Fransız erkek tenisinin bugünü ve geleceği

Brown

Global Mod
Global Mod
Adrian Mannarino kahkahasını bastıramadı.

Az önce kendisine üst sıralarda yer alan Fransız tenis oyuncusu olmanın kendisi için ne anlama geldiği soruldu.

Mannarino, Ekim ayı başında Kazakistan’ın Astana kentinde düzenlenen bir turnuvadaki video röportajında ”Bu, Fransız tenisi için iyi bir işaret değil” dedi.

35 yaşındaki Mannarino, ATP Tour’da 20. yılına giriyor. Hiçbir zaman dünyanın en iyi 20’si arasına girmedi ve hiçbir Grand Slam turnuvasında son 16 turunu geçemedi. Ancak Astana’da şampiyonluğu, dördüncü kariyer şampiyonluğunu ve yılın ikinciliğini kazandı.

Bu galibiyet, Mannarino’yu dünya sıralamasında Mart 2018’de belirlediği kariyer rekorunun sadece iki puan gerisinde 24. sıraya yükseltti. Ancak 13. kez Paris Masters’a giden Mannarino, Fransa’da üst düzey yeteneklerin eksikliğinin farkında.

“Hepimiz biliyorduk ki Gaël ne zaman [Monfils]Richard [Gasquet]Gilles [Simon] ve Jo [Wilfried Tsonga] Mannarino, hepsi ilk 10’da yer alan ancak şu anda otuzlu yaşlarının sonlarında olan ve emekli olmak üzere olan dört Fransız oyuncu hakkında şunları söyledi: “Fransız tenisi yaşlansaydı, Fransız tenisinin başının belaya gireceği bir zaman olurdu.” kariyerleri bitmiş veya sıralamaların önemli ölçüde gerisinde kalmıştır. (Her ne kadar Monfils geçen hafta Stockholm’de 12. kariyer unvanını kazanmış olsa da.)

“Genç oyuncuların zirveye çıkmasını bekliyoruz. Çok fazla yetenek var ama en üst seviyeye ulaşmak biraz zaman alıyor” dedi.

Şu anda ilk 100’de 13 Fransız var, ancak yalnızca dördü (Arthur Fils, Luca van Assche, Ugo Humbert ve Hugo Gaston) 25 yaş ve altında. Fils en fazla umut vaat edeni gösterdi.

2021 Fransa Açık Gençler Şampiyonası’nda finalist olan Fils, henüz 19 yaşındayken sezona ilk 250’nin dışında başladı ve alt ligde oynadı. Şu anda 38’inci sırada yer alıyor.

Şubat ayında Fils, kendi ülkesinde bir atılım yaparak Montpellier ve Marsilya’da üst üste iki yarı finale yükseldi ve burada Stan Wawrinka’yı mağlup etti. İlk ATP şampiyonluğunu Mayıs ayında Fransa’nın Lyon kentinde kazandı ve Almanya’nın Hamburg kentinde yarı finale yükseldi, burada Casper Ruud’u yendikten sonra nihai şampiyon Alexander Zverev’e yenildi. Fils, geçen hafta Belçika’nın Antwerp kentinde final yolunda Stefanos Tsitsipas’ı yendi, ardından şampiyonluk maçında Alexander Bublik’e yenildi.

Fils ayrıca Eylül ayında Mannarino ile birlikte Fransa adına Davis Kupası’ndaki ilk maçına çıktı ve daha sonra Avrupa Takımı kaptanı Björn Borg tarafından takımın Laver Kupası’ndaki altı temsilcisinden biri olarak seçildi. Orada Ben Shelton’a karşı tek tek maçını kaybetti.

Fils, oyununu 2008 Avustralya Açık’ta Novak Djokovic’in ardından ikinci bitiren ve diğer beş büyük yarı finale yükselen harika bir vurucu olan vatandaşı Tsonga’yı örnek alarak şekillendirdiğini söyledi.

Fils, “Tsonga, gençliğimde idollerimden biriydi” dedi. “Harika bir servis attı, harika forehand vuruşları yaptı ve inanılmaz bir fiziksel durumdaydı. Ben de aynısını yapmaya çalışıyorum, forehand’imle çok oynuyorum ve çok sayıda as servis atıyorum.”

