Fransa Açık: Hsieh Su-Wei çiftlerde dominant güç

Brown

Global Mod
Global Mod
Hsieh Su-Wei, Mart ayında ortağı Elise Mertens ile Miami Açık'ta çiftler oynamak için sahaya çıktığında, içinde yarım düzine raket, çeşitli atıştırmalıklar ve birkaç kıyafet ve ayakkabı bulunan büyük bir tenis çantasının yükü altında değildi. Bulundular.

Rağmen 38 yaşındaki dünyanın 1 numaralı çift oyuncusu Hsieh, raftan satın aldığı ve WTA Turu'ndaki birçok meslektaşının sahip olduğu kazançlı sponsorluk anlaşmalarıyla ilgili hiçbir logoyu taşımayan bir kıyafet giydi. Yakın zamana kadar Hsieh'in menajeri yoktu ve kendisini sponsorlara satmak zorundaydı. Şu ana kadar çabaları başarısızlıkla sonuçlandı.

Genellikle sadece iki raketle yarışan Hsieh, “İnsanlar sizi isteyip istemediklerinden emin olmadıklarında sponsorlukla ilgilenmek kolay bir iş değil” dedi, ancak henüz bir tanesini bile kırmadığı ve başaramadığı için bu bir sorun değil. En son ne zaman bir ipin koptuğunu hatırlamıyorum. “Bununla vakit kaybetmek istemiyorum. Sadece tenisime konsantre olmak istiyorum.”

Hsieh hiçbir zaman sporunun kısıtlamalarına takıntılı olmadı ve kendi dolambaçlı yolunu çizmeyi tercih etti. Başarılı bir tekler oyuncusu, 2013'te 23. sırayı alarak bugüne kadarki en iyi sıralamasını elde etti, ancak hiçbir zaman bir majörde çeyrek finali geçemedi. Peng Shuai ile 2013'te Wimbledon'u ve 2014'te Fransa Açık'ı kazandıktan sonra 2014'te ilk kez çiftlerde 1 numaraya yükseldi. 2019'da Barbora Strycova ile ikinci, iki yıl sonra da Mertens ile üçüncü Wimbledon şampiyonluğunu kazandı.

Hsieh, emekliliği düşünmesine neden olan bacağındaki inatçı kas gerginliğini iyileştirmek için 2021'in sonunda yaklaşık 18 ay boyunca turdan ayrıldıktan sonra, geçen yıl Nisan ayında geri döndü ve şu anda son dört majörden üçünü her seferinde birincilikle kazandı. farklı bir ortak. Geçen yıl Fransa Açık'ta kendisinden neredeyse 16 yaş küçük olan Wang Xinyu ile birlikte şampiyonluğu kazandı. Hsieh daha sonra Strycova ile Wimbledon'u kazandı.

Geçtiğimiz sonbaharda Strycova ABD Açık'tan sonra emekli olduktan sonra Mertens, Hsieh'e bu sezon birlikte çalışmasını isteyen bir mesaj yazdı. İkili, Ocak ayında Avustralya Açık'ı hemen kazandı (Hsieh ayrıca Jan Zielinski ile karışık çiftler şampiyonluğunu da kazandı) ve Mart ayında Indian Wells'de düzenlenen BNP Paribas Açık'ta çiftler şampiyonluğunu kazandı. Bu zafer onun tekrar 1 numara olmasına yardımcı oldu.

Mertens, “Sahada çok iyi anlaşıyoruz ve birbirimizle çok iyi iletişim kuruyoruz” dedi. “Birbirinize destek olabileceğiniz ve aynı zamanda 'Birlikte daha iyiye gidelim' diye düşünebilen birini bulmak nadirdir.”

Bu baharda tekli oyunlardan emekli olan Hsieh, turnedeki süresinin sona erdiğini biliyor ama bu gerçek onu hayal kırıklığına uğratmıyor. Tayvanlı Taipei yerlisi pek fazla şaşırmıyor ve oyun tarzı, tıpkı kişiliği gibi, zaman zaman hassas, patlayıcı ve sofistike. Bazen hangi darbeyi ne zaman atacağını bilemez.

5 yaşında babasıyla oynamaya başladığında, minyon yapısının gerektirdiği bir stil olan, her iki eliyle her iki taraftan vuruyor. Ağa zahmetsizce süzülüyor, sürekli olarak gizlice içeri girip voleyle gol atacak fırsatlar arıyor. Turdaki meslektaşları, muhteşem vuruş tekniği nedeniyle ona sihirbaz diyor.

Hsieh'nin artık kalıcı bir antrenörü yok, ancak Paul McNamee Fransa Açık da dahil olmak üzere büyük turnuvalarda ona eşlik ediyor. Neredeyse on yıldır yaşadığı Paris'teki evinde, sık sık erkek arkadaşı Frederic Aniere ile, ara sıra da Roland Garros'ta antrenman yapıyor. Bazen yolda kardeşi Hsieh Cheng-peng ve tenis oynayan çocukları ona eşlik ediyor. Kulaklarında farklı seslerin olmasının oyunun taze kalmasına yardımcı olduğunu fark ediyor.

Hsieh, bu yıl Temmuz ayında yapılacak Paris Olimpiyatları'nda Tayvan'ı temsil etmek istiyor. Teklerde ilk turda, çiftlerde ise çeyrek finalde kaybettiği 2012'den beri bunu yapmamıştı.

“Grand Slam'leri kazanmak en büyük önceliğimdir” dedi. “Ama her zaman Tayvan adına madalya kazanmak isterim. Bu benim için özel bir şey olurdu.”

Yaklaşık çeyrek yüzyıl boyunca dünyayı dolaştıktan sonra Hsieh'e onu hayatta tutan şeyin ne olduğu soruldu. O güldü.

“Bu iyi bir soru çünkü burada ne aradığımı merak ediyorum” dedi. “Şimdilik sadece tadını çıkarmaya çalışıyorum ve eninde sonunda cevap gelecek. Acelem yok.”