çevrimiçi portal Variety’ye muhtemelen bir daha asla tam zamanlı çalışmayacağını açıkladı. “Onunla pek ilgilenmiyorum,” dedi. Muhtemelen zorunda değil. Geçen yıl, Zalando denetim kurulundaki en üst pozisyona 180.000 avro verildi. Bu arada, beş kadın ve dört erkek, dokuz üyeli yeni Denetim Kurulunda temsil edilmeye devam edecek. Yönetim Kurulu’nun beş üyesinin çoğunluğu üçe iki oranında erkektir.