Fransa Açık: 50 yıl önce Chris Evert ve Björn Borg tenis sporunu değiştirdi

Brown

Global Mod
Global Mod
Chris Evert, 1973'te Fransa Açık için Paris'e geldiğinde 18 yaşındaydı ve Amerika Birleşik Devletleri dışına yalnızca ikinci kez seyahat ediyordu. Bu nedenle, Fransız Tenis Federasyonu'nun o dönem başkanı olan Philippe Chatrier'in neden kendisini ve annesi Colette'i Champs-Élysées'deki efsanevi burlesk tiyatrosu Le Lido'ya götürdüğü konusunda hala şaşkın.

Evert, Nisan ayında Florida'daki evinden telefonla yaptığı açıklamada, “Bizi akşam yemeğine davet etti ve burası yarı çıplak kadınların olduğu bir dans kulübüydü” dedi. “Göğüsleri sergileniyordu. Gözlerim kocamandı. Hiç bu kadar zorlu bir şey yaşamamıştım.”

Björn Borg için en büyük Paris deneyimi, 1974'teki ilk Fransa Açık şampiyonluğunu Eyfel Kulesi'nde özel bir akşam yemeğiyle kutlamaktı.

Borg ve Evert'in Fransa Açık'ta ilk kez oynamasının üzerinden yarım asırdan fazla zaman geçti, ancak bu yıl Paris'teki büyük bir turnuvadaki ilk galibiyetlerinin 50. yıldönümünü kutluyor. Evert, yedisi Fransa Açık'ta, altısı Amerika Açık'ta, üçü Wimbledon'da ve ikisi Avustralya Açık'ta olmak üzere 18 Grand Slam tekler şampiyonluğu kazandı; bu bir rekor. Borg, 1974'ten 1981'e kadar altı Fransa Açık ve 1976'dan 1980'e kadar art arda beş Wimbledon kazandı.

Borg, 1973 Fransa Açık'ın 16. turunda Adriano Panatta'ya yenildiğinde 17. yaş gününe sadece birkaç gün kalmıştı. Bu, 1972 ABD Açık'ın ilk turundaki yenilginin ardından büyük bir turnuvaya ikinci kez katılmasıydı.

Haziran ayında 68 yaşına giren Borg, Stockholm dışındaki evinden şöyle konuştu: “8 ya da 9 yaşımda tenis oynamaya başladığımda üç hayalim vardı.” “Biri Davis Kupası'nda İsveç adına oynamaktı, biri Wimbledon'da Merkez Kortta yer almaktı ve üçüncü hayali de Grand Slam turnuvasını kazanmaktı. Topu duvara vurduğumda hayallerim bunlardı. Bu yüzden Paris'e gelip bu güzel stadyumda ilk maçımı oynamak benim için çok anlamlıydı.”

1971'de ABD Açık'ta yarı finale, 1972'de Wimbledon ve ABD Açık'ta yarı finale yükselen Evert, ertesi yıl Fransa Açık'ta ilk kez sahneye çıktı. Finale ulaştı ve 1 numaralı seribaşı Margaret Court'a set üstünlüğü sağladı ve ikinci sette 5-3 öne geçti, şampiyonluğa sadece iki puan uzaktayken 6-7 (5), 7-6 (6) mağlup oldu. ), 6:4 kaybetti.

Aralık ayında 70 yaşına giren Evert, “O kadar yoğun bir duygu hissetmedim” dedi. “Herkes benim yaşımdaki kızlarda gençlerin sahip olduğu öldürücü içgüdüye sahip olduğumu düşünüyor. Ama kadınlar turnuvasına gittiğimde bir nedenden dolayı daha rahatladım ve zamanım benim tarafımdaymış gibi hissettim. O maçı kazanma heyecanım yoktu.”

Bir yıl sonra Borg ve Evert hazırdı.

Borg, Jean-François Caujolle'ye karşı ilk tur maçının son setinde 4-1 mağlup olduğunu ve iki kez mola aldığını hatırlıyor. Finalde Manuel Orantes ile karşılaşmadan önce Erik Van Dillen ve Raul Ramirez'i yenmek için beş sete ihtiyacı vardı. İlk iki seti kaybeden Borg, maçı 2-6, 6-7 (4), 6-0, 6-1, 6-1'lik setlerle kazandı.

Borg, “Turnuvadan önce kesinlikle favori olmadığımı söylerdim” dedi. “İlk Grand Slam finalimde olmama ben de şaşırdım. Biraz gergindim ama sanırım o benden daha fazla baskı hissetti. Kendisi de çok yoruldu. Ve biz oynadıkça daha da yoruldu ve daha fazla baskı hissettiğini görebiliyordum.”

Evert, 1974'teki ilk Fransa Açık şampiyonluğuna giden yolda kiminle oynadığını hatırlamıyor. 1978 Fransa Açık'ı kazanan ve 1980 finalinde Evert'e yenilen Virginia Ruzici'yi nakavt ettiğini hatırlamıyor. Ya da şampiyonluk yolunda arkadaşı ve çiftler partneri Olga Morozova'ya karşı 6:1 ve 6:2'lik setlerle kazandığı bir seti kaybetmediğini. Ancak o yıl tamamen farklı bir zihniyete sahip olduğunu hatırlıyor.

