Hukuk müşaviri, elektrik dağıtım şirketini 23 milyon lira dolandırıp ABD’ye kaçmış

Sinsinati

New member
Hukuk müşaviri, elektrik dağıtım şirketini 23 milyon lira dolandırıp ABD’ye kaçmış Ankara’da avukat Adnan A. hakkında, hukuk müşaviri olarak çalıştığı elektrik dağıtım şirketini 23 milyon lira dolandırdığı argümanıyla bakanlık müsaadesi ile Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında söze çağrılan Adnan A.’nın, ABD’ye kaçtığı ortaya çıktı.

Ankara ve etraf vilayetlere elektrik verilmesini sağlayan firmanın yetkilileri, 15 yıldır kurumda çalışan Adnan A.’nın, son 5 yıl ortasında evrak fiyatı, temyiz harcı üzere birfazlaca harcama kalemini mazeret ederek, yaptığı yöntemsiz süreçlerle şirketi dolandırdığı teziyle 25 Ocak’ta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyetçi oldu. Savcılık, avukatların nazaranv hatalarında özel soruşturmaya tabi olmaları niçiniyle soruşturma için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlığın kısa müddette müsaade vermesi üzerine soruşturma başlatıldı.

Uydurma icra takipleri düzenlemiş

Soruşturma kapsamında şüphelinin imzasının bulunduğu süreçlerle ilgili evrak talep edildi. Yapılan incelemelerde Adnan A.’nın, evrak fiyatı, temyiz harcı üzere ödemeler için aldığı avansları kapatmadığı, düzenlediği düzmece evrakla kurumun büyük şirketlerle olan davaları kaybettiğini gösterip, ödeme için kurumdan milyonlarca lira aldığı tespit edildi. Ayrıyeten kurum aleyhine geçersiz icra takipleri düzenleyerek ‘dolandırıcılık’ hatasını işlediği tespit edildi.

Tabire çağrıldı, ABD’de olduğunu söylemiş oldu

Kurumu son 5 yılda 23 milyon lira dolandırdığı tespit edilen Adnan A., bakanlık soruşturma müsaade yazısıyla e-Tebligat üzerinden tabire çağrıldı. Elektronik ortamda savcılığa yanıt yazan şüphelinin, ABD’de olduğunu belirterek, suçlamalarla ilgili tüm evrakı talep ettiği öğrenildi. Adnan A.’nın yanıtında, evrakı inceledikten daha sonra Türkiye’ye gelerek tabir verebileceğini söylemiş olduği açıklandı. Savcılık, Adnan A.’nın kabahat ortağı olup olmadığı tarafındaki araştırmasını sürdürüyor. (DHA)