Hristiyan kiliseleri AB’nin Suriye’ye yönelik yaptırımlarının kaldırılması çağrısında bulundu

Nicea

New member
Ev
İşletme
Hristiyan kiliseleri AB’nin Suriye’ye yönelik yaptırımlarının kaldırılması çağrısında bulundu

Orta Doğu Kiliseler Konseyi, AB’nin Suriye’ye yönelik yaptırımlarının deprem yardımını çok daha zor hale getirdiğini söyledi.

07.02.2023 | 02/08/2023 – 18:21 tarihinde güncellendi

Depremden sonra Halep’te bir sokak. AFP

Beyrut merkezli Orta Doğu Kiliseler Konseyi (MECC) genel sekreteri Michael Abs, Suriye ve Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremin ardından AB’nin Suriye’ye yönelik yaptırımlarının derhal kaldırılması çağrısında bulundu. Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’ne mensup ekonomist ve sosyolog, Berliner Zeitung’a şunları söyledi: “Yıllardır yaptırımlar yönetici grupları değil, halkı sert bir şekilde vurdu. Yaptırımlar nedeniyle Suriye’ye de deprem yardımları gelmiyor, çünkü Lübnan’dan Suriye’ye para aktaramıyoruz. İnsanlar yoksulluk, açlık ve hastalıktan mustarip. İnsanlara yardım edemeyecek olmamız insanlık dışı.” Orta Doğu Kiliseler Konseyi, Katolikler, Ortodokslar, Doğu Kiliseleri ve Protestanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 30 kilise ve dini topluluktan oluşmaktadır. Orta Doğu’daki tüm kiliseleri temsil eder ve diğerlerinin yanı sıra Avrupa ve Kuzey Amerika’daki tüm büyük Hıristiyan kiliseleriyle ilişkilidir.

Depremden sonra: çok sayıda insan bağış getiriyor - özellikle Türkiye için

Depremden sonra: çok sayıda insan bağış getiriyor – özellikle Türkiye için

MECC, AB’nin Suriye’ye yönelik acımasız yaptırımlarını yıllardır eleştiriyor. Abs: “İnsanlar çok büyük acı çekiyor ve ölüyor. Yaptırımlar nedeniyle kardeşlerimize ilaç ve ihtiyaç malzemeleri gönderemiyoruz. Avrupa’nın ekonomik olarak en güçlü ülkesinin hükümeti olarak, Federal Almanya Cumhuriyeti hükümeti yaptırımların derhal kaldırılmasını sağlamak için çalışmalıdır.” Suriye’deki insanlar inşaat malzemeleri ve diğer önemli şeyleri satın almakta büyük zorluklar yaşıyor – yeniden yapılanma orada nasıl başarılı olacak? diye soruyor Abs, Türkiye’ye atıfta bulunuyor: “Orada bu ülkede kurtarma ve yardım çalışmalarının ne kadar iyi olduğunu görüyorsunuz çünkü yaptırım yok. Öte yandan Suriye’deki insanlar umutsuz durumda.” Abs, Batı’nın Suriye’nin Batı’nın bir parçası olduğunu ve kendisini düşman olarak görmediğini kabul etmesi gerektiğini söylüyor: “Batı’ya büyük saygı duyuyoruz, aynı dili konuşuyoruz, sanatı ve kültürü paylaşıyoruz. Batı, Hristiyanlığa ve İncil’e başvurmaya devam ediyor ve sonra bütün bir halkı terk ediyor. Bu Hristiyan değil! Abs, MECC ve Suriye’deki kiliselerin yardımın amaçlanan yerlere ulaşmasını garanti edebileceğini garanti ediyor: “Tüm bağışların denetlenmiş raporlarını ve eksiksiz belgelerini sağlıyoruz.” Suriye’de hala yaşayan Milyonlarca Hristiyan ve onlar da Suriye’de kalmak istediler.Büyük bir kaçış hareketi kimsenin çıkarına değil.Ama nüfusun azalmasını önlemek için Suriye’deki insanların yaşam koşullarının değişmesi gerekecekti.

Suriye’deki Hıristiyan kiliselerinin Batı’ya yaptığı yardım çağrısı, ciddi bir karışıklığın olduğu bir zamanda geliyor: Rusya, Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetinin bir destekçisi olarak Suriye’yi askeri olarak kontrol ediyor. Çin, son yıllarda Suriye’deki nüfuzunu da genişletti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Pazartesi günü ABD hükümetinin halka yardım etmek için yaptırımları gevşetip gevşetemeyeceği sorulduğunda, ABD’nin “sahadaki insani yardım ortaklarına” güvendiğini söyledi. “Son 12 yılda etkili olduğu kanıtlanmış olanı yapmaya devam edecek: yerel ortaklara önemli miktarda insani yardım sağlamak.” Price, “Suriye rejiminin aksine, bu ortaklar halka şiddet uygulamak yerine onlara yardım etmek için oradalar” dedi.

2011’de -on yıl önce- Suriye’de savaşın başlamasının ardından ABD ve AB, Suriye’ye büyük yaptırımlar uyguladı. Bunlar Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetine baskı yapmalı ve onu gelir kaynaklarından mahrum etmelidir. Ancak, hükümet hala görevde. İnsani yardım yaptırımlarına getirilen bazı istisnalara rağmen, yardım kuruluşları sorunlarla karşılaşmaya devam ediyor. Örneğin Esad hükümetini destekleyen şirketlerle doğrudan veya dolaylı işbirliği için ceza alma riskini göze alıyorlar. Birçok banka, nakliye şirketi, sigorta şirketi ve diğer hizmet sağlayıcılar artık Suriye ile veya Suriye’de çalışmıyor.