Evert, “Ben farklı bir insandım” dedi. “Geçen yıl her şeyi gözden kaçırma ve bitirmem gereken şekilde bitirmeme deneyimini yaşadım ve bundan ders aldım. Zihinsel olarak daha güçlüydüm ve eğer maçı bitirip Grand Slam turnuvasını kazanmak için bir şansım daha olsaydı, bunu yapacağımı biliyordum.”

Evert 1975'te tekrar kazandı ve Dünya Kupası'nda oynamak için üç yıl boyunca turnuvayı atladıktan sonra 1979 ve 1980'de tekrar arka arkaya şampiyonluklar kazandı. En büyük zaferi 1985 yılında, neredeyse üç saatlik bir finalde bir numaralı seribaşı Martina Navratilova'yı 6:3, 6:7 (4), 7:5'lik setlerle mağlup ederek dünya sıralamasında yeniden 1 numaraya yükselmesiyle elde edildi. 1986 finalinde Navratilova'yı tekrar yenerek büyük bir turnuvadaki son galibiyetini aldı.

Evert ve Borg'un somut benzerlikleri vardı. Her ikisi de doğası gereği içe dönüktü ve sahada çoğunlukla soğukkanlı davranmıyorlardı. Jimmy Connors gibi onlar da o zamanlar yeni olan iki elle backhand vuruşuyla vuruş yaptılar ve iki elle yer vuruşu yapan nesiller boyu oyuncular yetiştirdiler. Ve ikisi de neredeyse hiç kaçırmadı.

Borg, “Sanırım dünyaya kendi oyun tarzımızı tanıttık” dedi. “Chrissie ve ben arka sahada oynamayı seviyorduk. İki elle backhand vuruşlarımız vardı ve pek fazla oyuncu bunu yapmadı.”

Çift elli backhand'i profesyonel raket babası Jimmy tarafından desteklenen Evert için Borg her zaman yıldızdı.

1974'ten 1986'ya kadar her yıl en az bir birincilik kazanan Evert, “Paris'te eşitlik, kadınların özgürlüğü ve kadın sporcuların onurlandırılması açısından zamanın biraz gerisindeydiler” dedi. “Her şey erkek tenisiyle ilgiliydi. Ve Björn bir rock yıldızı gibiydi, Beatles'tan biri gibiydi. Güvenlik görevlileri tarafından etrafının sarılması gerekiyordu. Kızlar çığlık attı, ağladı ve onu okşamaya çalıştı. Onun kadar idolleştirilen birini hiç görmemiştim. Bugüne kadar onun tenisin gelmiş geçmiş en büyük yıldızı olduğuna inanıyorum.”

Şimdiki nesil oyuncular bile Borg ve Evert'in etkisinin farkında.

“Bjorn Borg mu? Demek istediğim, o bir ucubeydi” dedi Frances Tiafoe. “O gerçek dışıydı. Kısa sürede çılgın kayıtlar. Tek kelime etmedi sessiz katil. Hareketleri, harika formu, oyunu değiştirdi ve daha çok arkadan oynanmasını sağladı. O gerçek bir rock yıldızıydı, sevdiğim türden bir adamdı.”

Jessica Pegula, Evert'in bir efsane olduğunu söyledi.

Pegula, “İki elli backhand vuruşuyla oyunu sadece kızlar için değil erkekler için de değiştirdi” dedi. “O bir trend belirleyiciydi, bu oldukça havalı.”

Evert, spordaki mirasının backhand ve çelik gibi kararlılığından daha fazlası olduğuna inandığını söyledi.

“Benim asıl mirasım kızların tenise ilgi duymasını sağlamaktı” dedi. “Björn ve ben bunu başaran ilk gençlerdik. Ve spor konusunda heyecanlı yeni nesil çocuklarımız var.

İlk Fransa Açık şampiyonluklarının 50. yıl dönümünde Borg ve Evert, zamanın ne kadar hızlı aktığını görünce etkilendiler.

Bu yıl Eylül ayında Berlin'de düzenlenen etkinliğin ardından Laver Cup Avrupa takımının kaptanlığını bırakacak olan Borg, “Bunu söylediğinizde kulağa korkutucu geliyor, gerçekten tuhaf” dedi. “Elli yıl uzun bir süre ama dün gibi hatırlıyorum ve o anıya sahip olmak güzel.”

Yumurtalık kanserinin nüksetmesi nedeniyle yakın zamanda kemoterapiyi tamamlayan ve Fransa Açık ve Wimbledon'daki ESPN yayın standına geri dönecek olan Evert, “Bunu duyduğumda buna inanamıyorum” dedi. “Şu anda hayatımın son üç aylık dönemindeyim ve evet, kendimi yaşlı hissediyorum.”