Mannarino’nun oyun tarzı neredeyse tam tersi. Rakiplerini sahanın dışına çeken solak bir kanca servisinden yararlanmasına rağmen, en iyi şekilde dayanıklı ve güvenilir olarak tanımlanır.

Mannarino, “Gerçekten güçlü değilim, bu yüzden biraz daha akıllı olmaya çalışıyorum” dedi. “Oldukça iyi hareket ediyorum ve çoğu zaman rakibimin oyununa uyum sağlıyorum. Bir karşı saldırı gibiyim; Rakibimin gücünü kullanıyorum ve mümkün olduğunca tutarlı olmaya çalışıyorum. Rakibim birkaç şutu kaçırdığında her zaman mutlu oluyorum.”

Her ikisi de sıralamada ilk 50’nin dışında kalan Gasquet ve Monfils’ten sadece iki yaş küçük olmasına rağmen Mannarino, hayatının en iyi tenisini oynuyor. Geçen yıl Avustralya Açık’ta son 16’ya yükseldi ve sonunda kazanan Rafael Nadal’a yenildi. O yıl Miami Open’da Shelton ve Hubert Hurkacz’ı yendi ve Daniil Medvedev ve Taylor Fritz’i yenerek son 16’ya yükseldi. Ancak yine de Paris Masters’ın üçüncü turuna yalnızca bir kez, 2020’de çıkabildi.

Mannarino, turnuvanın web sitesine atıfta bulunarak, “Bercy’de hiçbir zaman harika sonuçlar elde etmedim, ancak orada geçirdiğim zamandan gerçekten keyif aldığımı hissediyorum” dedi. Çocukken yerel tenis kulübünden arkadaşlarıyla birlikte stadyumun en üst katında oturup Fransız oyunculara tezahürat yaptı. “Fransız kalabalığının, özellikle de Parislilerin sizi desteklemesi her zaman iyidir, çünkü oldukça gürültülü ve iyi bir atmosfer var.”

Fransa zengin ve kapsamlı bir tenis geçmişine sahiptir. Suzanne Lenglen, 1919’dan 1925’e kadar Wimbledon’u altı kez kazandı. Yvon Petra 1946’da Wimbledon’u kazandı ve Yannick Noah, 37 yıl sonra 1983’te Roland Garros’u kazanan ilk Fransız oldu.

Mary Pierce, 1995’te Avustralya Açık’ı ve 2000’de Fransa Açık’ı kazandı. Eski dünyanın 1 numarası olan Amélie Mauresmo, 2006’da hem Avustralya Açık’ı hem de Wimbledon’u kazandı. Ve Marion Bartoli 2013’te Wimbledon şampiyonluğunu kazandı.

Ancak ülkelerini 1927’den 1932’ye kadar altı yıl üst üste Davis Kupası’na taşıyan Dört Silahşörler’den (Jean Borotra, Jacques Brugnon, Henri Cochet ve René Lacoste) daha saygın Fransız oyuncu yok.

Ancak Mannarino ve Fils yakın zamanda, Fils henüz 15 yaşındayken Fransa’nın ulusal tenis merkezindeki bir antrenman sırasında tanıştılar.

“Daha sonra fitness eğitmeni yanıma geldi ve ‘Ah, Arthur bundan hoşlanmadı; Mannarino, “Onun için çok hızlı gidiyordu ve ona yetişemiyordu” dedi. “Ve birkaç yıl sonra neredeyse bana vuruyordu. Çok çabuk gelişti ve tenisi yaşına göre oldukça olgun.”

Mannarino, turda kalan süresinin yaşı nedeniyle sınırlı olduğunu biliyor. Ama henüz kendini yaşlı görmüyor.

“Kendimi yaşlı hissetmiyorum çünkü tenis seviyemin, hatta fiziksel durumumun bile henüz düştüğünü hissetmiyorum” dedi. “Kendimi kafamın içinde bir çocuk gibi hissediyorum ve turdaki hayatımın tadını çıkarmaya çalışıyorum. Bacaklarım yürüyebildiği sürece elimden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğim.”