İktisadın makyajı yağmur yağana kadardır!

Tr52Tr

New member
Okul senelerımda aklıma yatmayan bir şey olursa; “Bir ben mi akıllıyım, bu adamlar oralarda oturduğuna göre kesinlikle bir şey biliyorlardır” diye düşünürdüm. yıllar bana o erkeklerin pek de bir şey bilmediğini gösterdi.

Para piyasalarındaki dengesizliklerin ülkesi Türkiye… İktisatta en büyük yanılgı her şeyin birebir anda yapabileceğini sanılması… Hem sürücü ardı hem cam kenarı… Oh ne ala…

Kuru düşük tutarken cari açığın artmasını dizginleyeyim… Yetmedi yüksek oranda borçlanırken faizi de aşağı çekeyim. Hatta fazla para basarken enflasyonun yükselmesini engelleyeyim…

Var mı bu biçimde bir dünya? Olmadığını gördük aslında…

Bankalar nasıl dolar sattıracak?

Ocak-Kasım devri itibariyle toplam ihracat 231,2 milyar dolar olurken, ithalat 331,1 milyar dolara, dış ticaret açığı da 99,9 milyar dolara ulaştı. Cari açık 40 milyar dolarda… Görüldüğü üzere mucize formül diye bir şey yokmuş aslında…

Bu tablo bize önemli manada döviz muhtaçlığı olduğunu gösteriyor.

Güç içimizde! Vatandaş dolarını bozdurursa al sana muhtaçlığın olan kaynak esasen burada…

Vatandaşa bozdur dersen bozdurmaz fakat her işi de sen yapma. Söyle bankalara, onlar bozdurmazsa ceza keseceğim sana diye haber et… Bak, sorun artık bankaların sorunu bundan daha sonra…

Bankalar ne yapacak? Müşterilerini yönlendirmeye çalışacak. Faiz vermeyecek. Hesap açmayacak. Yetmezse döviz mevduatı yapmak isteyene kem gözle bakacak. Esefle içini çekecek. Gıybet yapacak. Nazar edecek. Kınayacak. Kâfi ki dolar talep etmesinler.

Elinde Türk Lirası olan ne yapacak?

Sahi bu iş nereye kadar bu biçimde sürer?

Geçen yıl Kasım ayında bankaya 100 lira yatıranın parasının satın alma gücü, faizini de eklesek dahi 61 lira 89 kuruşa geriledi. Kim niçin parasını mevduata yatırsın ki?

Bu durumda kimse TL tasarruf etmez. Tüketim ve enflasyon artmaya devam eder. Hakikaten tüketimin maliyeti eksidir. TL yerine para dövize, gayrimenkule altına ve borsaya masraf. O denli de oldu. Bunların içerisinde yalnızca döviz dizginlendi. Haliyle hayli ucuz kaldı.

hafifçe ya da sert sermaye denetimlerinin olduğu ülkelerde ihracatçısından turizmcisine, vatandaşından şirketlerine kadar ekonomik üniteler dövizi sisteme sokmadan dışarıda tutma eğilimine girerler. Yani temel tehlike paranın yahut altının sistemden çıkıp yastık altına kaymasıdır.

Son günlerde yaşanan döviz mevduatlarındaki azalmaya rağmen TL mevduat ve Kur Muhafazalı Mevduat bakiyelerinin artmaması işkillendiriyor insanı…

Ekonominin sihri sürdürülebilirlikte gizlidir. Verirsin gazı, saman alevi üzere parlarsın. Akaryakıt bitince ne yapacaksın? Yayan kalacaksın.

Türkiye’de insanların döviz talebini bankalara yapılan baskıyla yahut öteki denetim tedbirleriyle durdurmak mümkün değil. Vatandaşın döviz ya da altın talebi büsbütün paraya duyulan inanç ile ilgili bir konu…

Zira Venezüella ve Arjantin ekonomilerinin bu hale gelmesinde bu durumun yaşanmışlığı var. Alıp okusunlar.

Her yere para saçılacak!

Peki bütün bunları niye yazdım?

Seçim sebebiyle her koldan hayli büyük ölçülerde para sürülecek piyasaya… Kamu bankalarının 100 milyar liraya yakın sermaye artırımı talebi bile gösteriyor bize niyeti… Minimum fiyata yapılan artırımdan tutun EYT’ye, Kredi Garanti Fonunun yeniden devreye girmesine…

Kredileri verirken denetime olağan diyorlar lakin makine yahut konutu satan ne yapacak parayı?

Gerek Araplardan gerek Ruslardan gelen paralar ile bir süre yönetim edilebilir. Hatta Rusya’ya yaklaşık 20 milyar dolarlık doğalgaz faturasının ertelenmesiyle bu mühlet uzatılabilir. Çünkü seçim daha sonrası iş epeyce farklı yerlere gidebilir.

Dışarıdan kaliteli para gelmeyince sonlu iç kaynaklar ile bir iktisat modeli yaratmaya çalışıyoruz… Kazanma talihimizin olmadığı kumar masasında zar atıyoruz. Haydi yavrum kemik…